5 необходими качества на добрия психолог

Независимо от вашата специализация, за да сте добър психолог, е нужно да притежавате някои основни характеристики и умения - трябва винаги да бъдете почтени, отговорни, честни, искрени, внимателни и компетентни. Освен това, трябва да гарантирате, че лечението, което прилагате, е обективно и научно. Но качествата на добрия психолог надхвърлят тези характеристики.
Емпатия
Важно е психологът да знае как да се постави в обувките на своя пациент. Нужно е той да владее мисловни стратегии и инструменти, за да разбере страховете и нуждите на този човек, както и спецификата на неговото положение. Едва след като достигне до това ниво на разбиране, той би могъл да знае как да се справи със случая и да помогне.
Мнозина мислят за емпатията като за някакво мистично качество, но психолозите имат толкова дълбоко разбиране за човешкия ум, че могат да трансформират идеите си според пациента.
Това означава, че те имат способността да разберат всеки друг начин на мислене, без значение колко се различава от техния. Това им помага да отдават същото значение на чуждите идеите, каквото и на техните собствени.
Непредубеденост
За да бъдете добър психолог, е нужно да се разделите с всички предразсъдъци, стереотипи или предубеждения; да сте отворени към нови идеи, различни или непознати за вас.
Това качество е нужно на всеки, който желае да живее по-пълноценно, но е абсолютно задължително за психолозите. Никога не знаете кой ще дойде в офиса ви. Така че винаги трябва да сте отворени за опознаването на клиента/пациента си: неговата същност, култура, интереси и идеи.
За да стигнете до това ниво на толерантност, е нужно първо да сте напуснали зоната си на комфорт. Това е мястото, където се чувствате защитени и заобиколени от познати неща. Важно е да се съмнявате, да откривате и да копаете дълбоко в нещата. Също така трябва да приемете, че всяко нещо наоколо може да бъде истински източник на вдъхновение.
Сигурност
Този аспект има много прилики с непредубедеността. Сигурност означава добрият психолог да е сигурен в себе си и в своите професионални способности. Ако не изглеждате уверени, ще бъде трудно да предадете това чувство на човека, който идва при вас за помощ.
Това не означава, че трябва да сте претенциозни, прекалено директни или напълно нечувствителни — означава само че стъпките, които пациентът трябва да предприеме, трябва да бъдат обяснени по ясен, кратък и уверен начин. Нещата, които биха навредили на онзи, който има нужда от помощ, са колебание, неяснота, изпращане на смесени послания и снизходителност..
Интроспекция
За да е непредубеден, добрият психолог трябва да владее интроспекцията. Това означава да се самонаблюдавате, да анализирате и разбирате себе си. Единствено опознавайки себе си добре, ще можете да управлявате вашите психични състояния.
Достъпност
Това качество стои някъде между комфорта и разбирането. Важно е пациентът да се чувства комфортно около своя психолог. Тогава той се чувства удобно да му разкаже за своето положение, проблеми, намерения и най-дълбоки тайни.
Другото качество, необходимо за достъпността, е емпатията, която беше на първо място в нашия списък. Тези две неща — комфорт и емпатия — предразполагат пациента да разкаже за проблемите си.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРИЛОЖНА ПСИХОЛОГИЯ И СОЦИАЛНА ПРАКТИКА - УЧЕБНО ПОМАГАЛО
РАЗГОВОРИ НА КАФЕ СЪС СЕБЕ СИ - КРИСТИН ХЕЛМСТЕТЪР - ХЕРМЕС
СПИСАНИЕ КЛИНИЧНА И КОНСУЛТАТИВНА ПСИХОЛОГИЯ брой 3 2013 год.
МОЗЪК НЕ ЗА ТОЗИ СВЯТ - АНДЕРШ ХАНСЕН - СИЕЛА
КАК ДА ОТКРИЕМ ПРИЗВАНИЕТО НА ДУШАТА СИ - ЕДГАР КЕЙСИ - ХЕРМЕС
ПРОСОЦИАЛНО ПОВЕДЕНИЕ КАТО МЕЖДУЛИЧНОСТНО ОТНОШЕНИЕ
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Константин Воденичаров
- Какво е емпатия и защо е важна тя
- 10 урока от Джон Кехоу, които имат силата да променят живота ви
- 10 болезнени истини, които Зигмунд Фройд разказа за живота
- Лечение със сертралин
- д-р Теменужка Кънчева Йорданова
- Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
- 15 психологически трилъра, които си заслужават отделеното време напълно
- Кой е бащата на психологията
- 10-те ключа към щастието според Дийпак Чопра
Коментари към 5 необходими качества на добрия психолог