Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Терапевтични занимания и креативност Кинотерапия: филмите в помощ на психичното здраве

Кинотерапия: филмите в помощ на психичното здраве

от 13 май 2019г., обновено на 27 яну 2020г.
Кинотерапия: филмите в помощ на психичното здраве - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Случвало ли ви се е филм да промени начина, по който гледате на даден проблем? А, да подходите различно към дадена ситуация или да успеете да се дистанцирате от нещо, което се случва в живота ви, след като сте гледали филм?

Гледането на филми може да бъде чудесен инструмент за поддържане на нашето психично здраве. Ето защо много здравни специалисти се обръщат към кинотерапията в допълнения към работата си с пациентите.

Филмите позволяват на зрителите (или на пациентите, в този случай) да възприемат различна информация. Когато гледате филм, вие се потапяте в лингвистично, визуално-пространствено, междуличностно и интрапсихично преживяване. С други думи, "кинотерапията", както обикновено бива назовавана, може да превърне психологическата терапия в пространство за холистично и мултисензорно обучение.

Вдъхновена от библиотерапията

Брус Скаларев, психиатър, психоаналитик и съпредседател на Форума за психоаналитично изследване на филма, смята, че кинотерапията следва същия курс като библиотерапията. Както подсказва името, библиотерапията се отнася до използването на книги и четене в клиничната практика. Д-р Скаларев смята, че киното е инструмент, който може да подобри психичното здраве.

Биргит Валц предлага обяснение за това защо би било от полза на терапевтите да използват филми като част от терапията. Тя твърди, че образите, музиката, тоновете, героите, сцените и театралните елементи подкрепят работата на психолога. Нещо повече, филмите имат силата да подпомагат самосъзнанието и емоционалното освобождаване. Валц вярва, че те могат да са ни от помощ, когато искаме да променим навиците си и да се развиваме.

"Кинотерапията може да бъде мощен катализатор за лечение и растеж за всеки, който е отворен да научи как филмите ни повлияват и да изгледа някои филми с отворено съзнание." — Биргит Валц

Саморефлексия

Какво бих направил, ако нещо подобно се случи с мен? Как ще реагира моят партньор, ако ни се случи толкова ужасно нещо? Филмите имат силата да ни накарат да си се представим в ситуации, които иначе бихме били неспособни да планираме.

Когато гледаме филм, често се поставяме в обувките на главния герой. Опитваме се да мислим или да погледнем нещата по неговия начин. За човекът, който е на терапия, това упражнение подпомага интроспекцията. Излизайки извън себе си, той може да разбере по-добре своите настоящи и бъдещи мисли и чувства.

Как да използваме филмите в помощ на психичното ни здраве

Гари Соломон е един от първите психолози, който обсъжда употребата на филми за терапия. Той твърди, че първата стъпка е да се подберат пълнометражни или късометражни филми, които отразяват проблема на пациента. С други думи, сюжетът трябва да бъде възможно най-близък до настоящата ситуация на пациента.

Нужно е пациентът и терапевтът да имат дискусия преди гледането на филма. И двете страни трябва да са наясно, че ще анализират филма съзнателно, докато го гледат. По този начин терапевтът може да разпознае и проучи реакциите на пациента.

"Мечтайте, сякаш ще живеете вечно, живейте, сякаш ще умрете днес." — Джеймс Дийн

След филма, пациентът трябва да обясни връзките и приликите, които вижда във филма и своя живот. Терапевтът го насърчава да използва въображението си. Полезно е за пациента да се идентифицира с един или повече герои във филма.

Емпатия и нова перспектива

Тази техника има няколко уникални предимства. Едно от тях е способността й да подобрява социалните умения и комуникацията на пациентите. Филмите показват ситуации, които изискват емпатия. В резултат на това, пациентът получава възможност да си изясни някои собствени чувства и желания.

Филмите също помагат на пациентите да приложат теорията на ума на практика. Теорията на ума е способността да разбираме собствените си емоционални процеси, но и да разбираме и рефлектираме върху мислите и чувствата на другите хора. Можем да постигнем всичко това, докато се наслаждаваме на красиви картини и остроумен диалог. Това е магията на филмите!

Конфликтите, които наблюдаваме у криминалните герои, ни помагат да затвърдим собствените си морални ценности.

Нещо повече, тази техника помага, като предлага конкретни ситуации. Те помагат на пациента да се съсредоточи върху проблема. По този начин пациента и терапевта могат да анализират героите по много методичен начин. Зрителят може да оцени всяка промяна и детайл.

Метафорите са ключови, когато използваме филмите като терапевтични инструменти.

Кинотерапията все още не е много добре позната. Въпреки това, все повече психолози започват да я използват като част от терапевтичната си стратегия. Важно е обаче да не се използва при пациенти с психотични разстройства. В тези случаи няма гаранция, че кинотерапията би имала ползи.

Редактор: Елиза Трайкова

Източник: exploringyourmind.com

Снимка: asanarecovery.com

Още по темата:
  • Защо депресията се отразява толкова сериозно на мъжете Защо депресията се отразява толкова сериозно на мъжете
  • Ранни симптоми на психичните заболявания Ранни симптоми на психичните заболявания
  • Как да разпознаем психичното страдание Как да разпознаем психичното страдание
  • За да се възстановим психически, ни е нужен човек, на когото можем да се доверим За да се възстановим психически, ни е нужен човек, на когото можем да се доверим
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА ВИСШ СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА ВИСШ СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС

МОЯТ ПЪТ КЪМ СЕБЕ СИ - ЪРВИН ЯЛОМ - ХЕРМЕС
19.95лв.

МОЯТ ПЪТ КЪМ СЕБЕ СИ - ЪРВИН ЯЛОМ - ХЕРМЕС

Коментари към Кинотерапия: филмите в помощ на психичното здраве

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Кинотерапия: филмите в помощ на психичното здраве
    www.framar.bg 
    на 28 January 2021 в 12:50
    Коментирайте "Кинотерапия: филмите в помощ на психичното здраве"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Терапевтични занимания и креативност
  • Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
  • Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
  • 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
  • 14 изумително дълбоки цитати от пациенти с психично разстройство
  • Лечение при булимия
  • Хуманистичната психология на Карл Роджърс
  • Какво е холистична психотерапия
  • Психотерапия: видове и особености
  • Транзакционен анализ и его състояния
  • Защо депресията се отразява толкова сериозно на мъжете
Защитни респираторни маски за еднократна и многократна употреба Защитни респираторни маски за еднократна и многократна употреба

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Подсичане при възрастни- моля за помощ

преди 318 дни, 1 час и 3 мин.

Помощ! Проблем с поглъщане на големи капсули!

преди 405 дни, 13 часа и 32 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

ФРАКТУРА НА ДОЛНА ЧЕЛЮСТ след операция от остеомиелит

преди 17 часа

Белези по задните части и бедрата

преди 11 дни, 4 часа и 21 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 17 дни, 14 часа и 37 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 17 дни, 15 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах