Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Как да преоткрием себе си след личностна криза

Как да преоткрием себе си след личностна криза

от 16 март 2022г., обновено на 17 март 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Как да преоткрием себе си след личностна криза - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

За много хора, преминаващи през трудни моменти в живота си, преоткриването и приемането на тяхната същност е предизвикателство. Независимо дали сте преживели психично заболяване, или сте преминали през труден период от живота, като развод или загуба на работа, преоткриването може да отнеме известно време. Много от нас обаче са способни да достигнат етап на приемане и дори да намерят нова радост и смисъл в живота си след личностна криза.

Емоционално въздействие

Едно предизвикателно житейско събитие може да донесе редица емоции след себе си. „Полезно е да мислим върху четири части от същността си.“, обяснява психологът Мариан Трент. „Имаме ядосана, тревожна, тъжна и след това по-състрадателна и балансирана част. Всички тези части имат какво да кажат.“

Трент дава пример за това как тези четири части ни говорят след събитие като загуба на работа: „Гневната част може да каже: „Как смеят да ме съкратят?“, докато тревожната е възможно да има страхове относно намирането на нова работа. Може да има и тъжни мисли, като: „Мислех, че ме харесват на работа“. Състрадателната част обаче признава, че вероятно компанията не се е справяло много добре и не трябва да търсим вина, че е имало преструктуриране.“

Признаването на тези части от нашата същност заема важна роля в приемането на случилото се в живота ни и продължаването напред. Трент използва думата „асимилиране“, за да опише начина, по който можем да направим това. „Мисля, че при всякакъв вид трудности трябва да си предоставите състрадателно разрешение, на което да се облегнете.“, съветва тя.

Карин Питърс, консултант по личностно развитие и психотерапевт, споделя будистката притча за „втората стрела“, която е полезна за разбирането на реакциите ни към тежките събития в живота. Историята гласи, че животът ни поднася трудни моменти – загуба на работа или раздяла – и ни причинява болка, което е първата стрела. Но след това идва втора стрела, която носи със себе си допълнителни емоции.

„Така например, ако сме преживели трудна раздяла, е възможно да си мислим: „Всичко е по моя вина“ или „Винаги ще бъда сам“. И тогава, освен че сме тъжни за раздялата, се чувстваме напълно разбити и отчаяни.“, казва Питърс. Ако ни се случи нещо мъчително, обяснява тя, можем да стигнем до заключението, че това означава нещо за нас самите. Ние сами се прострелваме с втората стрела.

Прочетете още:

  • Трудностите в живота – как ни променят и как да се поучим от тях

Загуба на старата идентичност

Идентичност

И така, как да облекчим последиците от втората стрела? Самосъстраданието е важна част от изцелението. То може да включва освобождаване от самообвинението за случилото се и приемане на нашите емоционални реакции.

Трент споделя идеята за „скеле“ в живота ни. Тежките събития могат да разклатят основите ни и да ни накарат да се почувстваме така, сякаш сме изгубили корените си и поддържащото ни скеле.

За да започнем да възстановяваме нашето скеле, Трент препоръчва да мислим за нашите ценности и какво ни прави щастливи.

Предизвикателните житейски събития могат да разклатят чувството ни за идентичност. „Възможна е загуба на старата ни идентичност“, обяснява Питърс. Според нея можем да се окажем в ситуация, в която старото вече не съществува, но все още няма какво да го замени. „И тогава в един момент изниква нова идентичност. Никога не можем да се върнем напълно към старата версия на себе си, защото вече сме се променили, с цел да се възползваме от възможността от по-добра нова версия.“

Прочетете още:

  • Криза на идентичността

Намирането на нашата нова идентичност и усещането за себе си се свързва с идеята за свързване с нашите ценности. За да направите това, е необходимо да отделите време за създаване на списък с нещата, които имат значение за вас, и за записване на вашите цели и мечти в дневник. След като определите важните неща за вас, е време да помислите върху тяхното осъществяване. Това е начин да поемете контрола над ситуацията и да видите през какво преминавате.

Размисълът върху нещата, които ни носят радост, също може да ни помогне да преоткрием себе си. Когато преминаваме през трудни моменти, често губим голяма част от това, което има значение за нас в ежедневния ни живот. Запитайте се дали има неща, които можете да върнете в настоящето си, или има нещо ново, което бихте искали да опитате.

Възстановяване на силата

жена

В началото може да ви е трудно да споделяте за травматичното събитие, което сте преживели. Но съвсем скоро ще откриете, че ви помага да осмислите това, през което сте преминали. Изведнъж личностната криза ще придобие ново значение за вас. По този начин трудните моменти от живота могат да бъдат превърнати в положителна черта на вашата нова версия. Това може да бъде част от процеса, наречен посттравматичен растеж, обяснява Трент.

Връзка с другите

Свързването с други хора, които са преживели същото, може да ви помогне да приемете себе си. Има солидарност в споделянето на истории и осъзнаването, че има хора, които ви разбират.

Може да откриете, че е хубаво да сте част от група за подкрепа. Интернет е полезно пространство за създаване на връзки – от дискусионни форуми до социални медии. Или може би някой ваш познат, който се е сблъскал с подобна болка, би могъл да ви помогне. И докато протягате ръка, може да откриете, че давате съвети на другите, осъзнавайки какво сте научили по пътя си към възстановяването.

Независимо дали се свързвате отново с ценностите си или разговаряте с другите, вие сте достойни за щастие. „Разберете, че трябва да си разрешите да бъдете щастливи отново в бъдеще.“, казва Трент. „Можете да си разрешите да живеете пълноценен живот. И това не е нелоялно – не означава, че това, което сте загубили, няма значение за вас. Просто не заслужавате да страдате завинаги. Вие заслужавате да имате пълноценен и щастлив живот.“

Източник:

Find yourself again after a personal crisis: https://www.psychologies.co.uk/find-yourself-again-after-a-personal-crisis

Още по темата:
  • 7 признака за криза на идентичността 7 признака за криза на идентичността
  • Криза на средната възраст – дефиниция и често срещани признаци Криза на средната възраст – дефиниция и често срещани признаци
  • Кризисни моменти: Пет често срещани причини за сътресения в отношенията с партньора Кризисни моменти: Пет често срещани причини за сътресения в отношенията с партньора
  • Как да избегнем кризата на средната възраст и да бъдем щастливи Как да избегнем кризата на средната възраст и да бъдем щастливи
5.0/5 1 оценка

Коментари към Как да преоткрием себе си след личностна криза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да преоткрием себе си след личностна криза
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 05:12
    Коментирайте "Как да преоткрием себе си след личностна криза"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • 7 признака за криза на идентичността
  • Криза на идентичността
  • Криза на средната възраст – дефиниция и често срещани признаци
  • Небинарни деца или какво е да предоставиш на детето си свобода да избира половата си идентичност
  • Къде в мозъка възниква възприятието ни за себе си
  • Кризисни моменти: Пет често срещани причини за сътресения в отношенията с партньора
  • Как да избегнем кризата на средната възраст и да бъдем щастливи
  • Сюзън Келър след диагнозата рак: Не позволявайте болестта да промени вашата идентичност
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Изтръпване на ръка, пръсти след вземане на кръв

преди 515 дни, 13 часа и 50 мин.

СИНФЛОРИКС - има ли карантина след поставянето?

преди 858 дни, 13 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 17 часа и 16 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 8 часа и 16 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 8 часа и 28 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 8 часа и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival