Как да се справите с отхвърлянето — 5 начина да преодолеем тягостното усещане
Да се чувстваш отхвърлен, независимо дали става дума за романтика, приятелство или работа, никога не е нещо приятно. Популярната психология предлага самопомощ от сорта на „позитивно мислене“ с твърдението, че подобни неща „не трябва да ни въздействат“, но това почти неизменно не работи.
Отхвърлянето може да замъгли яснотата на мислите ни и да помрачи емоционалния ни фон. А да се оставим на усещанията, породени от каквото и да е отхвърляне, могат да повлияят на поведението ни, съсипвайки целия ни ден. И така, какви са действително ефективните тактики за истинско управление последствията от отхвърлянето?
Справяне с отхвърлянето
1. Научете силата на перспективата
Много от нас преминават през живота, приемайки това, което мислят, за истинно. Всъщност то е просто перспективата ни за нещата.
Представете си статуя на кон. Ако стоите от страната на главата му и виждате нея, а друг ви обяснява, че това е всъщност опашката на коня (гледайки нея), то вие ще сте убедени, че този човек греши (дори може да го квалифицирате като глупав или луд). Истината е, че просто виждате нещата от различна гледна точка. Положението в живота ви доста често напомня ситуацията с тази статуя.
Когато отхвърлянето се случва, хората го усещат толкова лично, тъй като всъщност са фокусирани и не могат да обхванат по-широка перспектива на ситуацията. А какво ще се случи, ако успеят да го направят?
Забавете хода на мислите си и си представете какво ще се случи с човека, който ви отхвърля, след десет години. Колко други ще е отхвърлил също като вас? Възможно ли е да постъпва така с причина? Колко други хора са били отхвърлени за работната позиция, която сте искали?
Направете всичко възможно да видите и другата страна на ситуацията. Ако колега не желае да започне служебен проект с вас, това наистина ли е плод на факта, че не ви харесва, или е възможно да е ядосан на ръководителите, че му стоварват твърде много отговорности?
Опитайте да се разходите в обувките на другите, за да осъзнаете, че може би са в много по-неудобна ситуация от вас и са принудени да ви отхвърлят. Представете си (при всички условия), ако бяхте приети, колко трагични можеха да са последствията.
2. Анализирайте
Естествено чувствителните хора доста често стигат до подобни изводи като тези от по-горе. Те често отправят и много предложения с цел да изградят пълноценен контакт с околните. А многото предложения могат да оставят усещането за отхвърляне при негативен ответ, дори това да не е била целта на отговора. Когато се почувствате отхвърлени, запитайте се:
- Има ли факти, доказващи, че това е вярно?
- Има ли факти, доказващи, че всъщност не е вярно?
- Какво би станало, ако е истина?
- А какво би означавало, ако истината е някъде по средата?
И ако трезвите ви анализи стигнат до извода, че сте отхвърлени, не се оставяйте на усещането, че това е краят на света. Разбираемо е да сте разстроени, но и сами знаете, че винаги изникват нови възможности.
3. Практикувайте изкуството на отразяването
"Отразяването" е полезна техника за комуникация, с която да се избегне произвеждането на неверни предположения и да се отличи вашата собствена гледна точка спрямо тази на другата страна.
Отразяването означава да интерпретирате това, което събеседникът е казал, по начина, по който мислите, че сте го чули, така че да може той да потвърди дали сте чули и разбрали правилно. Постарайте се да поддържате рефракцията, докато не се убедите, че сте разбрали правилно.
Например, ако отсрещният каже: "Не мога да изляза с теб тази вечер", отразяването ще звучи така: "Не можеш да излезеш с мен?". Това дава възможност той да изясни дали ви отхвърля или просто отказва конкретното предложение. В случая другият може да отговори: "Не, не тази вечер", след което да зададете друг изясняващ въпрос: “Да разбирам ли, че въобще не искаш да се виждаме?“. Това ще доведе до ясен и конкретен отговор дали той ви отхвърля.
При отразяването трябва да се прояви внимание то да не звучи като обвинение. Например вместо: „Каза, че не искаш да ме виждаш?“, заместете с: „Мисля, че те чух да казваш, че…“. Постарайте се да не манипулирате, а просто отразявайте, за да разберете правилно.
4. Отделете време
Понякога не чувството за отхвърляне е големият проблем, а това как реагирате на него.
Отказваме се от ценно приятелство, защото сме фрустрирани, или напускаме работа, защото шефът ни ни е порицал, а на следващия ден се събуждаме и ни се иска да сме били по-търпеливи. Да се научите да забавяте негативните реакции може да означава, че намалявате отрицателните ефекти от собственото си прибързано поведение.
Това може да се практикува дори в ситуации, в които ви е необходимо време за емоционална почивка, за да анализирате чувствата си и да решите как да реагирате.
Упражняването на съзнателно дишане може да е полезно тук. Това значи да тренирате да насочвате вниманието си към дишането, когато усетите емоционалния пик. Фокусирайте се върху акта на дишане за няколко минути. Това не е нещо, което другите ще забележат, Но тези мигове съсредоточаване ще пренасочат фокуса ви от емоциите и мислите, за да намерите необходимите средства за излизане от ситуацията или подходящия отговор на това, което е предизвикало емоционалния пик. Ако това ви се струва много трудно или дори невъзможно, следващото предложение може би ще ви свърши по-добра работа.
5. Нека вниманието стане рутина
Може да ви прилошее като си го помислите, но това е една от добрите техники за улавяне на емоциите, преди да избухнем в бурна реакция. Отхвърлянето може да ни смачка, да превърне перспективата за живота и личността ни в руини и реакцията към него може да е така грозна, че после дълго да съжаляваме. Ако отдавате внимание на емоционалните нюанси, може да забележите възможности, които иначе бихте пропуснали. Самоанализът е изключително полезен.
Как да преодолеем отхвърлянето
Ако сме били отхвърляни и изоставяни в ранна възраст, то детският ни опит ни кара да се чувстваме недолюбени и неприети в зряла възраст. Този опит е оставил базови убеждения, които мултиплицирано се правят и в живота ни впоследствие. Професионалната подкрепа от психолог може да е изключително полезна в подобни случаи, като помага да разберете какво ви е направило толкова чувствителни към отхвърляне и как да се справите с емоциите си.
Когнитивно-поведенческата терапия е добра краткосрочна терапия, която подпомага осъзнаването на връзката между вашите мисли, емоции и действия. Ще научите как да оспорвате ирационалните си съждения, преди да попаднете в спиралата на негативните настроения и съжалението.
harleytherapy.co.uk
- Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОМУНИКАТИВНИ УМЕНИЯ В МЕДИЦИНСКАТА ПРАКТИКА - ВИОЛЕТА ТАЧЕВА
ЕЛИКСИР ОТ АГРИМОНИЯ / КАМШИЧЕ 10 мл LES FLEURS DE BACH
ИЗКУСТВОТО НА ОБЩУВАНЕТО - ЛЕЙЛ ЛОУНДЗ - ХЕРМЕС
ЗАКОНИТЕ НА ЧОВЕШКАТА ПРИРОДА - РОБЪРТ ГРИЙН - СИЕЛА
ТОКСИЧНИТЕ ЕМОЦИИ - БЕРНАРДО СТАМАТЕАС - ХЕРМЕС
НовКОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Научете каква е необичайната символика на жестовете в различните страни
- Асоциативни корови зони
- Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
- Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
- Какво стои зад гнева и как да се освободим от него
- 5 компонента на емоционалната интелигентност
- Как да регулираме емоциите си – 3 практични съвета
- 11 маски, зад които крием истинската си същност
- Какаово дърво
Коментари към Как да се справите с отхвърлянето — 5 начина да преодолеем тягостното усещане