Кризисни моменти: Пет често срещани причини за сътресения в отношенията с партньора
Всяка двойка рано или късно се изправя пред трудности и предизвикателства, които или заздравяват връзката, или отварят пукнатини в отношенията. Кризисните моменти са неизменна част от човешките взаимоотношения, но за да се справи една двойка с тях, трябва и двамата партньори да работят в екип и да желаят общо бъдеще.
Малко двойки посещават терапевт, защото искат да подобрят брака си или да изгладят някои дребни недоразумения. Обикновено причината да потърсят професионална помощ е, че се намират в криза. Причините зад кризисните моменти в отношенията са много, но сред най-често срещаните са:
1. Физически сблъсък
Джон и Елън признават, че често се карат, но последният им скандал е различен. Нещата излизат извън контрол – стига се до физически сблъсък, при който Елън бута Джон. Спорът им е изведен на ново ниво. Страхът от появата на насилие във взаимоотношенията им е причината да се обърнат към терапевт.
Проблем
Въпреки че и двамата са разтърсени, Джон и Елън не желаят да променят цялостната си връзка, а да успокоят водите. Вероятно ще посетят терапевт, ще поговорят, ще разберат какво се е случило и ще обещаят да не се повтаря случката или ще си останат вкъщи и ще се върнат към установените си модели.
Решение
Вместо да се замита поредния проблем под килима, трябва да се приеме случката като сигнал за пробуждане. В подобно ситуация двойката може да поработи над взаимоотношенията си и да се справи с емоциите.
2. Афера
Понякога аферата е просто последната пукнатина в иначе влошените взаимоотношения. Има разбираем гняв, възмущение и скръб от страна на предадения партньор, но двойката, или поне единият, не проявява желание да прави опити за спасяване на връзката. Просто са готови за края.
В случаите обаче, когато решат да потърсят професионална помощ, обикновено в началото има напрежение. Предаденият партньор прави опити да свърже точките, да разбере какво се е случило и къде е сбъркал, поради което задава хиляди въпроси, докато другият просто иска да продължи, без да се разисква допълнително ситуацията.
Проблем
В началото партньорът, имал афера, прави това, което другия иска – показва телефона си, прибира се по-рано. Това обаче работи в продължение на няколко месеца, тъй като спазването на правилата води до умора.
Решение
Аферата е лошо решение на други проблеми – понякога индивидуални (депресия, тревожност), понякога общи (неразбирателство). Двойката не трябва да повтаря миналото отново и отново. Вместо това трябва да се обсъжда случилото се, да се открият проблемите и да се работи сериозно върху тях.
>>> Как да възстановите връзката след изневяра
3. Умора
Много са хората, на които им е писнало от пиенето или работохолизма на партньора, от липсата на обич, от постоянните скандали. Няма конкретен бутон, само нарастващо усещане, че ситуацията никога няма да се промени. Разговорите обикновено представляват ултиматуми.
Проблем
Подобно на аферата, виновният партньор може известно време да спазва поставените правила. Но също така, както при аферата, разговорът често не е балансиран – и двамата партньори имат нужда да бъдат изслушани. В такива ситуации е време за по-задълбочени разговори относно това от какво се нуждае всеки за надграждане на взаимоотношенията.
Решение
Време е за някои компромиси, но също така да бъде преразгледана връзката като цяло. От какво се нуждае всеки партньор? Как би изглеждал перфектният ден, седмица или година? Време е за надграждане на взаимоотношенията.
4. Травма
Под травма се има предвид житейски събития, които могат да засегнат всеки – сериозно заболяване или смърт на любим човек, внезапна загуба на работа, наркозависим тийнейджър. Тук става въпрос за преминаване през травмата и продължаване напред.
Проблем
Липсата на време за скърбене може да избие под формата на скръб или депресия. Преживяването на травматични събития е възможно да раздели партньорите по отношение на разбиране и нагласи. Например как да се помогне на тийнейджъра или как да се излезе от състояние на дълбока скръб – разногласия, които отварят пукнатини във връзката.
Решение
В такива моменти всеки се нуждае от външна подкрепа – семейство, приятели или професионалисти. Необходимо е човек да си позволи да изпитва емоции и в същото време да работи в насока справяне със ситуацията. Трябва да се контролира това, което може да се контролира, да се поддържат очакванията реалистични и да се прави всичко възможно, за да се изградят по-добри взаимоотношения.
>>> 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
5. Предизвикателства
Времена на преходи – приспособяване към съвместен живот или брак. Раждане на първо дете и месеци без сън, преместване далеч заради по-добра работа или пенсиониране и започване на нова глава в живота. Всичко изброено дотук са предизвикателствата, през които преминава всяка двойка.
Проблем
Подобно на травмите, стресът от предизвикателствата може да задълбочи пукнатините във връзката. Липса на адекватно планиране и отклоняване от неочакваните предизвикателства също са основен проблем при всяка връзка.
Решение
Планиране, реалистични очаквания, подкрепа, външна помощ – все неща, които с времето улесняват живота на всяка двойка, изправена пред различни предизвикателства.
Основните послания тук са ясни – проактивни, а не реактивни, отворени, а не затворени, получаване на подкрепа и външна помощ и използване на кризата като възможност за разрешаване на основните проблеми.
What Brings Couples to a Crisis Point? 5 Common Causes: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/fixing-families/202211/what-brings-couples-crisis-point-5-common-causes
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители
- Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове
- Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
- Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание
- 7 признака за криза на идентичността
- Любовта в 21 век: Как да изберете правилния за вас романтичен партньор
- „Трябва да поговорим“ не е най-добрият начин да спасим връзката си
- Напрежение в отношенията с вашето пораснало дете – възможни причини и начини за справяне
- Криза на средната възраст – дефиниция и често срещани признаци
- 27 признака, че взаимоотношенията ви са повърхностни
Коментари към Кризисни моменти: Пет често срещани причини за сътресения в отношенията с партньора