Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Как да предотвратим самотата във време на социална изолация

Как да предотвратим самотата във време на социална изолация

от 31 март 2020г., обновено на 18 юни 2020г.
Редактор: Ина Фенерова
Как да предотвратим самотата във време на социална изолация - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

С увеличаването броя на хората, изолирани поради карантина и социално дистанциране, COVID-19 не е единствената заплаха за общественото здраве, за която трябва да се притесняваме - самотата също се превръща в сериозен проблем.

Докато учените бързат да проучат коронавируса, изследователите отдавна са наясно с вредите, които причиняват социалната изолация и самотата. Хората, които не се чувстват свързани, са с по-слаб имунитет, по-високо кръвно налягане, склонни са към депресия и сърдечни заболявания, а продължителността на живота им е по-кратка. Има дори доказателства, че чувството за социална изолация ускорява когнитивния упадък и може да послужи като предклиничен знак за болестта на Алцхаймер. Според множество изследвания дългосрочната вреда, причинена от самотата, е подобна на тютюнопушенето или затлъстяването.

Отдавна е известно, че социалната подкрепа - чрез наличието на питателна храна, безопасни жилища и възможности за работа - влияе положително на психическото и физическото здраве. Изследователи многократно са доказали, че животът на хората с по-малко социални връзки е по-кратък, подчертавайки, че социалната изолация може да застраши здравето поради липса на достъп до клинични грижи, социални услуги или нужна подкрепа.

През януари национално проучване в САЩ установи, че 79 процента от поколението Z - родените до края на 90-те, се чувстват самотни. Според друго мащабно изследване, отново проведено в САЩ, но през 2019 година, 47 процента от американците признават, че не поддържат смислени връзки с другите и често се чувстват самотни и изоставени, като данните се отнасят за всички възрастови групи - от тийнейджъри до по-възрастни. Броят на хората, които определят себе си като самотни, изолирани или отдалечени от другите, достигна нива на епидемия както в Съединените щати, така и в други части на света. Всъщност още преди почти две десетилетия книгата „Bowling Alone“ посочи нарастващото чувство на самота и изолация. В Япония например около половин милион души (известни като хикикомори) се затварят за няколко месеца. В Обединеното кралство всеки четвърти съобщава за чувство на хронична и дълбока самота, което стана причина за създаването на нова държавна позиция (министър на самотата) за борба с проблема.

Накратко, дори и без коронавирусът да ни разделя, изглежда по-голямата част от населението страда от лошо социално здраве.

Въпреки че изолацията е правилният отговор на пандемията, голям дял от населението има нужда от точно обратното в отговор на епидемията от самота. И така, как можете да се погрижите за социалното си благополучие, като същевременно избягвате инфекцията?

Явен отговор е устройството, от което четете тази статия. Хората често обвиняват технологиите за разпространението на самотата, изтъквайки, че прекарваме твърде много време в социалните медии и недостатъчно в реални взаимодействия. И все пак, последните проучвания на Harvard School of Public Health показват, че е от голямо значение как използваме социалните платформи, а не колко време им отделяме. Всички можем да се възползваме от развитието на правилни дигитални навици, с които да поддържаме смислени човешки връзки - особено сега, когато това може да е единствената ни възможност, докато бурята, предизвикана от коронавируса, не се успокои.

Независимо дали сте под карантина, работите дистанционно или просто сте предпазливи, сега е идеалният момент да се научите да използвате технологиите по здравословни начини, които ще ви помогнат да останете свързани дори във време на социална изолация . Ето няколко предложения:

Лице в лице, но онлайн

Един от най-добрите начини за социално взаимодействие е видеочатът, тъй като лицевите знаци, езикът на тялото и други невербални форми на комуникация са важни за връзката. Използвайте тази форма на общуване винаги, когато е възможно.

Едноминутна любезност

Несъмнено, получаването на много харесвания на дадена публикация в социалните медии може да донесе мимолетно усещане за радост, но получаването на съобщение или имейл с мили думи или израз на благодарност има по-дълготраен ефект върху психиката ни. Отделяйте време всеки ден да изпратите в лично съобщение няколко мили думи на приятели и близки. Отговорите няма да закъснеят, а с тях ще дойде и личното ви усещане за свързаност и значимост В крайна сметка всички се нуждаем от малко допълнителна доброта, за да се противопоставим на стреса и несигурността по време на пандемията от коронавирус.

Потърсете общности, споделящи вашите интереси или проблеми

В онлайн пространството има богат избор на групи, споделящи сходни интереси, проблеми, съдби - групи за нови родители или родители на ученици, за пациенти с редки заболявания, за хора, останали без работа, и такива, които работят дистанционно и са изправени пред еднакви трудности. Потърсете групата, към която да се присъедините и с която да се ангажирате, за да засилите чувството си на свързаност.

Подхранвайте настоящите си връзки или създайте нови

По принцип има два начина за преодоляване на самотата: да подхранваме съществуващите връзки или да създадем нови. Помислете за текущото си състояние и се опитайте да разберете от какво имате нужда - да се свържете с приятел или да се запознаете с нови хора. И двете стъпки са възможни, благодарение на технологиите, затова, просто бъдете активни.

Използвайте повече приложения и инструменти

Все по-често се проектират приложения и социални платформи, които да ни помогнат да оптимизираме онлайн взаимодействията си с любимите хора, включително Ikaria, Cocoon, Monaru и Squad. С малко повече практика тези ресурси ще се превърнат в полезна опция за вас.

Пандемията от коронавирус ни напомни, че връзката между хората може да задълбочи разпространението на различни заболявания в целия свят. Но не бива да забравяме, че тази връзка е от неизмеримо значение за психическото ни състояние.

Източник:

scientificamerican.com

  • снимка: piqsels.com
Още по темата:
  • 7 съвета за преодоляване на самотата 7 съвета за преодоляване на самотата
  • Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация
  • Чувствате ли се самотни в брака си? Вижте знаците, подсказващи, че сте емоционално изоставени Чувствате ли се самотни в брака си? Вижте знаците, подсказващи, че сте емоционално изоставени
  • Самота и тревожност: Защо често вървят заедно и как да се освободим от капана им Самота и тревожност: Защо често вървят заедно и как да се освободим от капана им
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.
33.50лв.

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.

ТАЙНСТВЕНАТА НЕПОЗНАТА - АН БРОНТЕ
19.95лв.

ТАЙНСТВЕНАТА НЕПОЗНАТА - АН БРОНТЕ

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС

Коментари към Как да предотвратим самотата във време на социална изолация

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да предотвратим самотата във време на социална изолация
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 06:37
    Коментирайте "Как да предотвратим самотата във време на социална изолация"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • 7 съвета за преодоляване на самотата
  • Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация
  • Защо страхът от самотата е толкова опасен и как да го преодолеем
  • Чувствате ли се самотни в брака си? Вижте знаците, подсказващи, че сте емоционално изоставени
  • Самотата в зряла възраст е свързана с преживяна травма в детството
  • Самота и тревожност: Защо често вървят заедно и как да се освободим от капана им
  • 9 идеи за моментите, в които се чувствате самотни
  • На каква възраст хората се чувстват най-самотни и какви са възможните последствия
  • Високата степен на невротизъм повишава риска от ранна смърт
  • Ето защо винаги избирате грешния мъж
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

SANITAS - Нова Здравна Социална мрежа

преди 1077 дни, 34 мин.

Нисък хемоглобин по време на бременност

преди 1294 дни, 21 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 18 часа и 42 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 9 часа и 42 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 9 часа и 54 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 10 часа и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival