Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Как да решите проблема с пристрастяването към любовта

Как да решите проблема с пристрастяването към любовта

от 08 дек 2017г., обновено на 14 фев 2023г.
Редактор: Елиза Трайкова
Как да решите проблема с пристрастяването към любовта - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

За мнозина това вероятно е първият път, в който чуват за пристрастяването към любов, затова решихме да ви запознаем с него.

Направете този кратък тест, за да установите дали е възможно да сте пристрастени към любовта:

  1. Някога смятали ли сте, че ако някой ви обича по онзи "специален начин", ще бъдете щастливи до края на живота си?
  2. Били ли сте някога завладявани от идеята за любовта, представена в музиката, филмите и фантастиката?
  3. Опитвали ли сте се някога да се самоубедите, че обичате някого, към когото не изпитвате особено привличане, само защото се нуждаете от любов точно сега?
  4. Чувствали ли сте нуждата да промените партньора си изцяло още в началото на вашите взаимоотношения, вместо да признаете, че той не е подходящ за вас и да прекратите връзката?
  5. Случвало ли ви се е да сте в лоша връзка или многократно да се събирате с бившия си партньор, защото не можете да бъдете сами?
  6. Когато сте в сериозна връзка, чудите ли се дали сте направили правилния избор/фантазирате ли за бивш романтичен партньор, обмисляйки дали няма да сте по-щастливи с него?
  7. Използвате ли изрази като "сродна душа" по отношение на това каква трябва да бъде любовта?
  8. Откато сте навършили 18, колко дълго сте били напълно необвързани и не сте имали любовен интерес към никого?
  9. Способни ли сте да отделите необходимото време, за да се възстановите от неуспешна връзка, преди да намерите нов "приятел", който бързо да се превърне в партньор?
  10. Очаквате ли от партньора си да ви накара да се чувствате обичани и привлекателни?

Отговорите на тези въпроси със сигурност ще ви дадат представа в коя група попадате. Ако подозирате, че сте пристрастени към любовта, не се чувствайте зле от това, много са хората, които са влюбени в любовта, а немалко от тях са изградили кариерата си върху този проблем. Само човек, познаващ това състояние, може да помогне на хора, които се чувстват изгубени и неспособни да поддържат здрави отношения, защото са заклещени в цикъл от болка и разочарование от другите и себе си.

"Тези хора или вярват, че просто не могат да намерят правилния човек, или че безумното увлечение си е отишло и вече не са "влюбени". Някои от тях скачат от една връзка в друга в търсене на това прекрасно чувство, което някога са имали. Други остават във връзката си, въпреки неудовлетворението, с тайни мисли за раздяла, емоционални афери или периодични изневери, без да имат представа за истинския си проблем.", споделя психологът Ан Смит.

За да бъде ясно, пристрастяването може да бъде дефинирано като натрапчив (повтарящо се действие без избор) и хроничен (продължително във времето) модел на употреба на дадено вещество или упражняване на дадено поведение с цел успокояване, облекчение и/или възбуда като средство за справяне с неприятни чувства. Наркоманите обикновено продължават да употребяват своя "наркотик", въпреки отрицателните последици.

Пристрастяването към секс е компулсивен модел на преследване на сексуална възбуда, независимо от емоционалните привързаности. Любовното пристрастяване е малко по-трудно за дефиниране, просто защото по природа ние сме пристрастени към любовта - което означава, че я искаме, търсим и ни е трудно да не мислим за нея. Нуждаем се от привързаност, за да оцелеем и инстинктивно търсим връзка, особено романтична такава. Няма нищо ненормално в това да желаем любов.

Пристрастяването към любов обаче е натрапчиво, хронично желание и/или преследване на романтична любов в усилието ни да получим усещане за сигурност и себестойност от друг човек. Докато трае увлечението, вярваме, че сме получили тази сигурност, но отново чувстваме празнота, веднага след като интензитетът изчезне. Негативните последици могат да бъдат тежки и въпреки това пристрастяването продължава да се вкопчва в убеждението, че истинската любов ще поправи всичко.

"Според моя опит, най-тежко пристрастените към любовта са тези, които всъщност развиват сериозни взаимоотношения с двама или повече партньори едновременно. "Каква дилема - казват те - кого да избера?". Те наистина вярват, че единственият им проблем е дали правят най-добрия избор", коментира още Ан Смит.

Причините са сравнително лесни за идентифициране: неадекватни или непоследователни родителски грижи, ниско самочувствие, липса на модел на сериозни взаимоотношения и индоктриниране с културни изображения на перфектната романтична любов с щастлив край.

За съжаление, знанието защо го правите не помага кой знае колко. С прозрението не можете да промените несъзнателния стремеж да се обвържете на всяка цена. 

>>> Зависимата личност - психичното разстройство, което превръща човека в роб

мъж, жена, ръце, хванати ръце

Ето няколко истини за пристрастяването към любовта и какво най-вероятно ще се случи, ако не израснете болезнените си преживявания:

  • Ако търсите пълната противоположност на бившия си, просто помнете, че обратното на болен е болен. Когато рикошираме, ние отиваме в другата крайност и се оказваме пак на същото място.
  • Вашият нов "приятел" ще бъде вашият следващ любовник и нещата ще се развият по същия начин като последния път.
  • Просто да си кажете, че ще го карате по-полека, няма да проработи, когато хормоните ви ударят и увлечението започне да взема решения вместо вас. Увлечението е сляпо.

Истината е: Където и да отидете, вие пак сте там.

Проблемът е във вашия модел, а не с кого сте.

Как да си помогнете

  1. Спрете това, което правите, и се дистанцирайте, за да видите собственото си поведение. Потърсете нефункциониращия си модел на поведение в настоящите и миналите си отношения. Запишете го. Бъдете честни, без да обвинявате никого за избора си. Освен ако не сте във връзка, не се ангажирайте с потенциално романтични взаимодействия в продължение на поне 6 месеца. Това включва текстови съобщения, изпращане на имейли, посещение на онлайн сайтове за запознанства и флиртове.
  2. Търсете общите теми във вашите връзки. Има ли сходство между вашето детство и избора ви като възрастни? Ако е така, не е случайно!
  3. Ако в момента не сте във връзка, помислете за професионална помощ за повишаване на вашата самооценка, преди да започнете отново да търсите партньор. Ако сте във връзка, освен ако не сте тормозени, не вземайте никакви решения и не отправяйте никакви искания, докато не погледнете на себе си честно.
  4. Запитайте се какъв ще бъде животът ви, ако поемете отговорност за собственото си щастие, успехи и неуспехи, и се обичате така, както искате да бъдете обичани.
  5. Съставете план и го следвайте ежедневно. Ще бъдете самотни, тъжни и фрустрирани на моменти, но в крайна сметка ще получите най-ценния дар от всичко. Ще познаете и обичате себе си. Само тогава можете да направите добър избор и да имате истинската, макар и несъвършена връзка, която заслужавате.
  6. Като любовен акт, който ще продължи цял живот, приемете себе си и онова, което обичате, такова каквото е. Любовта може да не идва с голяма червена панделка, но е нещо, което може да бъдете сигурни, че всеки желае.
Източник:

psychologytoday.com

 

Още по темата:
  • Сексуална зависимост - причини и симптоми Сексуална зависимост - причини и симптоми
  • Зависимост – видове, причини и лечение Зависимост – видове, причини и лечение
  • 5 начина за преодоляване на емоционалната зависимост 5 начина за преодоляване на емоционалната зависимост
  • Дромомания – патологична зависимост към пътувания Дромомания – патологична зависимост към пътувания
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СВАТБА В ПРОВИНЦИЯТА - БАРБАРА ХАНЕЙ - ХЕРМЕС
19.95лв.

СВАТБА В ПРОВИНЦИЯТА - БАРБАРА ХАНЕЙ - ХЕРМЕС

Нов
ШЕПА ВРАНИ - ДЖОАН ХАРИС - СИЕЛА
15.00лв.

ШЕПА ВРАНИ - ДЖОАН ХАРИС - СИЕЛА

ТОГАВА ТОЙ МЕ ЦЕЛУНА /КОТЪНБЛУМ/ КНИГА 2 - ЛОРА ТРЕНТЪМ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ТОГАВА ТОЙ МЕ ЦЕЛУНА /КОТЪНБЛУМ/ КНИГА 2 - ЛОРА ТРЕНТЪМ - ХЕРМЕС

ЗАВРЪЩАНЕТО НА ПАЯКА - ДЖЕЙМС ПАТЕРСЪН - ХЕРМЕС
17.95лв.

ЗАВРЪЩАНЕТО НА ПАЯКА - ДЖЕЙМС ПАТЕРСЪН - ХЕРМЕС

ГЪЛЪБАРИЯ - СТЕФАН КОСПАРТОВ - СИЕЛА
13.90лв.

ГЪЛЪБАРИЯ - СТЕФАН КОСПАРТОВ - СИЕЛА

МОЯТ ПОЛИЦАЙ - БЕТАН РОБЪРТС - СИЕЛА
18.90лв.

МОЯТ ПОЛИЦАЙ - БЕТАН РОБЪРТС - СИЕЛА

Коментари към Как да решите проблема с пристрастяването към любовта

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да решите проблема с пристрастяването към любовта
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 09:02
    Коментирайте "Как да решите проблема с пристрастяването към любовта"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • 15 от най-красивите стихове от световната поезия
  • За несподелената любов: Как да я разпознаем и да продължим напред
  • Сексуална зависимост - причини и симптоми
  • 30 любовни цитата за хора с разбити сърца
  • Зависимост – видове, причини и лечение
  • Красиви цитати за любовта от български писатели
  • 5 начина за преодоляване на емоционалната зависимост
  • 50 въпроса относно връзките, които да тестват вашата съвместимост
  • Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
  • Дромомания – патологична зависимост към пътувания
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

С какво ходят вашите деца до училище? Как решавате проблема с паркирането?

преди 2051 дни, 16 часа и 21 мин.

ХИПЕРИНСУЛИНЕМИЯ - как да се боря с проблема?

преди 2548 дни, 21 часа и 32 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 21 часа и 6 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 12 часа и 6 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 12 часа и 18 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 12 часа и 25 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival