Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Чувствате ли се самотни в брака си? Вижте знаците, подсказващи, че сте емоционално изоставени

Чувствате ли се самотни в брака си? Вижте знаците, подсказващи, че сте емоционално изоставени

от 02 ное 2017г., обновено на 15 юни 2021г.
Редактор: Ина Фенерова
Чувствате ли се самотни в брака си? Вижте знаците, подсказващи, че сте емоционално изоставени - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Понякога бракът може да бъде изключително самотно място. Да, може видимо всичко да си е съвсем нормално, може да прекарваме достатъчно време с партньора си, да се забавляваме заедно, но въпреки това да чувстваме, че сме изоставени  — емоционално.

Може да се чувстваме необичани и нещастни, но да не сме способни да назовем причината за състоянието си. Това е така, защото хората са склонни да мислят за изоставянето само във физически смисъл  — т.е., свързваме изоставянето със загубата на физическа близост поради раздяла или смърт.

Истината е, че емоционалното изоставяне няма нищо общо с близостта. Можем да го почувстваме, дори когато любимият ни човек лежи до нас, но ние просто не можем да се свържем с него, или когато емоционалните ни потребности просто не се припокриват.

Емоционални нужди

Много често ние не сме наясно с тях. Просто чувстваме, че нещо ни липсва. Чувстваме се несигурни или самотни, но не знаем защо.

Вижте няколко примера за емоционална нужда в интимните отношения:

  • Да бъдем изслушани и разбрани.
  • Да чувстваме загрижеността и привързаността на партньора си.
  • Да бъдем важни за него.
  • Да бъдем уважавани и ценени.
  • Да бъдем приети.
  • Да се чувстваме обичани.
  • Да общуваме пълноценно и да бъдем приятели с партньора си.

Следователно, ако в даден брак има голям конфликт, злоупотреба, проблеми с различни зависимости или изневяра, то тези емоционални потребности няма да бъдат удовлетворени. Понякога изневярата е симптом на емоционално изоставяне в отношенията, а пристрастяването може да се използва, за да се избегне близостта.

Ако единият от партньорите е пристрастен, другият може да се чувства пренебрегнат, защото пристрастяването минава на преден план и завладявайки цялото внимание на зависимия, му пречи да присъства истински – и в отношенията си, и в живота си изобщо. Зависимостта може да включва и натрапчиви дейности като работохолизъм или пазаруване.

Причини за емоционално изоставяне

жена, тъжна жена, жена до прозорец

Дори и в здравите взаимоотношения има периоди, дни и дори моменти на емоционално изоставяне, които могат да бъдат причинени от:

  • умишлено въздържане от комуникация или близост;
  • външни стресови фактори, включително грижи за болен роднина;
  • тежък работен график;
  • липса на взаимни интереси или недостатъчно време за съвместни занимания;
  • страх от интимност;
  • заболяване.

Когато партньорите не споделят общи интереси или пък работното им време не съвпада, единият може да се почувства изоставен. Решението на проблема е двамата да не спират да разговорят, да споделят чувствата и преживяванията си, за да поддържат връзката си здрава.

По-вредни са нездравите модели на общуване, които се развиват, когато един или и двамата партньори не споделят открито, не изслушват другия или не проявяват интерес към него — това неизменно води до тотална липса на комуникация. Постепенно между двамата се издигат стени и в крайна сметка те се оказват емоционално разделени в съвместен живот.

Сривът на интимните отношения може да настъпи изключително лесно, ако партньорите задържат болката или гнева си — потискането на тези емоции ги кара да се отдръпнат емоционално или да отблъскват партньора си с неприятно държание и отчужденост.

Потиснатата болка и неизречените емоционални желания причиняват много повече злини в отношенията, отколкото спречкванията или разминаванията дори по важни житейски въпроси.

Отричането (или срамът) от нашите чувства и нужди обикновено се дължи на травми от емоционално изоставяне в детството и може да доведе до проблеми в комуникацията и интимността като възрастни. Обикновено срамът и страхът да изразим чувствата или емоционалните си нужди не са съзнателни. Добрата новина е, че това може да бъде поправено с помощта на семеен консултант.

Понякога емоционалното изоставяне може да се случи дори след период на близост или секс. Единият партньор може да се затвори в собственото си пространство, без това да е свързано с чувствата му, но така или иначе, поведението му може да накара другият човек да се почувства сам и изоставен…

Корените на тези проблеми често се крият в детството…

Емоционалното изоставяне може да се случи в ранна детска възраст, ако единият от родителите, обикновено майката, не е в състояние да присъства емоционално в живота на детето си.

Това може да се дължи на стрес, депресия или възпроизвеждане на собствения детски опит. За доброто емоционално развитие на детето е от голямо значение майката да се приспособи към неговите чувства и нужди, но също и да им отговаря адекватно. Когато детето е разстроено, а майката остава безучастна и не прави нищо, за да го утеши, то ще се чувства изоставено и самотно. Обратното също е вярно — когато родителят дава на детето си твърде много внимание, което обаче не е съобразено с неговите истински потребности, то ще се чувства неразбрано и самотно...

