Морален компас – какво представлява, как да го развиете и защо е важен за вас
Също като кораба, който следва магнитен компас, вие следвате своя морален компас. Той представлява вътрешният набор от ценности, които определят поведението и решенията ви. Според Кристин Уилсън от американската програма за лечение на тийнейджъри и младежи с психични разстройства Newport благодарение на него вие можете да разграничите правилно и грешно, добро и зло.
Моралният компас играе важна роля в живота ви. Той е неразривно свързан с начина ви на работа, с реакциите ви и дори с вашето ежедневие. Дали ще оставите мястото, на което сте си направили пикник, мръсно или ще почистите, дали ще признаете, че сте допуснали грешка в работата или ще прехвърлите вината на колега – всяко ваше действие е продиктувано от съвестта ви.
Елементи на моралния компас
Кристин Уилсън смята, че влияние върху формирането на моралния ви компас оказват следните фактори:
- образование;
- семейни ценности;
- стил на родителство;
- житейски преживявания;
- ролеви модели;
- религиозни убеждения;
- културни норми;
- социални влияния;
- политически климат;
- икономически условия;
- медии;
- социални мрежи.
Моралният компас не е константа. Той се променя с всяко ново преживяване или предизвикателство, с което се сблъсквате. Това е и причината всеки човек да притежава наистина уникален морален компас. – Кристин Уилсън |
Как можете да разберете дали имате добър морален компас
Знаците, които свидетелстват, че следвате строги морални правила в живота си, са:
Честност – не лъжете или мамите околните с цел да се облагодетелствате;
Уважение – уважавате хората, без значение какъв е техният произход и дали вярват в ценности, различни от вашите;
Скромност – не проявявате арогантност и не обичате да се хвалите;
Надеждност – спазвате обещанията си;
Поемане на отговорност – носите отговорност за действията и грешките си;
Лоялност – подкрепяте и не предавате любимите хора в живота си;
Сърдечност – държите се мило с околните и помагате, когато можете;
Съобразителност – внимателни сте с другите и се съобразявате с техните чувства;
Себеотрицание – готови сте да помогнете на човек в нужда и да поставите себе си на втори план;
Вдъхващ доверие – не манипулирате, лъжете и подвеждате другите.
Състрадателност – проявявате съчувствие към мъката на друг човек.
Защо е важно да имате добър морален компас
Строгият морал има безспорни ползи за психичното в здраве. Той засилва чувството за идентичност и самоуважение и ви прави по-самоуверени.
Да живеете, следвайки моралните си принципи, носи усещане за щастие и вътрешна хармония. Авторите на изследване от 2014 г. твърдят, че добрият морален компас ви помага дори в напрегнати ситуации, защото знаете, че сте направили всичко възможно, без да сте навредили на никого.
Умението да уважавате нуждите на другите, което разбрахме, че е основен признак на добросъвестност, е важна предпоставка за изграждането на пълноценни отношения с хората.
Също така, когато се вслушвате в собствената си съвест, по-често успявате в начинанията си.
Какво означава, че нямате морален компас
Без него вие действате и реагирате така, както ви е изгодно в момента, без да съобразявате с чувствата и потребностите на другите.
Човек без морални принципи обикновено няма приятели, защото често взема решения, които вредят на околните, смята още Кристин Уилсън.
Много проучвания разкриват, че психопатите, които са склонни към антисоциални или криминални прояви, също нямат морален компас.
Как да развиете добър морален компас
Както стана ясно и по-рано, моралният компас е променлива величина, което означава, че подлежи на промени и усъвършенстване.
Преразгледайте ценностите и убежденията си
Вашият морален компас включва всичко, в което вярвате, вашите принципи и ценности. Съветът на специалистите е периодично да отделяте време, за да помислите върху тях и да ги промените, ако е нужно.
Можете да разсъждавате върху случките от деня или събитията, за които сте научили от новинарската емисия, а след това да анализирате емоциите си. Ако имате желание, бихте могли да споделите мислите си с някой друг, за да разберете как се чувства той.
Научете се да изпитвате състрадание
Със сигурност сте се научили да обмисляте постъпките си, така че да не навредите на себе си. Не по-малко важно обаче е да съобразявате действията и реакциите си с другите хора. Ако се научите да се поставяте на тяхното място и да виждате случващото се през техните очи, ще можете да предвидите кои ваши действия са в техен ущърб и кои не. С други думи, ще развиете способността си да изпитвате емпатия и да се държите с околните по начин, който няма да ги нарани или унижи.
Сменете перспективата
Много често вие разчитаме на онова, което вече знаете и сте натрупали като опит, но понякога перспективата може да се окаже ограничение.
За да разширите хоризонтите си, е нужно да обръщате внимание на различните културни, религиозни, социални и икономически аспекти на всяка ситуация. Най-добрият начин да го постигнете е като общувате с различни хора, четете книги и гледате филми. Холистичният, по-общ поглед върху света ще ви направи по-състрадателни и загрижени за околните.
Не нарушавайте принципите си
Моралният ви компас е пътеводната светлина в живота ви, но от вас зависи дали ще отстоявате моралните си принципи. Ако например се изкушавате да завършите възложената ви служебна задача със закъснение, като просто се извините на началника си, помислете дали не е по-добре да спазите зададения срок, особено ако цените точността, надеждността и коректността в околните. Удовлетворението, което ще изпитате, ако не изневерите на себе си, е мотивиращо и ще направи моралния ви компас още по-устойчив.
Поправете грешките си
Моралните ви принципи се променят във времето. Ако забележите, че доскоро сте вярвали в нещо, което е било погрешно или подвеждащо, не се страхувайте да го коригирате. Признайте грешките си, извинете се на хората, които сте наранили и се поучете от ситуацията.
Дори да става въпрос за грешка в миналото, никога не е късно да се промените и да постигнете вътрешен мир. Инатът и отказът да приемете, че не сте били прави, вреди както на вашето, така и на психичното здраве на околните.
How to Develop a Strong Moral Compass: https://www.verywellmind.com/how-to-develop-a-strong-moral-compass
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИНСПЕКЦИЯТА - ДЖОШ МАЛЕРМАН - СИЕЛА
ЗА ОТНОШЕНИЯТА МЕЖДУ ХОРАТА - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
БИТИЕТО - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
ПЪТУВАНЕ КЪМ СЕБЕ СИ - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
СЪКРОВИЩНИЦА ОТ БЛАГОЗВУЧНИ СЛОВА - САКЯ ПАНДИТА - ШАМБАЛА
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Какво е емпатия и защо е важна тя
- Притча за доброто и злото
- Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
- Хуманистичната психология на Карл Роджърс
- Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора
- Добротата и нейната роля в еволюцията и психологията
- Емпатията - начин да усещаме околните
- Огледални неврони и емпатия: Чудото на свързващите механизми
- 5 необходими качества на добрия психолог
- Защо терапевтите използват безусловно положително отношение
Коментари към Морален компас – какво представлява, как да го развиете и защо е важен за вас