Как да се държите с някого, който проявява пасивно-агресивно поведение
Пасивно-агресивно поведение е онова, зад което крием яростта, негодуванието, гнева и дори омразата в основата му, с цел да бъдем "политически коректни". Неговата цел обаче не е да бъдем асертивни, а да нараним другия, като избягваме пряка конфронтация. Всъщност това е форма на злоупотреба, при която човек се държи по прикрит, двусмислен и уклончив начин.
Ето как да се държите, ако си имате работа с пасивно-агресивен човек:
1. Идентифицирайте поведението. Първата стъпка да идентифицирате пасивно-агресивното поведение и да разберете дали това е прикрита враждебност. Не бива да се заблуждавате от очевидната му безобидност, защото то крие скрита агресия.
2. Поискайте пояснение. Пасивно-агресивните хора често изоставят манипулативната си тактика, когато осъзнаят, че са разбрани. Не е нужно да се ядосвате или да повишавате тона си, когато човекът срещу вас прибегне до сарказъм или тънки обиди, можете просто да го попитате: "Какво искаш да кажеш?". Когато го помолите да бъде по-конкретен, вие го обезоръжавате. Ето защо този ход обикновено е достатъчен, за да спре. пасивно-агресивното поведение
3. Разкрийте емоцията. Във всяка връзка има две страни, което означава, че за да продължи пасивно-агресивното поведение, човекът трябва да разчита на вашето "съучастничество". Така че не следвайте неговата игра, а вместо това разкрийте емоцията, която е в основата на думите или поведението му. Можете да кажете: "Уещам, че си раздразнен и ядосан".
4. Управлявайте защитата. Когато засечете пасивно-агресивното поведение, първата реакция на човека е да отрича намеренията си. Това е нормално, тъй като той не желае пряк сблъсък. В този момент е важно да не се чувствате фрустрирани, а да прибегнете до асертивен стил на общуване. Не става въпрос за това кой е прав и кой крив, а за разрешаване на конфликт, при което и двете страни печелят. Ето защо, преди да започне да отрича, можете да кажете: "От думите ти стигам до заключението, че си ядосан, защото ако бях на твое място, и аз щях да бъда", по този начин показвате емпатия и понижавате защитата на човека.
5. Задайте граници. Има моменти, когато няма друга алтернатива, освен прибягване до непосредствен стил на справяне. В такъв случай трябва да изясните, без да се ядосвате, че няма да търпите никакъв вид емоционално изнудване, виктимизация или сарказъм. Когато го направите, важно е да се поставите на мястото на другия, който вероятно не познава никаква друга форма за свързване с другите. Посочете силните му страни и подчертайте готовността си за диалог, но с уважение, избягвайте манипулацията.
Повече за пасивно-агресивните хора и техните отровни усмивки ТУК >>>
Редактор: Елиза Трайкова
Източник: psychology-spot.com
Снимка: psychologytoday.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
- Агресивен ли сте?
- Разумно ли се държите в ситуации на криза?
- Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
- Гняв и агресия – нормално ли е държанието на детето ми
- Какви фактори водят до агресия
- 5 стъпки, които ще ви помогнат да се справите с агресивните хора
- Гневни разстройства - какво представляват и какви са симптомите
- Съществува връзка между ниските нива на кръвната захар и агресивното поведение
- 7 начина за справяне с вербално агресивни хора
Коментари към Как да се държите с някого, който проявява пасивно-агресивно поведение