Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло 5 причини да действаме импулсивно

5 причини да действаме импулсивно

от 08 март 2019г., обновено на 23 окт 2024г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
5 причини да действаме импулсивно - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Волята е ограничен ресурс, който може да бъде изчерпан, но също така може да бъде и трениран – подобно на мускул.
  • Стресът, когнитивното натоварване и алкохолът временно отслабват самоконтрола и увеличават склонността към импулсивни действия.
  • Управлението на стреса, сънят и правилното хранене са ключови за поддържане на волята и самоконтрола в дългосрочен план.

Волята се отнася до усилията, които полагаме, за да контролираме импулсивното си поведение. Тя може да се разглежда като ресурс, което означава, че в съзнателния ум има нещо ограничено.

Един източник захранва различните ни стремежи, като овладяване на гнева, устояване на изкушенията и фокусиране върху важни задачи. Можем да мислим за волята като за мускул, който се изтощава при прекомерна употреба, но подобно на физическите мускули, и тя може да се тренира.

Когато ресурсите на волята се изчерпят, хората са склонни да действат под влиянието на моментни желания, въпреки че в дългосрочен план може да съжаляват за решенията си.

Ето пет ключови фактора, които могат временно да отслабят волята и да доведат до импулсивни реакции:

Изчерпване на егото

Множество решения, свързани с конфликт, като опити да впечатлим другите, да останем любезни при грубо поведение или да планираме важно събитие, могат да доведат до така нареченото "изчерпване на егото". Това изчерпване намалява мотивацията и способността ни да устояваме на изкушения.

Например, в края на деня хората имат по-малко сили да устоят на желанието за нездравословна храна в сравнение с началото на деня. Това обяснява защо често проваляме диетите именно вечер.

>>> 6 трика за по-добра воля

Когнитивно натоварване (заетост)

Колкото по-напрегнати и натоварени сме, толкова по-голяма е вероятността да действаме импулсивно. В състояние на стрес често забравяме важни детайли, като имената на близки познати. Когато умът е претоварен, изборите ни се ръководят от краткосрочната памет. Това обяснява защо разсеяните купувачи са по-склонни към импулсивни покупки. От друга страна, осъзнатият подход към изборите ни намалява риска от импулсивни действия.

Стрес

Справянето със стреса изисква воля за контрол на поведението. Ежедневният стрес може да засегне префронталната кора – частта от мозъка, която отговаря за концентрацията, планирането, вземането на решения и преценката. В резултат на това губим способността си да мислим критично и започваме да действаме автоматично.

Специалистите препоръчват да се научим да управляваме нивата на стрес. В моменти на напрежение енергията ни се изчерпва, което води до вземане на решения, базирани на краткосрочни резултати и инстинктивни действия. Затова осигурявайте си няколко минути спокойствие, когато се чувствате уморени, напрегнати или изправени пред изкушения. Серия от дълбоки вдишвания е добро начало за управление на стреса и подобряване на самоконтрола.

чаши с алкохол върху маса

Алкохол

Алкохолът намалява съпротивлението срещу изкушенията и отслабва самоконтрола. Той стеснява обхвата на вниманието, което затруднява способността да обработваме множество сигнали. Колкото повече пием, толкова по-малко осъзнаваме реалността, вследствие на което губим самоконтрола си.

>>> 5 техники за изграждане на силна самодисциплина

Кръвна захар

Глюкозата е жизненоважна за силата на волята. Упражняването на волята намалява нивата на кръвната захар, което от своя страна намалява способността ни за по-нататъшен самоконтрол.

Мозъкът е лаком за енергия – той използва около 20% от енергията на тялото. По ирония на съдбата, ограничаването на калории в диетата намалява нивата на глюкоза, което отслабва волята, необходима за контролиране на приема на храна.

