Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Защо приписваме собствените си негативни качества на другите: проекция

Защо приписваме собствените си негативни качества на другите: проекция

от 13 ное 2017г., обновено на 30 сеп 2021г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Защо приписваме собствените си негативни качества на другите: проекция - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Проекцията е механизъм за психологическа защита, който всеки от нас използва понякога. Основоположникът на теорията Зигмунд Фройд твърди, че без подобни защитни механизми човек винаги ще е изправен срещу отрицателните си импулси в пълната им интензивност, което крие сериозен риск за психичното му здраве. По своята същност проекцията представлява прехвърлянето на собствените личностни характеристики и импулси върху някой друг.

Като обратна форма на проекцията психолозите определят емпатията, или способността да преживяваме чувствата на другите.

Човешкият ум е много сложен. Изричаме думи, които не съвпадат с онова, което мислим. Плачем, когато се смеем. Ядосваме се за дреболии. Обвиняваме околните за нашите собствени грешки. Нашата личност е многопластова. Когато започнем да изучаваме човешкото поведение, може да разберем и как работи той. Тогава ще осъзнаем, че защитните ни механизми играят наистина важна роля.

Тези механизми са подсъзнателни техники, усвоени от човешкия ум, за да се справяме с отрицателните емоции и импулси, с които се сблъскваме в ежедневието.

Какво е проекция?

Проекция представлява склонността да приписваме своето поведение, черти и импулси на някой друг. Въпреки сложността си, ние я използваме много често, без дори да го осъзнаваме.

Всеки от нас знае, че има отрицателни качества. Тъй като не ги харесваме и не искаме да ги приемем, решаваме да ги проектираме върху друг.

Нека си представим ситуация, когато проектираме собствените си импулси. След дълга и безсънна нощ се събуждаме със силно зачервени очи. Поглеждаме се в огледалото и признаваме, че не изглеждаме никак добре. Отиваме на работа, влизаме в офиса, мислейки единствено за външния си вид. Колегите вдигат поглед от компютрите и ни поздравяват. Тъй обаче не спираме да мислим за уморените си и зачервени очи, сме убедени, че останалите се взират точно в тях. И тогава казваме: "Да, знам, че очите ми са червени, не е нужно да се взирате!" Ето така проектираме собствената си несигурност върху колегите. Всъщност само ние обръщаме толкова внимание на очите си. Само ние смятаме, че изглеждаме ужасно. Тъй като не искаме да приемем тази мисъл, проектираме негативните си емоции върху околните и по-лесно се примиряваме с фактите.

Характеристики на проекцията

Човешкият ум има склонността да поддържа положителна представа за нашата личност и прави всичко възможно тя да не бъде разрушена. Егото ни бива подхранвано от похвалите и чуждото признание. В случаите, когато високата ни самооценка е под заплаха и има риск да изглеждаме зле дори в собствените си очи, решаваме да проектираме тези свои чувства върху някой друг, за да понесем по-лесно истината.

При проекцията човек не избира на случаен принцип този, върху който ще прехвърли своите личностни характеристики. Въпросният „реципиент“ също може да притежава конкретното отрицателно качество, но то да не е толкова силно изразено. Само този, който го проектира, вярва, че е така.

Например, ако много обичаме да критикуваме останалите, не само ще открием същата критичност в тях, но и ще я определим като твърде крайна и ще я заклеймим.

Видове проекция

Най-често проекцията влиза в действие, когато са налице негативни импулси. Понякога обаче тя може да се извърши и при наличие на положителни.

Невротична проекция

Нашите отрицателни импулси се проектират върху другите.

Допълнителна проекция

Форма на проекция, при която другите споделят нашите виждания, мисли и импулси. Те са също толкова развълнувани или разгневени от дадена ситуация. Допълнителна проекция е например, когато харесваме филми на ужасите и смятаме, че те са любими и на всички останали. Изведнъж, когато разберем, че не е така, сме повече от изненадани.

Комплиментарна проекция

Тази форма на проекция включва прехвърляне на нашите положителни умения и практики върху другите. Например, ако умеем да плуваме, предполагаме, че е така и при другите хора. Не ни хрумва, че има хора, които просто не са се научили.

Проекцията в ежедневието ни

Проекция е, когато преминаваме в отбранителен режим, щом някой каже нещо за нас, дори то да е просто част от разговор.

„Аз изневерявам, значи и той/ тя го прави“

Съпругът е привлечен от секретарката си. Разкъсван от вина той започва да подозира, че неговата половинка също има извънбрачна връзка и я обвинява.

Агресията се ражда от… страх

агресия

Повечето насилници тормозят жертвите си и се стремят да събудят страха им, да ги направят уязвими. Всъщност така те проектират своята собствена несигурност и уязвимост.

Обвиняваме жертвата вместо насилника

Един от най-често срещаните примери за проекция в живота ни е да обвиняваме и критикуваме жертвата, а не нейния насилник, изтъквайки доводи, че тя по някакъв начин го е предизвикала. Подобна форма на проекция се наблюдава при случаите на изнасилване. Изнасилената жена търпи упреци, че е пила алкохол късно вечерта или пък, че е била облечена твърде предизвикателно.

Доказателства в подкрепа на нашето мнение

Ива не харесва приятеля на съпруга си - Георги, защото е сексист. Тъй като обаче съпругът й е много близък с него, тя не може изрази мнението си. В един момент започва да забелязва студеното отношение на Георги към нея. Така Ива се убеждава, че той не я харесва, съответно има оправдание и тя да не изпитва симпатии към него.

Разчитаме знаци в поведението на другия, които всъщност не съществуват

Харесваме някого и започваме да откриваме във всеки негов жест или дума потвърждение, че и той изпитва същите чувства към нас, макар това да не е истина. Убеждаваме себе си, че действията му са продиктувани от симпатия, което още повече ни насърчава да се задълбочим и да вярваме, че чувствата са взаимни, дори когато не са.

Проекцията се случва на подсъзнателно ниво. Ако бъдем по-осъзнати, ще открием нейните признаци. Следващия път, когато решим да заеме отбранителна позиция, докато разговаряме с някого, или пък бързаме да отправим критика, би било полезно да анализираме действията си. Не е изключено отново да сме прибягнали до този защитен механизъм в стремежа си да потиснем неприятните емоции или да се скрием от истината.

Източник:

Understanding the Psychological Projection Theory With Examples: https://psychologenie.com/understanding-psychological-projection-theory-with-examples

Още по темата:
  • Невротично поведение и как да се справим с него Невротично поведение и как да се справим с него
  • Какво е дехуманизация Какво е дехуманизация
  • 13 психични защити – защитават ни или вредят 13 психични защити – защитават ни или вредят
  • Невротични и психотични защитни механизми Невротични и психотични защитни механизми
5.0/5 1 оценка

Коментари към Защо приписваме собствените си негативни качества на другите: проекция

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо приписваме собствените си негативни качества на другите: проекция
    www.framar.bg 
    на 15 July 2025 в 00:12
    Коментирайте "Защо приписваме собствените си негативни качества на другите: проекция"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Невротично поведение и как да се справим с него
  • Как да превърнем непълноценните взаимоотношения в наши учители
  • Какво е дехуманизация
  • 13 психични защити – защитават ни или вредят
  • Невротични и психотични защитни механизми
  • Гроздето е кисело или що е то рационализация в психологията
  • Стокхолмски синдром - причини, симптоми и лечение
  • Отричането като защитен механизъм и етап на скърбене
  • Проекцията като защитен механизъм срещу негативни мисли и емоции
  • Изтласкването като защитен механизъм
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 17 дни, 8 часа и 23 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 101 дни, 9 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 3 дни, 14 часа и 17 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 5 дни, 13 часа и 54 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 10 дни, 12 часа и 13 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 19 дни, 1 час и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ББ ТЕЙП КОПРИНЕНА КИНЕЗИО ЛЕНТА ЗА ЛИЦЕ 5 см / 5 м ЛИЛАВА

ББ ТЕЙП КОПРИНЕНА КИНЕЗИО ЛЕНТА ЗА ЛИЦЕ 5 см / 5 м БЕЖОВА

ВИТАВЕА МАНХАЕ ИНТИМА капсули * 30

РАЗПРЪСКВАТЕЛ ИНХ. B.WELL WN-112

МАНШЕТ ЗА МЕХ. MED-62/63 B.WELL

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕНТЕРОЛ прах за перорална суспензия 250 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:22:05

БОСВЕЛИЯ таблетки 307 мг * 60 NATURE'S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:21:03

КОГНИПИЛ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:19:58

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:11:58

КОГНИПИЛ капсули * 30

Коментар на: Елена Александрова от 14 юли 2025г. в 16:43:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival