Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Защо съм толкова раздразнителен: Причини и симптоми

Защо съм толкова раздразнителен: Причини и симптоми

от 04 окт 2018г., обновено на 10 окт 2018г.
Защо съм толкова раздразнителен: Причини и симптоми - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
Раздразнителността бива дефинирана като състояние на лесно предразположение към сприхавост или гняв. Това състояние не просто е тясно свързано със стреса и заболяванията на психиката, но може да повлияе ежедневието и отношенията ни с колеги, приятели, семейство и т.н.. Разбирането на причината за вашата раздразнителност е от първостепенно значение за преодоляването й, както и познаването симптомите на това състояние.

Причини за раздразнителност

Докато кратките периоди на раздразнителност са нормални и дори понякога очаквани, то трите често срещани причини за това чувство са стрес, тревожно разстройство/разстройство на настроението и медицински състояния. Стресът е може би най-честата причина и настъпва, когато се сблъскваме с различни изисквания и заплахи. Той също може да се развие, когато чувстваме безпомощност или загуба на контрол.

Изискванията, заплахите, страхът и загубата на контрол могат да причинят раздразнителност от всякакъв вид, особено когато не сме им обърнали внимание.

Помислете за това: Кога за последен път изпитахте раздразнителност? Каква беше причината? Бяхте заседнали в трафика и не можехте да се свържете с близък човек или бяхте изправени пред привидно невъзможно за разрешаване предизвикателство? Всяко от обстоятелствата, описани по-горе (и още), е част от причината стресът и раздразнителността да са толкова тясно свързани.

Независимо, че случайната раздразнителност е нормална, нетретирана, тя може да има неблагоприятно въздействие върху нашите взаимоотношения и ежедневие. Проявата на грубост към колегите може да ги отчужди и да предизвика враждебна работна среда. Избухването срещу членове на семейството може да навреди на взаимоотношенията, които най-много цените. Един от най-добрите начини за ограничаване на раздразнителността е да се поддържа стреса до минимум. Това е в полза на всички заинтересовани страни.

Докато стресът е най-честата причина за раздразнителност, то разстройствата на настроението и тревожността са не по-малко разпространени. Често хората подценяват значението на проблемите, засягащи психичното здраве, и тяхното въздействие върху емоциите ни. Тревожността и биполярните разстройства са най-хроничните заболявания на психичното здраве, които предизвикват раздразнителност. Например, индивидите, страдащи от биполярно разстройство, често изпитват възбуда, затруднения в концентрацията, безсъние, саморазрушителни навици и, разбира се, раздразнителност.

Освен това, точно както при разстройствата на настроението, раздразнителността е главен симптом на тревожните разстройства и други психични проблеми. Американската психиатрична асоциация твърди, че тя е и една от главните причини за тревожните разстройства. Хората, страдащи от различните тревожни разстройства и тези на настроението често не могат да ги преодолеят сами. Въпреки това, адекватно назначените медикаменти и лечение могат да свършат чудеса.

Последно, но не по важност, причините за раздразнителност могат да се коренят в различни медицински състояния. За съжаление, хората, които са изправени пред болестта на Алцхаймер, болестта на Грейвс, диабет, грип и други заболявания, могат да чувстват раздразнителност. Хроничните заболявания също могат да я предизвикат.

Осъзнатостта относно стреса, тревожните разстройства/разстройствата на настроението и различните медицински състояния е изключително важна в борбата с раздразнителността. Онези, които смятат, че се нуждаят от допълнителна помощ, трябва да се обърнат към лицензирани и сертифицирани специалисти в областта на психичното здраве.

Симптомите на раздразнителност

Подобни на основните причини са и придружаващите симптоми. Гняв, объркване, учестено дишане, изпотяване и повишена сърдечна честота са признаци за раздразнителност. Въпреки това, докато мимолетните чувства на раздразнение са нормални, то продължителната и редовна раздразнителност може да доведе до неблагоприятни симптоми като горещи вълни, загуба на коса, отслабване на сексуалното желание, треска, главоболие и дори нередовен цикъл при жените.

Съществуват някои предпазни мерки и стъпки, които можете да предприемете, за да предотвратите, отстраните и отслабите нежеланите симптоми на раздразнителност. Според Psychology Today, намаляването на кофеина/алкохола и точното определяне на източника на вашата раздразнителност може да направи чудеса.

Въпреки широката им употреба, алкохолът и кофеинът често могат да предизвикват раздразнителност у много от нас. Това не означава, че човек никога не трябва да пие чаша кафе или да се наслаждава на чаша вино от време на време, но редовните потребители на алкохол и кофеин могат да усетят голяма полза от намаляването им.

Подобен принцип важи и за натрупването на негативна нервна енергия. Токсичната енергия има склонност да "загнива", особено когато бъде оставена нетретирана. Понякога разходката из квартала, интензивната тренировка във фитнес залата или дори горещият душ могат да премахнат негативната енергия, която иначе би увеличила раздразнението и обострила посочените симптоми.

Въпреки че намаляването консумацията на алкохол/кофеин и отстраняването на отрицателната енергия вършат работа, един от най-ефективните начини за предотвратяване на симптомите на раздразнителност е определянето корена на проблема. Ако раздразнителността може да бъде преодоляна, преди да се е проявила, то стресът може да бъде предотвратен още, когато се заражда.