Самата глюкоза не навлиза директно в мозъка, но се превръща в невротрансмитери като серотонин. Липсата на невротрансмитери увеличава импулсивността. Например, хората с хипогликемия изпитват трудности при концентрация и контрол на негативните емоции. Изследванията показват, че учениците, които пропускат закуската, се справят по-зле на тестове в сравнение с тези, които са закусвали.

Ограниченият ресурсен модел на волята предлага стратегии за подобряване на самоконтрола. Трябва да третираме волята като ограничен и ценен ресурс. Използваме една и съща сила на волята, за да се справим с натоварен трафик, изкушаваща храна, досадни колеги и разочаровани деца. Например, отказът от изкушаващ десерт на обяд може да ни остави с по-малко воля за справяне с досадни колеги по-късно през деня.

Препоръки за подобряване на самоконтрола:

  • Съсредоточете се върху един проект. Фокусирайки усилията си върху една или максимум три цели, увеличавате шансовете си за успех.
  • Управлявайте стреса, осигурявайте си почивка и спокойствие в напрегнати моменти и не подценявайте важността на съня. Липсата на достатъчно сън (по-малко от 6 часа на нощ) води до хроничен стрес, който нарушава ефективното използване на енергията от мозъка и тялото. При недостиг на сън префронталната кора губи контрол над областите в мозъка, които регулират реакциите ни в стресови ситуации.

И накрая, моделът на волята показва, че капацитетът за самоконтрол може да се изгради чрез практика и обучение. Ежедневните упражнения за самоконтрол, като избягването на нездравословни храни, могат да подобрят способността за дългосрочно поддържане на желаното поведение.

Източник:

psychologytoday.com

Още по темата:
  • 5 техники за изграждане на силна самодисциплина 5 техники за изграждане на силна самодисциплина
  • Самодисциплината е по-важна за успеха, отколкото коефициентът на интелигентност Самодисциплината е по-важна за успеха, отколкото коефициентът на интелигентност
  • 5 убеждения на емоционално здравите хора 5 убеждения на емоционално здравите хора
  • Как с помощта на Волята можем да запазим мира в света около нас Как с помощта на Волята можем да запазим мира в света около нас
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
17.95лв.

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС

Коментари към 5 причини да действаме импулсивно

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 5 причини да действаме импулсивно
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 16:55
    Коментирайте "5 причини да действаме импулсивно"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • Арт терапия или как изкуството лекува
  • Когнитивно-поведенческа терапия
  • КП № 208 КОНСЕРВАТИВНО ПОВЕДЕНИЕ ПРИ ЛЕКИ И СРЕДНОТЕЖКИ ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИ ТРАВМИ
  • Какво е заучената безпомощност и как се появява
  • Опозиционно предизвикателно разстройство при децата – същност и симптоми
  • Лайфстайл лечение
  • 10 признака, че човекът до вас е инфантилен и как да се справите с това
  • Какво е ментална ригидност
  • Когато мислите за себе си като за лош човек
  • Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да възпитаме дете със силна воля?

преди 3196 дни, 7 часа и 1 мин.

Търпите ли негативно поведение спрямо себе си?

преди 3649 дни, 1 час и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 4 часа и 59 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 20 часа

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 20 часа и 11 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 20 часа и 18 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Проф. д-р Анелия Клисарова - Предучилищно образование, агресия сред подрастващите и сексуално възпитание - интервю Проф. д-р Анелия Клисарова - Предучилищно образование, агресия сред подрастващите и сексуално възпитание - интервю

Проф. д-р Анелия Клисарова - Предучилищно образование, агресия сред подрастващите и сексуално възпитание - интервю

от 10 фев 2023г. Прочети повече
Арт терапия или как изкуството лекува Арт терапия или как изкуството лекува

Арт терапия или как изкуството лекува

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия

Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Децата, които от рано попадат под религиозно влияние, по-трудно отличават реалността от измислицата Децата, които от рано попадат под религиозно влияние, по-трудно отличават реалността от измислицата

Децата, които от рано попадат под религиозно влияние, по-трудно отличават реалността от измислицата

от 27 окт 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival