6 трика за по-добра воля
Случвало ли ви се е да имате страхотни идеи, вълнуващи планове и мечти, но да нямате воля да ги осъществите?
Продължавайте да четете, за да научите как работи всъщност волята, кои са часовете през деня, в които е най-слаба и как да подобрите самоконтрола си.
Как работи волята и какво всъщност представлява тя
Според д-р Кели Макгонигъл, който е автор на книгата "Инстинктът за самоконтрол", волята е реакция на някакъв вътрешен конфликт. Пример за подобен вътрешен конфликт е да имате желание да направите нещо, като да преядете на обяд или да изпушите една цигара, но да сте наясно, че не трябва да правите това. Или имате важен ангажимент – да присъствате на събитие или да платите данъците си, но да изберете да не правите нищо…
Точно зад челото се намира частта от мозъка - префронталният кортекс, която отговаря за вземането на добри решения, регулирането на поведението ни, самоконтрола и волята. Но за да свърши работата си добре и успешно да контролира стремежите ни и вземането на обосновани решения, мозъкът се нуждае от грижи – като достатъчно сън и енергия, осигурявана от качествена храна.
>>> Волята - как работи и кога не ни достига
Ето как с напредването на деня се изчерпва самоконтролът
Д-р Макгонигъл твърди, че едно от най-масово разпространените разбирания за волята е, че тя е ограничен ресурс. Един-единствен източник захранва различни наши стремежи като например старанието ни да овладяваме гнева си, да устояваме на изкушенията и да не се разсейваме. Можем да разглеждаме волята като мускул, който се изтощава от прекалена употреба, но според учените, подобно на физическите мускули, и тя може да се тренира.
Как да тренираме волята си
Тъй като имаме ограничени запаси от воля, през деня стресът и необходимата ни доза самоконтрол постепенно изчерпват нашите ресурси. Ето как можем да ги увеличим:
Повишете капацитета си за понасяне на напрежение, като се научите да се справяте със стреса
Д-р Макгонигъл съветва на първо място да започнем да управляваме нивата на стрес. Когато сме под напрежение, енергията ни бързо се изчерпва, а заедно с това отслабва и волята ни.
Дайте си почивка, когато се почувствате претоварени или сте поставени пред изкушения - осигурете си няколко минути за серия от дълбоки вдишвания. Това е много добро начало в управлението на стреса и подобряване на волята.
Давайте си кураж и се насърчавайте да се придържате към плановете си
Самоутвърждаването също помага да увеличим самоконтрола си, когато „запасите” ни са вече на изчерпване. За пример Макгонигъл дава следните две твърдения и разликата между тях: „Не го правя” и „Не мога да го направя”. Първата фраза помага да си върнем контрола над ситуацията, докато винаги, когато казваме „не мога”, ние си поставяме ограничения сами. Много по-полезно е да си повтаряме, че вече не правим това, което сме си забранили.
Осигурявайте си достатъчно количество сън
Според д-р Макгонигъл сънят оказва изключително голямо влияние върху това до каква степен главният мозък работи ефективно. Недостатъчното количество сън (дори когато става въпрос за по-малко от 6 часа на нощ) е хроничен стрес, възпрепятстващ ефективното използване на енергията от мозъка и тялото. При недоспиване префронталният кортекс губи контрола над зоните на мозъка, отговарящи за апетита и реакцията на стрес.
Ако не знаете колко е достатъчното количество сън, вслушайте се в съветите на Даниел Крипке - един от най-известните изследователи на съня. Според него хората, които спят между 6,5 часа и 7,5 часа всяка нощ, живеят по-дълго, по-продуктивни са и по-щастливи.
Медитирайте
Доказано е, че медитацията е един от най-ефективните начини да увеличим „резервите” воля, с които разполагаме, но също така и да подобрим вниманието си и да управляваме по-добре стреса. Макгонигъл посочва, че далеч не са необходими години практика – промени в мозъка са наблюдавани след 8 седмици ежедневна медитация.
Правете редовно физически упражнения и заложете на полезната и качествена храна
Въпреки че това е най-пренебрегваният път за укрепване на волята, той е един от ефикасните начини да тренирате мозъка и да намалите стреса. Храненето е от голямо значение, тъй като от него зависи с какво количество енергия ще разполага префронталният кортекс. Растителните и по-малко обработени храни помагат на мозъка да се снабдява с енергия по-лесно.
Упражненията от своя страна също ще ви помогнат да се почувствате по-добре. Ендорфините, отделящи се при физическо натоварване, понижават дискомфорта и блокират усещането за болка.
Не се притеснявайте да отлагате някои неща, за да се концентрирате върху това, което правите в момента
Ако се опитвате да се преборите с лоши навици, отлагането може да бъде наистина ефективно. Изследвания показват, че тези, които си повтарят „не сега, но може по-късно”, са по-малко измъчвани от изкушението да направят нещо, което са си забранили, например да изядат едно парче шоколадова торта.
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- 5 причини да действаме импулсивно
- 5 убеждения на емоционално здравите хора
- Как да помогнем на децата си да развият самоконтрол
- Волята - как работи и кога не ни достига
- Ефективни стратегии за увеличаване на самоконтрола, доказани от науката
- Диетата – триумф на волята
- Как с помощта на Волята можем да запазим мира в света около нас
- Как самоконтролът допринася за по-здравословен живот
- Как да преборим емоциите с… емоции
- Тъмната страна на самоконтрола
Коментари към 6 трика за по-добра воля