Как да предотвратим самотата във време на социална изолация
С увеличаването броя на хората, изолирани поради карантина и социално дистанциране, COVID-19 не е единствената заплаха за общественото здраве, за която трябва да се притесняваме - самотата също се превръща в сериозен проблем.
Докато учените бързат да проучат коронавируса, изследователите отдавна са наясно с вредите, които причиняват социалната изолация и самотата. Хората, които не се чувстват свързани, са с по-слаб имунитет, по-високо кръвно налягане, склонни са към депресия и сърдечни заболявания, а продължителността на живота им е по-кратка. Има дори доказателства, че чувството за социална изолация ускорява когнитивния упадък и може да послужи като предклиничен знак за болестта на Алцхаймер. Според множество изследвания дългосрочната вреда, причинена от самотата, е подобна на тютюнопушенето или затлъстяването.
Отдавна е известно, че социалната подкрепа - чрез наличието на питателна храна, безопасни жилища и възможности за работа - влияе положително на психическото и физическото здраве. Изследователи многократно са доказали, че животът на хората с по-малко социални връзки е по-кратък, подчертавайки, че социалната изолация може да застраши здравето поради липса на достъп до клинични грижи, социални услуги или нужна подкрепа.
През януари национално проучване в САЩ установи, че 79 процента от поколението Z - родените до края на 90-те, се чувстват самотни. Според друго мащабно изследване, отново проведено в САЩ, но през 2019 година, 47 процента от американците признават, че не поддържат смислени връзки с другите и често се чувстват самотни и изоставени, като данните се отнасят за всички възрастови групи - от тийнейджъри до по-възрастни. Броят на хората, които определят себе си като самотни, изолирани или отдалечени от другите, достигна нива на епидемия както в Съединените щати, така и в други части на света. Всъщност още преди почти две десетилетия книгата „Bowling Alone“ посочи нарастващото чувство на самота и изолация. В Япония например около половин милион души (известни като хикикомори) се затварят за няколко месеца. В Обединеното кралство всеки четвърти съобщава за чувство на хронична и дълбока самота, което стана причина за създаването на нова държавна позиция (министър на самотата) за борба с проблема.
Накратко, дори и без коронавирусът да ни разделя, изглежда по-голямата част от населението страда от лошо социално здраве.
Въпреки че изолацията е правилният отговор на пандемията, голям дял от населението има нужда от точно обратното в отговор на епидемията от самота. И така, как можете да се погрижите за социалното си благополучие, като същевременно избягвате инфекцията?
Явен отговор е устройството, от което четете тази статия. Хората често обвиняват технологиите за разпространението на самотата, изтъквайки, че прекарваме твърде много време в социалните медии и недостатъчно в реални взаимодействия. И все пак, последните проучвания на Harvard School of Public Health показват, че е от голямо значение как използваме социалните платформи, а не колко време им отделяме. Всички можем да се възползваме от развитието на правилни дигитални навици, с които да поддържаме смислени човешки връзки - особено сега, когато това може да е единствената ни възможност, докато бурята, предизвикана от коронавируса, не се успокои.
Независимо дали сте под карантина, работите дистанционно или просто сте предпазливи, сега е идеалният момент да се научите да използвате технологиите по здравословни начини, които ще ви помогнат да останете свързани дори във време на социална изолация . Ето няколко предложения:
Лице в лице, но онлайн
Един от най-добрите начини за социално взаимодействие е видеочатът, тъй като лицевите знаци, езикът на тялото и други невербални форми на комуникация са важни за връзката. Използвайте тази форма на общуване винаги, когато е възможно.
Едноминутна любезност
Несъмнено, получаването на много харесвания на дадена публикация в социалните медии може да донесе мимолетно усещане за радост, но получаването на съобщение или имейл с мили думи или израз на благодарност има по-дълготраен ефект върху психиката ни. Отделяйте време всеки ден да изпратите в лично съобщение няколко мили думи на приятели и близки. Отговорите няма да закъснеят, а с тях ще дойде и личното ви усещане за свързаност и значимост В крайна сметка всички се нуждаем от малко допълнителна доброта, за да се противопоставим на стреса и несигурността по време на пандемията от коронавирус.
Потърсете общности, споделящи вашите интереси или проблеми
В онлайн пространството има богат избор на групи, споделящи сходни интереси, проблеми, съдби - групи за нови родители или родители на ученици, за пациенти с редки заболявания, за хора, останали без работа, и такива, които работят дистанционно и са изправени пред еднакви трудности. Потърсете групата, към която да се присъедините и с която да се ангажирате, за да засилите чувството си на свързаност.
Подхранвайте настоящите си връзки или създайте нови
По принцип има два начина за преодоляване на самотата: да подхранваме съществуващите връзки или да създадем нови. Помислете за текущото си състояние и се опитайте да разберете от какво имате нужда - да се свържете с приятел или да се запознаете с нови хора. И двете стъпки са възможни, благодарение на технологиите, затова, просто бъдете активни.
Използвайте повече приложения и инструменти
Все по-често се проектират приложения и социални платформи, които да ни помогнат да оптимизираме онлайн взаимодействията си с любимите хора, включително Ikaria, Cocoon, Monaru и Squad. С малко повече практика тези ресурси ще се превърнат в полезна опция за вас.
Пандемията от коронавирус ни напомни, че връзката между хората може да задълбочи разпространението на различни заболявания в целия свят. Но не бива да забравяме, че тази връзка е от неизмеримо значение за психическото ни състояние.
scientificamerican.com
- снимка: piqsels.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Когато детето ви каже: Никой не ме обича!
- Как да продължим след диагнозата?
- 7 съвета за преодоляване на самотата
- Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация
- Тест за измерване на самотата
- Високата степен на невротизъм повишава риска от ранна смърт
- Самота и тревожност: Защо често вървят заедно и как да се освободим от капана им
- Умните хора са по-щастливи, ако са сами
- Психиатърът Робърт Уолдингер: Щастието е в това да правиш неща, които обичаш, с хора, които обичаш
- Самотата е тъжната страна на Коледа – как да я преодолеем
Коментари към Как да предотвратим самотата във време на социална изолация