Какво представлява клиент-центрираната терапия
Акценти
|
Клиент-центрираната терапия, позната също като личностно-центрираната терапия, е недирективна форма на разговорната терапия, разработена от хуманистичния психолог Карл Роджърс през 40-те и 50-те години на миналия век.
История
Карл Роджърс е считан за един от най-влиятелните психолози на XX век. Той е хуманистичен мислител, който вярва, че хората са фундаментално добри. Първоначално нарича техниката си недирективна терапия, но въпреки че целта му е тя да бъде възможно най-недисциплинираща, в крайна сметка осъзнава, че терапевтите ръководят клиентите си, било то по най-фини начини. Открива още, че самите клиенти често се обръщат към терапевтите си за някакъв вид напътствия или насоки.
В крайна сметка, техниката му става известна като клиент-ориентирана терапия или личностно-центрирана терапия. Днес подходът на Роджърс се споменава с едно от двете имена или просто като Роджерианска терапия.
Важно е да се отбележи, че психологът умишлено използва понятието клиент, а не пациент. Той вярва, че терминът "пациент" означава, че индивидът е болен и търси лечение от терапевтa. Използвайки термина "клиент", Роджърс подчертава значението на индивида в търсенето на помощ, в контрола на съдбата си и преодоляването на трудностите. Тази саморегулация играе жизненоважна роля в клиент-ориентираната терапия. |
Подобно на психоаналитикa Зигмунд Фройд, Роджърс вярва, че терапевтичните взаимоотношения могат да доведат до прозрения и трайни промени в клиентите.
Докато Фройд се фокусира върху предлагането на интерпретации на това, което определя като несъзнателни конфликти, които са причина за проблемите на клиента, Роджърс вярва, че терапевтът трябва да остане нереактивен. Това значи, че той не бива да насочва клиента, не трябва да съди чувствата му и да предлага предложения или решения. Вместо това клиентът трябва да бъде равен партньор в терапевтичния процес.
Как работи?
Специалистите по психично здраве, които използват този подход, се стремят да създадат терапевтична среда, която е отразяваща, неосъдителна и емпатична. Основните ключовите елементи на клиент-ориентираната терапия са:
- Тя не е директивна. Терапевтите позволяват на клиентите да водят дискусията и не се опитват да ги направляват в определена посока.
- Подчертава безусловното положително отношение. Терапевтите проявяват пълно приемане и подкрепа към своите клиенти, без да правят оценка.
Според Карл Роджърс клиент-центрираният терапевт се нуждае от три основни качества:
Искреност
Терапевтът трябва да споделя чувствата си честно и открито. Чрез моделиране на това поведение, той може да помогне на клиента да развие това важно умение.
Безусловно положително отношение
Терапевтът трябва да приеме клиента такъв, какъвто е и да покаже подкрепа и грижа, независимо от това с какво се сблъсква или изпитва клиентът.
Роджърс вярва, че хората често развиват проблеми, защото са свикнали да получават условна подкрепа; приемане, което се предлага само ако лицето отговаря на определени очаквания. Създавайки климат на безусловно положително отношение, клиентът чувства способността да изразява своите истински емоции без страх от отхвърляне.
Роджърс обяснява:
"Безусловно положително отношение означава, че когато терапевтът изпитва положително, одобрително отношение към всичко, което клиентът е в този момент, то терапевтичното движение или промяна е по-вероятно да се случи. То включва готовността на терапевта да приема всяко чувство, което клиента изпитва в този момент — объркване, негодувание, страх, гняв, смелост, любов или гордост... Терапевтът награждава клиента абсолютно, а не условно."
>>> Защо терапевтите използват безусловно положително отношение
Емпатично разбиране
Терапевтът трябва да действа като огледало - да отразява чувствата и мислите на клиента. Целта на това е да му позволи да получи по-ясно разбиране за собствените си вътрешни мисли, възприятия и емоции.
