10 правила за приятелско разрешаване на конфликти за двойки
Различията и конфликтите са неизбежни. Често това е причина за гневни изблици и обвинения. Но какво ако обичате този, на когото се гневите - да го унищожите ли желаете или да го съхраните? Ясно е, че вероятно е второто. Ясно е, че искате силно да решите проблема, но не знаете как, и всичко се обръща срещу тази ви цел.
Представяме ви 10 правила за разрешаване на конфликти от Мари Хартъл-Уокър, доктор на науките:
10 стъпки за приятелски битки
Прегърнете конфликта
Няма нужда да се страхувате от конфликтите. Те са нещо нормално, дори здравословно. Фактът, че между двете страни съществува разлика означава, че има неща, които можете да научите един от друг. Често конфликтите ни показват къде можем или трябва да растем, и да се развиваме.
Целете се в проблема, а не един в друг
Приятелското разрешаване на конфликти се ангажира с проблема. Нито една от страните не се опитва да нарича другия с имена или да разваля репутацията на отсрещния. Достатъчно е да се справим с проблема, без да прибавяме нов проблем – наранените ни чувства.
Слушайте с уважение
Когато някой изпитва силни чувства, честно е да го чуете. Уважителното слушане означава признаване чувствата на отсрещния, било то устно или чрез фокусирано внимание. Това означава никога да не казвате на някого, че "не бива" да се чувства по начина, по който се чувства, а също да запазите вашата гледна точка до момент, в който сте дали на другия да разбере, че сте отчели емоциите му по въпроса, дори и да не ги разбирате съвсем.
Говорете тихо
Колкото по-силно някой крещи, толкова по-малко вероятно е да бъде чут. Дори партньорът ви да крещи, няма нужда да отвръщате със същия тон. Понижаването на гласа дава възможност на отсрещния да започне да се фокусира върху проблема, вместо да реагира на шума.
Бъдете любопитни, не отбранителни
Защитата, независимо дали браните яростно невинността и правотата си, или обръщате маси в контраатака, само кара конфликтът да ескалира. Вместо да вдигате гарда, поискайте повече информация, подробности и примери. Обикновено оплакването на отсрещния си има своето основание. Когато посрещнете недоволството с любопитство, вие отваряте място за разбиране.
Поискайте конкретни детайли
Общите изявления, които включват думите "винаги" и "никога", в повечето случаи не водят доникъде и са неверни. Когато партньорът ви има оплаквания, поискайте да премине от общите коментари към конкретни примери, за да го разберете по-ясно. Когато вие имате оплаквания, давайте примери, с които да работите.
Намерете точки на съгласие
Почти винаги могат да бъдат намерени точки на съгласие в един конфликт. Откриването на такава обща основа, на която да стъпите, дори тя да е просто признаването на проблема, е важно начало за намиране на общо решение.
Потърсете опции
Борбата приключва, където започва сътрудничеството. Учтивото питане за предложения или алтернативи подканва към сътрудничество. Внимателното разглеждане на опциите показва уважение. Когато предлагате ваши собствени алтернативи, вие показвате, че сте готови да опитате нещо ново.
Отстъпвайте
Малките отстъпки могат да обърнат ситуацията. Ако дадете малко повече от себе си, това дава възможност и на другия да направи отстъпки. Малките компромиси водят до по-големи такива. Компромисът не означава точно 50-50%. Понякога той е споразумение 60-40% или дори 80-20%. Не става дума за проценти. Става въпрос за намиране на решение, което да е приложимо и за двама ви.
Сключвайте примирие
"Една възрастна приятелка, която е женена от 68 години, споделя, че преди години със съпруга й задават правило на сватбения си ден, което гласи никога да не се гневят. От самото начало те сключват споразумение, че връзката им е по-важна от печеленето на спорове. Понякога това означава да стоят до много, много късно вечер, докато не достигнат компромис, който да работи за двамата. Понякога това означава единият или другият от тях да реши, че проблемът не е достатъчно важен, за да губи от съня си. Но тъй като и двамата ценят брака, никой не се предава или примирява през повечето време. А когато някой се откаже или примири, другият показа благодарност и отправя свое собствено предложение за примирие. Тези хора все още се обичат един друг след 68 години и неизбежните конфликти, които идват с това да живееш с някого." - споделя Мари Хартъл-Уокър, доктор на науките.
psychcentral.com
- Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - ТРУДНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС
ВЕРТИГО - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
ПОСЛЕДНИЯТ ДУЕЛ - ЕРИК ДЖАГЪР - СИЕЛА
ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
ОБИЧАЙ СЕБЕ СИ, БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ С КОГО СИ - ЕВА-МАРИЯ ЦУРХОРСТ - ЖАНУА 98
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители
- Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове
- Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
- Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание
- Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора
- Любовта в 21 век: Как да изберете правилния за вас романтичен партньор
- Какво представлява конфликтът и кои са причините за него
- „Трябва да поговорим“ не е най-добрият начин да спасим връзката си
- Напрежение в отношенията с вашето пораснало дете – възможни причини и начини за справяне
- 27 признака, че взаимоотношенията ви са повърхностни
Коментари към 10 правила за приятелско разрешаване на конфликти за двойки