В юношеството емоционално изоставени могат да се чувстват деца с твърде строги, изискващи и контролиращи родители.

Разбира се, няколко случая на емоционално изоставяне не могат да навредят на здравословното развитие на децата. Но когато са практика, сериозно могат да подкопаят усещането за сигурност и увереност на децата, което ще се отрази на живота им като възрастни.

Не са редки случаите, в които възрастни, които многократно са се чувствали сами и изоставени в детството си, са или емоционално недостъпни във връзките си, или пък се влюбват в партньори с подобен проблем. Така, ако тази травма не бъде излекувана, съществува огромен риск несъзнателно да се поддържа цикъла, възпроизвеждащ отново и отново модела на изоставяне, преживян в детството.

Подобни проблеми могат да бъдат преодолени единствено с помощта на семеен консултант.

Източник:

psychologytoday.com

Още по темата:
  • 7 съвета за преодоляване на самотата 7 съвета за преодоляване на самотата
  • Защо страхът от самотата е толкова опасен и как да го преодолеем Защо страхът от самотата е толкова опасен и как да го преодолеем
  • Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация Защо съм самотен? 3 вредни навика, които повишават риска от чувство за самота и изолация
  • Самотата в зряла възраст е свързана с преживяна травма в детството Самотата в зряла възраст е свързана с преживяна травма в детството
3.5/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.
33.50лв.

ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА НАПРЕДНАЛА ВЪЗРАСТ 20 мл.

ТАЙНСТВЕНАТА НЕПОЗНАТА - АН БРОНТЕ
19.95лв.

ТАЙНСТВЕНАТА НЕПОЗНАТА - АН БРОНТЕ

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС

КАКВО СЕ СЛУЧВА С ЛЮБОВТА? - СТЕЛА ДАСКАЛОВА - СИЕЛА
14.00лв.

КАКВО СЕ СЛУЧВА С ЛЮБОВТА? - СТЕЛА ДАСКАЛОВА - СИЕЛА

ВИНОВНИ ДО ДОКАЗВАНЕ НА ПРОТИВНОТО - ЛИАН МОРИАРТИ - ХЕРМЕС
15.95лв.

ВИНОВНИ ДО ДОКАЗВАНЕ НА ПРОТИВНОТО - ЛИАН МОРИАРТИ - ХЕРМЕС

ДЕЙСТВАЙ КАТО ЖЕНА, МИСЛИ КАТО МЪЖ - СТИВ ХАРВИ, ДИНИЙН МИЛНЪР - ХЕРМЕС
17.95лв.

ДЕЙСТВАЙ КАТО ЖЕНА, МИСЛИ КАТО МЪЖ - СТИВ ХАРВИ, ДИНИЙН МИЛНЪР - ХЕРМЕС

Коментари към Чувствате ли се самотни в брака си? Вижте знаците, подсказващи, че сте емоционално изоставени

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Чувствате ли се самотни в брака си? Вижте знаците, подсказващи, че сте емоционално изоставени
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 11:00
    Коментирайте "Чувствате ли се самотни в брака си? Вижте знаците, подсказващи, че сте емоционално изоставени"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Склонен ли сте към изневяра - психологически тест за мъже и жени
  • Ако разберете, че партньорът ви е бисексуален - как да приемете реалността и какви решения трябва да вземете
  • 7 съвета за преодоляване на самотата
  • Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
  • Хумористични цитати за любовта и брака, които ще ви разсмеят
  • След 25 години брак: Пиърс Броснан и Кийли Шей Смит по-влюбени от всякога
  • Как да реша дали да се разведа
  • 17 цитата за брака и любовта
  • 13 признака, че бракът ви може да е към своя край
  • Михаил Лабковский: Срещате се с хора, които ви разстройват и разплакват? Да не сте мазохисти?
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Занемарява ли се жената след брака и защо?

преди 2230 дни, 22 часа и 3 мин.

Не мога да се справя с т.нар. „емоционално хранене“.

преди 2390 дни, 23 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 23 часа и 5 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 14 часа и 5 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 14 часа и 16 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 14 часа и 23 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПРОКЪЛНАТИТЕ - ХАРПЪР Л. УУДС - СИЕЛА

ПРОПОЛИСОВА ТИНКТУРА ВОДЕН РАЗТВОР 30 мл ЗДРАВНИЦА

ЗАЩОТО В ТВОИТЕ ОЧИ-БОРИСЛАВ ВЪЛОВ

СЕМЕЙНОПРАВНОТО ПОЛОЖЕНИЕ НА МАЛОЛЕТНИ И НЕПЪЛНОЛЕТНИ РОДИТЕЛИ

ХУЛИГАН-ПЕНЕЛЪПИ ДЪГЛАС

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СМЕКТА прах за перорална суспензия * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 11:00:12

ХАЛЕК ПУДРА 100 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 10:58:56

ИЗОПРИНОЗИН таблетки 500 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 10:57:57

ХИТОЗАН ЗЕЛЕНО КАФЕ капсули * 60 ФОРТЕКС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 10:55:11

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 10:50:07
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival