Как да спрем двете най-разпространени форми на самосаботаж
Има много пречки да постигнете това, което желаете в живота си, но самосаботажът е може би най-голямата от тях. Всъщност той възпрепятства повечето от нас. Но защо някой би самосаботирал собствените си усилия за подобряване на живота? Това е сложен въпрос, на който най-добре се отговаря индивидуално след задълбочена работа с терапевт. Има обаче няколко много често срещани форми на самосаботаж, които след като разпознаете в собствения си живот, можете да започнете да адресирате, дори и да не знаете защо точно го правите.
1. Аргументиране на вашите ограничения
Всички знаем как изглежда това. Представете си приятел, който моли за помощ, но всяко предложение, което му давате, се посреща с причина, поради която това няма как да стане. Когато някой аргументира своите ограничения, има тенденция да използва обстоятелствата в живота си като обяснение защо не може да направи нещата, които биха му помогнали да успее. Болен съм, депресиран съм, имах отвратителни родители, съпругът ми не ме обича, нямам опита, който ми трябва, прекалено квалифициран съм, нямам достатъчно време или пари. Трудностите в живота са реални. Всички ги имаме.
Ограниченията са навсякъде, защото животът е всичко друго, но не и справедлив. Но аргументацията за причините, поради които не можете да направите нещо, за да подобрите ситуацията си, ще ви държи единствено там, където се намирате. Начинът, по който работи нашето внимание е, че колкото повече се фокусираме върху нещо, толкова по-голямо става то в съзнанието ни. Колкото повече мислите за нещо, толкова повече то се превръща в основа за вашите действия. Когато обърнете внимание на причините, поради които не можете да направите нещо, и го приемете като ограничение, вашият мозък няма да генерира идеи и решения за това как да го преодолеете.
Вместо да аргументирате ограниченията си, опитайте се да аргументирате правото си да живеете добре. Когато спорите за правото си да живеете добре, вие поставяте фокуса и вниманието си върху причините, поради които трудностите и ограниченията в живота няма да ви спрат. Вие се борите за това, защо можете да постигнете нещо, вместо защо не можете. Правейки това, вие активирате частта от мозъка си, генерираща решения, за да започнете да измисляте идеи и начини за преодоляване на вашите ограничения, защото вие му казвате да го направи. Когато търсите решения, вие ги намирате. Лесно упражнение за започване на процеса е просто да напишете списък с 10 причини, поради които знаете, че можете да успеете в каквото и да се опитвате да постигнете.
2. Негативен вътрешен разговор
Спорът за вашите ограничения обикновено е свързан с външните обстоятелства, докато негативният вътрешен разговор има повече общо с това как виждате себе си, въпреки че със сигурност може да има припокриване. Отрицателният вътрешен разговор е диалогът в главата ви, който ви казва неща, които никога не сте си и представяли да кажете на никой друг: глупав съм, дебел съм, грозен съм, фалшив съм, никога няма да успея да го направя и пр. Отрицателният вътрешен разговор се основава на вашата концепция за себе си или по-точно на убежденията ви за това кой сте и какво можете да постигнете. Вашите убеждения определят кои действия сте готови да предприемете и съответно какво правите в живота.
Противоотровата за отрицателния вътрешен диалог не се отнася до това просто да успокоите критичния глас в главата си — вие също трябва да замените отрицателното говорене с по-състрадателни твърдения за себе си: опитвам се, уча се, няма нищо лошо в това да греша понякога, не е нужно да съм перфектен и т.н. Обърнете се към мислите, които се усещат като подобрение, но все още са в сферата на това, което знаете, че е вярно за вас, като: Понякога, когато се опитам, мога да успея. Когато изберете фрази, които са обнадеждаващи, но не абсолютни, е по-вероятно да се впишете в тяхната истина и те няма да звучат толкова фалшиво. Когато се придържате към избора на подобрени мисли, в крайна сметка се оказвате на мястото, на което желаете да бъдете — аз наистина харесвам себе си.
Веднъж, когато вече сте способни да бъдете малко по-добри към себе си, тогава можете да преминете към втората фаза на работа върху вашето самочувствие, създавайки по-положителни самоизказвания за това, което сте способни да постигнете. Не забравяйте, че това, което си казвате, е основа за вашите действия. Ако не си кажете, че нещо е възможно, няма да предприемете действие. За да постигнете нещата, които искате в живота, често трябва да бъдете своя собствена мажоретка, да вярвате в способностите си и да си казвате, че можете да го направите.
psychologytoday.com, quickanddirtytips.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни
- Какво представлява Схема терапията
- Поляризирано (черно-бяло) мислене – защо е опасно и как можем да се справим с него
- Ефектът на пеперудата: Защо хората с ОКР се чувстват виновни за всичко
- Как и защо лъжем себе си: когнитивен дисонанс
- Ефектът на присъединяване към мнозинството като когнитивно изкривяване
- Основни убеждения на личността: могат да ви направят щастливец или да ви съсипят
- КПТ техники: Третиране на мислите като предположения
- Ранното пенсиониране може да ускори когнитивния спад
Коментари към Как да спрем двете най-разпространени форми на самосаботаж