Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Как да общуваме с човек, който винаги е в отбранителна позиция

Как да общуваме с човек, който винаги е в отбранителна позиция

от 27 юни 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Как да общуваме с човек, който винаги е в отбранителна позиция - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Конфликтът е неизменна част от живота на всеки – било то в личните взаимоотношения, на работното място или в обществото. Несъгласието може дори да бъде полезно. Ако обаче сблъсъкът е с човек, който е заел отбранителна позиция, разговорът най-вероятно няма да протече нормално, а накрая е възможно да завърши неприятно. Вместо да избягваме общуването с такива хора, е по-добре да разберем защо реагират така и да потърсим ефективен начин да разговаряме.

Какво означава отбранително поведение?

Човек избира агресивно или смирено поведение, когато се чувства застрашен. Подобна реакция се забелязва лесно. Инстинктът ни подсказва, че поради някаква причина събеседникът изпитва страх.

>>> 10 правила за приятелско разрешаване на конфликти за двойки

Защо хората заемат отбранителна позиция?

Изследване от 2020 г. сочи, че хората избират защитния механизъм, за да се справят с мисълта, че са допуснали грешка. Това може да се случи, когато:

  • са забравили какво се е случило;
  • прехвърлят вината на другите;
  • опитват да запазят социалния си статус;
  • искат да минимизират нанесената от тях вреда;
  • отказват да поемат отговорност;
  • се дистанцират от случващото се.

Друга причина за отбранително поведение може да бъде тревожността. Човек възприема безопасна ситуация като опасна и реагира, защитавайки се.

Как да общуваме с човек, който е заел отбранителна позиция?

Тъй като не е възможно винаги да избягваме конфликтите, е добре да намерим път към такива хора. Ето как можем да го направим.

бял и черен кон на шахматна дъска

Самоосъзнатост

За да разберем защо другите постъпват по определен начин, когато попаднат в конфликт, е нужно първо самите ние да повишим своята самоосъзнатост. Нека си зададем въпроса каква е нашата физическа и емоционална реакция в такива моменти. Самоосъзнатостта ще ни помогне да регулираме собствените си емоции и да изясним поне част от недоразуменията с околните.

Също така, психолозите съветват да останем отворени за чуждите идеи и перспективи.

Самоосъзнатостта е един от аспектите на емоционалната интелигентност – умението ни да разбираме, управляваме и използваме емоциите си по позитивен начин, така че да общуваме по-лесно с хората, да намалим стреса и да разрешаваме ефективно конфликтите.

Как ни помага емоционалната интелигентност (ЕИ)?

1. Благодарение на нея развиваме по-гъвкави умения да се справяме с трудностите, стреса и междуличностните конфликти.

2. ЕИ подобрява емоционалната регулация – дава превес на положителните над отрицателните емоции.

3. Емоционалната интелигентност ни помага да създадем мрежа от хора, които ни подкрепят, защото можем да преценим отношенията с кои от тях са важни за нас и с кои – не толкова.

Аз-твърдения

При общуване с човек, който е в отбранителна позиция, е препоръчително да използваме Аз-твърдения. Добре би било да говорим за нашите чувства, без да търсим неговите грешки или да му приписваме качества. Например, „Твоите думи ме карат да се чувствам така сякаш винаги се провалям или не успявам да удовлетворя нуждите ти“, а не „Голям глупак си, че ми се разкрещя!“.

Избягване на конфликта

Да, понякога не е здравословно да избягаме. Има случаи обаче когато емоциите са толкова бурни, че е по-разумно да се отдръпнем и да преустановим контакт. След като се успокоим, можем отново да го потърсим и да го изслушаме.

Ако усетим, че гневът ни се засилва, може би е по-добре да изберем трети човек, който да играе ролята на посредник в трудни ситуации.

Без съревнования

Ако се налага да разговаряме с човек, който обикновено избира отбранително поведение, е важно да избягваме да се съревноваваме с него, защото е много вероятно тонът ни да е по-агресивен или твърд. В такъв случай той със сигурност би се почувствал застрашен и би издигнал защитната си стена.

Можем да си позволим да бъдем по-настъпателни само ако ситуацията го изисква – когато някой е под реална заплаха.

Ответната реакция също да бъде отбранителна

Бихме могли да реагираме като събеседника ни и също да заемем отбранителна позиция, макар че тогава нашите нужди няма да бъдат удовлетворени. Все пак, можем да прибегнем до подобна мярка, ако:

  • събеседникът ни не е прав;
  • изглаждането на конфликта е по-важно от самото противоречие.

Според експертите обаче е добре да се въздържаме от настъпателно поведение всеки път, когато сме в конфликт с този човек, защото това може да доведе до влошаване на отношенията в дългосрочен план и озлобление.

двама мъже дърпат въже

Компромиси

Когато правим компромис, ние всъщност показваме, че имаме желание да преговаряме с отсрещната страна. Много често именно компромисът е правилният път към разрешаване на недоразумения, а не стремежът да получим онова, което искаме.

Тук е добре да бъдем бдителни, за да не преминем границата, след която нашите нужди остават на заден план в името на нуждите на другия. Компромисът е разумна стратегия, която може да бъде опасна, ако стане начин на поведение.

Съвместна работа

Ако си сътрудничим с човека, който предпочита да заема отбранителна позиция, е много по-вероятно да намерим взаимоизгодно решение, без да се налага нито един от двама ни да отстъпва.

Какво да направя в ситуация на конфликт – стъпка по стъпка

1. Имаме ли нужда да разрешим конфликта? Ако крайният резултат не ни мотивира достатъчно, по-добре да се отдръпнем.

2. Ако за първи път сме в конфликт с този човек, можем да помислим как да го обсъдим. Ако се случва често, е по-добре да обърнем внимание на поведението.

3. Ако проблемът се отразява негативно на отношенията на работното място или с интимния партньор, експертите съветват да анализираме последиците и да се фокусираме върху самата връзка с въпросния човек.

4. Преди разговора е необходимо да съберем подробна информация, която да предоставим на събеседника. Хубаво би било да помислим какви компромиси сме склонни да направим по въпроса.

5. Защо се държи по този начин? Този въпрос е много важен. Как бихме постъпили ние, ако сме на неговото място? Защо разумен човек би заел подобна позиция? Емпатията е мощен инструмент за изглаждане на конфликти.

Да обобщим

Конфликтът невинаги вреди. Когато се изправим срещу някого, първо трябва да разберем защо е избрал да се държи отбранително.
Вместо да го съдим, по-добре да се опитаме да се поставим на неговото място. Дали пък няма проблем, който не виждаме? Дали самите ние не сме агресивни и не предизвикваме гняв в него?

Ако положим усилия и развием емоционалната си интелигентност, ще общуваме по-ефективно с околните и ще изградим пълноценни отношения с тях.

В случай че самите ние често заемаме отбранителна позиция, можем да потърсим помощ от професионалист, който да ни покаже на какво се дължи поведението ни.

Източник:

How to Talk to Someone Who Is Always Defensive: https://psychcentral.com/lib/how-to-talk-to-someone-who-always-gets-defensive#why-do-people-get-defensive

Още по темата:
  • Какво представлява конфликтът и кои са причините за него Какво представлява конфликтът и кои са причините за него
  • Защо игнорирането боли повече от разгорещения спор Защо игнорирането боли повече от разгорещения спор
  • Как да управляваме конфликтите на работното място Как да управляваме конфликтите на работното място
  • 15 полезни фрази за разрешаване на конфликти 15 полезни фрази за разрешаване на конфликти
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - ТРУДНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС
17.95лв.

РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - ТРУДНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС

ВЕРТИГО - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
12.95лв.

ВЕРТИГО - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС

ПОСЛЕДНИЯТ ДУЕЛ - ЕРИК ДЖАГЪР - СИЕЛА
15.90лв.

ПОСЛЕДНИЯТ ДУЕЛ - ЕРИК ДЖАГЪР - СИЕЛА

Коментари към Как да общуваме с човек, който винаги е в отбранителна позиция

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да общуваме с човек, който винаги е в отбранителна позиция
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 17:26
    Коментирайте "Как да общуваме с човек, който винаги е в отбранителна позиция"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Грешки при разрешаването на конфликти във връзката
  • Какво представлява конфликтът и кои са причините за него
  • Защо игнорирането боли повече от разгорещения спор
  • Как да управляваме конфликтите на работното място
  • 15 полезни фрази за разрешаване на конфликти
  • Мъжкото мълчание: Защо мъжете се страхуват да споделят желанията си в отношенията с жените
  • Как да се справим с труден ученик
  • Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора
  • Овладяването на стреса и емоциите е ключът към разрешаването на конфликтите
  • Изкуството да се извиняваме по правилния начин и в подходящия момент
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Дубайски шоколад - Луксозният десерт, който превзе интернет! - рецепта

преди 224 дни, 7 часа и 14 мин.

Дубайски шоколад - Луксозният десерт, който превзе интернет! - рецепта

преди 224 дни, 7 часа и 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 5 часа и 30 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 20 часа и 31 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 20 часа и 42 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 20 часа и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival