11 маски, зад които крием истинската си същност
Маските, които всеки от нас в даден момент от живота си решава да носи, могат да бъдат различни. С тяхна помощ ние се адаптираме към заобикалящата ни среда или пък скриваме истинското си Аз. Те обаче нанасят и сериозни щети на психичното ни здраве, особено ако прибягваме до тях твърде често. Усилието да бъдем такива, каквито не сме, води до натрупване на стрес, тревожност, изтощение и дори до депресия.
Както вече стана ясно, благодарение на маската, можем да прикрием истинската си същност от околните. Обикновено го правим, когато се чувстваме застрашени и искаме да запазим достойнството си, както и в отговор на социално отхвърляне, упражнено над нас насилие или отправена заплаха.
Видове маски, зад които крием истинското си Аз
Ние избираме да носим маска при различни обстоятелства, в зависимост от това къде се чувстваме неспокойни и уязвими – на работното място, при общуване с другите или в личния си живот. Можем да прикрием своята същност чрез:
- думи;
- изражения;
- език на тялото;
- действия.
1. Мъченикът/ жертвата
За да не наранят достойнството му, човекът, избрал тази маска, не позволява да бъде обвиняван. Той е този, който обвинява околните за своите проблеми и провали.
2. Агресорът
Когато се съмнява в себе си или е жертва на насилие, под каквато и да било форма, човек може да реши да използва същата тактика и на свой ред да се превърне в насилник. Целта му е да отблъсне хората от себе си. Агресията се изразява по различни начини: физически действия, присмех над другите или оказване на силен натиск, за да се съгласят с него, което би повишило ниската му самооценка.
3. Веселякът
Някои хора предпочитат да използват хумора като средство да прикрият тъгата си или да се предпазят от чуждите подигравки. Те смятат, че ако проявяват самоирония, ще се предпазят от техния присмех.
4. Спокойният
Понякога човек се крие зад маската на спокойствието, без значение в какво ситуация се намира. За съжаление, дългото потискане на емоциите не е разумно решение. То може да отключи крайна емоционална реакция или да доведе до затруднена регулация на чувствата.
5. Самоупрекващият се
Подценяват се и се самоупрекват хората, които опитват да се защитят от присмеха или обидите на другите.
За някои крайната самокритичност е отчаян опит да изградят и да демонстрират високо самочувствие. Други избират да се отнасят прекалено строго към себе си, преди някой друг да го е направил.
6. Избягващият
Избягващият човек предпочита да се отдръпне от околните, защото се страхува да не бъде отхвърлен от тях или да не бъде съден за грешките му. Отдръпването може да се изрази в прекратяване на вербалната комуникация или в спазване на физическа дистанция, като и двете водят до социална изолация.
>>> Избягващо личностно разстройство – причини, симптоми и лечение
7. Перфекционистът
Зад маската на перфекциониста най-често се крие индивид, който се нуждае от одобрението на околните и от похвала, че се справя отлично. Високата самооценка и доброто самочувствие зависят от това да бъде перфектен. Той търси в себе си причината за всяка грешка, което крие риск от силна тревожност.
8. Контролиращият
Човекът, избрал да скрие истинското си лице зад маската на контролиращия, всъщност се стреми към перфекционизъм. Чувството за сигурност е тясно свързано с желанието му за контрол във всички направления. Характерно за него е да планира в детайли всяко свое излизане или разходка, както и да държи на строгия ред в дома или на работното място.
9. Стремящият се към чуждото одобрение
За част от хората високото самочувствие зависи от одобрението на околните. Те често са готови да се отклонят от своя път, за да ги направят щастливи, които ги кара да се чувстват полезни и ценени. Желанието им обаче да бъдат приети ги обрича на силна тревожност.
10. Бъбривият
Ако човек прибягва до тази маска, той най-вероятно се опитва да прикрие своята несигурност. Макар да има много познати, едва ли те са истински приятели, тъй като в повечето случаи разговорите помежду им не са задълбочени, а по-скоро повърхностни.
11. Конформистът
Както подсказва името, индивидът, който се крие зад маската на конформист, предпочита да следва масата. Той отчаяно се нуждае да бъде приет и е готов да копира поведението на другите в неговата общност.
Защо носим маски и прикриваме истинското си Аз?
За всеки от нас причините са различни, но най-често те са социален натиск, заплахи, насилие и страх. Маската винаги има една и съща цел – да ни предпази от ниска самооценка и от нараняване. Не можем да бъдем отхвърлени от другите хора, ако не ни познават, нали?
Експертите предупреждават, че решението да се крием зад маска крие някои рискове. Постоянните ни усилия да се покажем пред света такива, каквито не сме, отнемат много от енергията ни и ни изтощават. Възможно е да развием депресия или тревожност, предизвикана от страх, че някой може да разкрие истинската ни същност.
Невродивергентен vs. невротипичен
Невродивергентните хора, като например тези с аутизъм, носят маска, за да се впишат в обществото. Според изследване от 2017 г. те по-често прибягват до така наречения камуфлаж в общуването, който включва копиране на чуждото поведение на работното място, в училище и в приятелския кръг. Както невродивергентните, така и невротипичните (хората, чието неврологично развитие се счита за типично) носят маска, когато са обект на заплахи или тормоз. Те вярват, че прикриването на истинските им чувства и мисли би спряло насилника.
>>> Истинската ни същност: реалност или илюзия
Можем ли да захвърлим маската и как?
Специалистите препоръчват първо да разберем защо носим маска и от какво се пазим. Чрез самоосъзнатост бихме могли да се сближим по-лесно с другите, което не означава, че няма да бъдем отхвърлени. Промяната невинаги се случва бързо и безболезнено. Също така не всеки би харесал истинската ни същност.
Това е напълно нормално. Не е нужно всеки да ни харесва, но пък ще сме сигурни, че хората, които останат до нас, ни ценят и уважават такива, каквито сме.
Ако не открием причината, поради която крием истинското си лице, можем да потърсим помощ от експерт по психично здраве или да поговорим с близък човек.
Маските на нашето истинско аз
11 Personality Masks We Wear: https://psychcentral.com/health/the-masks-we-wear
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Научете каква е необичайната символика на жестовете в различните страни
- Реч
- Брене Браун: Само ако си позволим да бъдем уязвими, можем да бъдем истински щастливи
- Невероятната сила на валидирането и как да го правите
- Можем ли да се доверим на някого – ето как да разберем
- Депресираните хора не гледат в очите
- Научете се да се владеете
- Какво е обратна връзка? Научете се как да стимулирате мотивацията у другия
- Как да се справите с отхвърлянето — 5 начина да преодолеем тягостното усещане
- Как да създаваш приятелства в зряла възраст
Коментари към 11 маски, зад които крием истинската си същност