Чрез тези три характеристики терапевтите могат да помогнат на клиентите да израснат психологически, да станат по-съзнателни и да променят поведението си чрез самоуправление. В този тип среда клиентът се чувства сигурен и свободен от осъждане. Роджърс вярва, че този тип атмосфера позволява на клиентите да развият по-здравословен поглед към света и по-малко изкривена представа за себе си.
Значението на Аз-концепцията
Аз-концепцията също играе важна роля в терапията, основана на личността. Роджърс я определя като организиран набор от вярвания и идеи за себе си. Аз-концепцията играе важна роля в определянето не само на това как хората виждат себе си, но и на това как те гледат и си взаимодействат със света около себе си.
Понякога Аз-концепцията се припокрива добре с реалността, което Роджърс нарича "съгласуваност". В други случаи възприятията са нереалистични или не съвпадат с това, което съществува в реалния свят. Роджърс вярва, че всички хора в известна степен нарушават реалността, но когато Аз-концепцията е в конфликт с нея, може да се получи несъгласуваност. Например, младо момче може да се възприема като силен атлет, независимо от факта, че действителното му представяне показва, че той не е особено квалифициран и му трябва допълнителна практика.
Чрез процеса на терапия, насочена към човека, Роджърс вярва, че хората могат да се научат да приспособяват Аз-концепцията си, за да постигнат съгласуваност и по-реалистичен възглед за себе си и за света. Например, представете си една млада жена, която се смята за безинтересна и конвенционална, въпреки факта, че другите хора я намират за привлекателна и доста интересна. Тъй като нейното самосъзнание не съвпада с действителността, в резултат тя може да развие лошо самочувствие. Подходът, ориентиран към клиента, се фокусира върху осигуряването на безусловно положително отношение, съпричастност и истинска подкрепа, за да му помогне да постигне по-съгласувана картина за себе си.
Ролята в популярната култураАктьорът Боб Нюхарт изпълнява ролята на терапевт, който използва клиент-ориентирана терапия в “The Bob Newhart Show" (1972 до 1978 г.). |
Колко ефективна е клиент-центрираната терапия?
Няколко мащабни проучвания показват, че и трите качества, които Роджърс подчертава - искреността, безусловното положително отношение и емпатичното разбиране - са от полза. Други проучвания обаче предполагат, че тези фактори сами по себе си не са достатъчни, за да насърчат трайната промяна в клиентите.
Една оценка, която разглежда ефективността на терапията, основана на личността, предполага, че този подход е ефективен за хора, които изпитват общи психични проблеми като депресия и тревожност, и може да бъде полезна дори за тези, които изпитват по-умерени до тежки симптоми.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
7 КЛЮЧА, ЗА ДА СЪБУДИМ ЖИЗНЕНЕАТА СИ СИЛА - ЦВЕТАНКА ШОПОВА - СИЕЛА
УЛТРАЗВУКОВА ШПАТУЛА 3 В 1
ФАРМОНА НИВЕЛАЗИОН ТУРБО СЛИМ АНТИЦЕЛУЛИТНА ТЕРАПИЯ С КИСЕЛИНИ ЗА ОТСЛАБВАНЕ И СТЯГАНЕ 200 мл
АПАРАТ УЛТРАЗВУКОВ КОЗМЕТИЧЕН И ТЕРАПЕВТИЧЕН CS-628A
Безплатна доставка за България!АМЕРИКАН КРЮ УКРЕПВАЩА ТЕРАПИЯ ЗА ИЗТЪНЯВАЩА КОСА 100 мл
АЛО ДОКТОРЕ? - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ, Д-Р ЗОРКА УГРИНОВА - ИЗТОК - ЗАПАД
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Лечение с кислород
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Методи за лечение на анорексия
- д-р Даниела Георгиева Ангелова
- д-р Стефан Юриев Стефанов
- Терапия с флуиди
- д-р Георги Димитров Димитров
- Какво е емпатия и защо е важна тя
- д-р Андрей Стоянов Стоянов
- д-р Любка Симеонова Илиева
Коментари към Какво представлява клиент-центрираната терапия