Въпреки че предписаните медикаменти или помощта от специалист са много добри решения на проблемите на психичното здраве, понякога борбата с раздразнителността е много проста — определяне на основната причина. Например, възможно ли е общуването с определено лице често да потиска настроението ви? Или вашата работа или текуща професия да нанасят повече вреда, отколкото полза? Кога за последен път отидохте на почивка, взехте си почивен ден или прекарахте известно време с любим човек? Всички тези въпроси са от съществено значение. Понякога, за да избегнете раздразнителността, трябва да сторите нещо много просто — да се върнете крачка назад, да прегрупирате и преоцените нещата, преди да продължите напред.

Причини за раздразнителност

Раздразнителността и стресът, придружени от присъщите им симптоми, обикновено се разпалват, когато животът стане предизвикателен или труден. Например, честите взаимодействия с неприятни индивиди могат да предизвикат раздразнение. Промените, чувството на безпомощност и разместването на пластовете, предизвикващи стрес, също са вероятни причини за повишена раздразнителност. Често обкръжението, взаимоотношенията с другите или дори неконтролируемите обстоятелства могат да го предизвикат.

Докато осъзнаването на причините за раздразнението е важно, то знанието как да се справите с него е също толкова критично.

Защо мислите, че сте раздразнителни?

Познаването на причините и симптомите за раздразнителност е почти безсмислено, ако човек не погледне вътре в себе си и не открие корена на това чувство у себе си.

Един от ефективните начини за разкриване на причината е внимателен поглед към моделите в ежедневието ви. Кога сте спокойни? Кога чувствате стрес или раздразнителност? Вие сте спокойни или развълнувани, когато сте сами или в компания? Има ли конкретни хора, ситуации, местонахождения или обстоятелства, които ви дразнят по-често?

Хората не бива никога да се чувстват насилвани да правят оценка на живота си сами, ако не се чувстват комфортно от това. (Натискът може да породи допълнително раздразнение!) Търсенето на помощ от приятели, членове на семейството или други е винаги приемлива мярка. Понякога просто компанията на близките ни може да пребори чувството на стрес, напрежение и раздразнителност.

Редактор: Елиза Трайкова

Източник: betterhelp.com

Снимка: menopausesisters.com

Още по темата:
  • Прогресивната мускулна релаксация – лекарство срещу тревожност и стрес Прогресивната мускулна релаксация – лекарство срещу тревожност и стрес
  • Можем да контролираме тежките емоции, като мислим за себе си в трето лице Можем да контролираме тежките емоции, като мислим за себе си в трето лице
  • Магнезий: Вашият мозък го обича Магнезий: Вашият мозък го обича
  • Етерични масла, които помагат за облекчаване на стреса - част 1 Етерични масла, които помагат за облекчаване на стреса - част 1
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АРОМА ЛАЙФ МАСЛО ЗА ВАНА И МАСАЖ С РЕЛАКСИРАЩО ДЕЙСТВИЕ 100 мл.
6.60лв.

АРОМА ЛАЙФ МАСЛО ЗА ВАНА И МАСАЖ С РЕЛАКСИРАЩО ДЕЙСТВИЕ 100 мл.

НАТРОЛ РЕЛАКСИА УЛТИМАТ КАЛМ капсули * 30
45.50лв. 39.57лв.

НАТРОЛ РЕЛАКСИА УЛТИМАТ КАЛМ капсули * 30

Нов ПРОМО
СТРЕСБЕЛ таблетки * 40
11.50лв.

СТРЕСБЕЛ таблетки * 40

ЕРОТЕРА капсули * 30
22.60лв.

ЕРОТЕРА капсули * 30

НЕЙЧЪРОН НО СТРЕС ОН капсули * 60
29.00лв.

НЕЙЧЪРОН НО СТРЕС ОН капсули * 60

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ СПОКОЕН ДЕН капсули * 20
7.80лв.

ДОПЕЛХЕРЦ АКТИВ СПОКОЕН ДЕН капсули * 20

Коментари към Защо съм толкова раздразнителен: Причини и симптоми

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо съм толкова раздразнителен: Причини и симптоми
    www.framar.bg 
    на 08 March 2021 в 18:49
    Коментирайте "Защо съм толкова раздразнителен: Причини и симптоми"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Какво представляват натрапчивите мисли
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Какво лекува английската сол
  • 3-те най-чести въпроса, които хората задават на терапевтите
  • Древногръцкото лекарство за депресия и тревожност
  • Лечебно действие на магнезия
  • Какво е нивото на вашата тревожност и депресия?
  • Възстановяване от умора и изтощение
  • Алтернативни средства за лечение на депресия и тревожност
  • Какво представлява неврозата

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Боуен техниката ефективна ли е при тревожност и стрес?

преди 273 дни, 2 часа и 29 мин.

Солгар Пет – Хидрокситриптофан капсули при тревожност и депресия

преди 387 дни, 7 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Запушен нос след прекарано вирусно заболяване

преди 2 дни, 7 часа и 19 мин.

Конкор след поставяне на байпас

преди 8 дни, 17 часа и 59 мин.

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 11 дни, 5 часа и 35 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 18 дни, 7 часа и 14 мин.
Всички

АНКЕТА

Вярвате ли, че изборите могат да променят нещо в България

Виж резултатите
Още интересни публикации
Юка

Юка

от 08 март 2021г. Прочети повече
Уроците на пандемията: служители и мениджъри заедно в борбата със стреса

Уроците на пандемията: служители и мениджъри заедно в борбата със стреса

от 05 март 2021г. Прочети повече
Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес

Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес

от 02 март 2021г. Прочети повече
Облекчете стреса и безпокойството с етеричното масло от люляк

Облекчете стреса и безпокойството с етеричното масло от люляк

от 01 март 2021г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах