Как да помогнем на децата си да развият самоконтрол
Акценти
|
Разпознаването и прилагането на самоконтрол е важна стъпка в нормалното социално и емоционално развитие на децата. Когато в даден момент децата не могат да контролират своите импулси и решат просто да седнат на пода на хранителния магазин, плачейки с всички сили, правилната реакция от страна на родителите е от изключително значение.
За щастие, съществуват редица техники, които могат да помогнат на децата да се научат да управляват емоциите и поведението си.
Поставяне на граници
Въвеждането на ограничения е начин децата да разберат какво означава самоконтрол. Родителите не могат да следят всяка минута от поведението на детето си, затова е важно то само да научи какво е позволено и какво не. Процесът на овладяване на саморегулацията започва още в много ранна възраст. Дори през първите месеци родителите полагат основите на самоконтрола, като поставят граници и обясняват причините за тях.
Пример: Когато детето събори чинийката си с храна, неговата майка трябва да обясни защо подобно поведение е недопустимо. |
>>> Защо децата се нуждаят от правила
Справяне с чувството за неудовлетвореност
От изключителна важност е родителите да учат децата как да се справят с неудовлетворението. Малчуганите често изпитват недоволство – например, когато не получат любимата храна или играчка. В такива ситуации родителите трябва да проявят търпение към децата си, да им покажат други алтернативи и да им помогнат да преодолеят недоволството си. По този начин те постепенно ще развият умението за самоконтрол.
Пример: Малчуганът се разстройва, след като научава, че няма да получи за вечеря любимите си пилешки хапки. В тази ситуация бащата или майката е препоръчително да обяснят, че желаното ястие може да бъде сервирано утре или вдругиден. Дипломатичният подход е подходящ в почти всички ситуации, но понякога е необходимо родителите да обяснят на децата си, че не всичко подлежи на преговаряне. Желателно е малчуганите да бъдат насърчавани да изказват мнението си и да взимат решения, но в някои случаи възрастните просто трябва да кажат "не". |
Обуздаването на физическата агресия и възвръщане на самоконтрола
Физическата агресия в отговор на чувството за неудовлетвореност е често срещана особено при по-малките деца. Бебетата, които тепърва правят първите си стъпки, и малчуганите в предучилищна възраст все още не са развили напълно умението да се справят с безсилието и недоволството по начини, които не включват физическа реакция. Въпреки това родителите трябва да разяснят на децата си, че действия като удряне, хапане, бутане и замеряне с предмети са напълно забранени.
Когато подобно поведение все пак се забележи, може да използвате няколко техники, с които да превърнете ситуацията от неприятно изживяване в полезен урок за правилното и грешното държание:
- Веднага кажете на детето си да спре с недопустимото поведение и му дайте ясни насоки какво се очаква от него да направи след това.
- Ако е наложително, изведете детето от средата, като заедно отидете в друга стая.
- След като то се е успокоило, обсъдете с него чувствата, които са довели до неприемливия изблик. Запомнете да споменете как действията на малчугана са накарали другите да се почувстват.
- Попитайте детето дали е готово да възобнови предишните си занимания.
- Помогнете на малчугана да продължи предишните си действия, поощрявайки по-адекватна реакция от негова страна този път.
- Ако агресивното поведение се повтори, отстранете детето от ситуацията отново.
Прилагането на тактиката таймаут е често срещан начин за справяне с проблемно поведение и добър метод за упражняване на саморегулацията при момичетата и момчетата. Въпреки че практиката е сравнително ефективна в успокояването на детето, изпращането на малчугана в друга стая само не е препоръчително, тъй като това може да го разстрои допълнително и да го накара да се чувства изоставено.
Вместо това се преместете заедно с детето си в друга стая или на по-тихо място, докато малчуганът се успокои и си възвърне самоконтрола. Този метод за справяне с емоционалните изблици ще помогне на детето да регулира по-добре поведението си, без допълнително да засилва тревожността му.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЕТЕТО – ПО-ГОЛЯМО И ОТ ЦАРЯ - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
150 УПРАЖНЕНИЯ ПО МЕТОДА МОНТЕСОРИ У ДОМА - СИЛВИ ДЕКЛЕБ, НОЕМИ ДЕКЛЕБ - СИЕЛА
НЕЩАТА, КОИТО СИНЪТ МИ ТРЯБВА ДА ЗНАЕ ЗА СВЕТА - ФРЕДЕРИК БАКМАН - СИЕЛА
ТРИ ЙЕРОГЛИФЕН КАНОН
ЗА СЕМЕЙСТВОТО И ВЪЗПИТАНИЕТО НА ДЕТЕТО - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ РОДИТЕЛИ НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Наръчник на успешния родител
- Как да говорим с децата си за секс според възрастта им
- Детска градина № 6 "Незабравка", гр. Плевен
- Детска градина № 15 "Звънче", гр. Плевен
- Какви грешки допускат родителите, чиито деца ги обиждат и тормозят
- Прилагайте 17 златни принципа на Мария Монтесори в обучението и възпитанието на детето
- 5 убеждения на емоционално здравите хора
- Детска градина "Люба Ивошевич", гр. Перник
- Как да разпознаем децата индиго
- Детска градина № 18 "Детски свят", гр. София
- Детска градина № 4 "Първи юни"
Коментари към Как да помогнем на децата си да развият самоконтрол