5 причини да действаме импулсивно
Акценти
|
Волята се отнася до усилията, които полагаме, за да контролираме импулсивното си поведение. Тя може да се разглежда като ресурс, което означава, че в съзнателния ум има нещо ограничено.
Един източник захранва различните ни стремежи, като овладяване на гнева, устояване на изкушенията и фокусиране върху важни задачи. Можем да мислим за волята като за мускул, който се изтощава при прекомерна употреба, но подобно на физическите мускули, и тя може да се тренира.
Когато ресурсите на волята се изчерпят, хората са склонни да действат под влиянието на моментни желания, въпреки че в дългосрочен план може да съжаляват за решенията си.
Ето пет ключови фактора, които могат временно да отслабят волята и да доведат до импулсивни реакции:
Изчерпване на егото
Множество решения, свързани с конфликт, като опити да впечатлим другите, да останем любезни при грубо поведение или да планираме важно събитие, могат да доведат до така нареченото "изчерпване на егото". Това изчерпване намалява мотивацията и способността ни да устояваме на изкушения.
Например, в края на деня хората имат по-малко сили да устоят на желанието за нездравословна храна в сравнение с началото на деня. Това обяснява защо често проваляме диетите именно вечер.
Когнитивно натоварване (заетост)
Колкото по-напрегнати и натоварени сме, толкова по-голяма е вероятността да действаме импулсивно. В състояние на стрес често забравяме важни детайли, като имената на близки познати. Когато умът е претоварен, изборите ни се ръководят от краткосрочната памет. Това обяснява защо разсеяните купувачи са по-склонни към импулсивни покупки. От друга страна, осъзнатият подход към изборите ни намалява риска от импулсивни действия.
Стрес
Справянето със стреса изисква воля за контрол на поведението. Ежедневният стрес може да засегне префронталната кора – частта от мозъка, която отговаря за концентрацията, планирането, вземането на решения и преценката. В резултат на това губим способността си да мислим критично и започваме да действаме автоматично.
Специалистите препоръчват да се научим да управляваме нивата на стрес. В моменти на напрежение енергията ни се изчерпва, което води до вземане на решения, базирани на краткосрочни резултати и инстинктивни действия. Затова осигурявайте си няколко минути спокойствие, когато се чувствате уморени, напрегнати или изправени пред изкушения. Серия от дълбоки вдишвания е добро начало за управление на стреса и подобряване на самоконтрола.
Алкохол
Алкохолът намалява съпротивлението срещу изкушенията и отслабва самоконтрола. Той стеснява обхвата на вниманието, което затруднява способността да обработваме множество сигнали. Колкото повече пием, толкова по-малко осъзнаваме реалността, вследствие на което губим самоконтрола си.
>>> 5 техники за изграждане на силна самодисциплина
Кръвна захар
Глюкозата е жизненоважна за силата на волята. Упражняването на волята намалява нивата на кръвната захар, което от своя страна намалява способността ни за по-нататъшен самоконтрол.
Мозъкът е лаком за енергия – той използва около 20% от енергията на тялото. По ирония на съдбата, ограничаването на калории в диетата намалява нивата на глюкоза, което отслабва волята, необходима за контролиране на приема на храна.
Самата глюкоза не навлиза директно в мозъка, но се превръща в невротрансмитери като серотонин. Липсата на невротрансмитери увеличава импулсивността. Например, хората с хипогликемия изпитват трудности при концентрация и контрол на негативните емоции. Изследванията показват, че учениците, които пропускат закуската, се справят по-зле на тестове в сравнение с тези, които са закусвали.
Ограниченият ресурсен модел на волята предлага стратегии за подобряване на самоконтрола. Трябва да третираме волята като ограничен и ценен ресурс. Използваме една и съща сила на волята, за да се справим с натоварен трафик, изкушаваща храна, досадни колеги и разочаровани деца. Например, отказът от изкушаващ десерт на обяд може да ни остави с по-малко воля за справяне с досадни колеги по-късно през деня.
Препоръки за подобряване на самоконтрола:
- Съсредоточете се върху един проект. Фокусирайки усилията си върху една или максимум три цели, увеличавате шансовете си за успех.
- Управлявайте стреса, осигурявайте си почивка и спокойствие в напрегнати моменти и не подценявайте важността на съня. Липсата на достатъчно сън (по-малко от 6 часа на нощ) води до хроничен стрес, който нарушава ефективното използване на енергията от мозъка и тялото. При недостиг на сън префронталната кора губи контрол над областите в мозъка, които регулират реакциите ни в стресови ситуации.
И накрая, моделът на волята показва, че капацитетът за самоконтрол може да се изгради чрез практика и обучение. Ежедневните упражнения за самоконтрол, като избягването на нездравословни храни, могат да подобрят способността за дългосрочно поддържане на желаното поведение.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- 5 убеждения на емоционално здравите хора
- Поведение
- 6 трика за по-добра воля
- 10 признака, че човекът до вас е инфантилен и как да се справите с това
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
- 5 техники за изграждане на силна самодисциплина
- Как да помогнем на децата си да развият самоконтрол
- Когато мислите за себе си като за лош човек
- Какво е ментална ригидност
- Арт терапия или как изкуството лекува
Коментари към 5 причини да действаме импулсивно