Кинотерапия: Ползите от гледането на филми
Гледането на филми може да бъде чудесен инструмент за поддържане на нашето психично здраве. Ето защо много здравни специалисти се обръщат към кинотерапията като допълнение в работата си с пациентите.
Филмите позволяват на зрителите да възприемат различна информация. Когато гледате филм, вие се потапяте в лингвистично, визуално-пространствено, междуличностно и интрапсихично преживяване. С други думи, кинотерапията може да превърне психологическата терапия в пространство за холистично и мултисензорно обучение.
Вдъхновена от библиотерапията
Според Брус Скаларев, психиатър, психоаналитик и съпредседател на Форума за психоаналитично изследване на филма, кинотерапията следва същия подход като библиотерапията. Както подсказва името, библиотерапията се отнася до използването на книги и четене в клиничната практика. Д-р Скаларев смята, че и киното, подобно на книгите, е инструмент, който може да подобри психичното здраве.
>>> Библиотерапията: Лечебната сила на книгите
Биргит Валц, от своя страна, твърди, че историите, образите, музиката, героите, сцените и театралните елементи подкрепят работата на психолога. Нещо повече, филмите имат силата да подпомагат самосъзнанието и емоционалното освобождаване. Валц вярва, че те могат да са ни от помощ, когато искаме да променим навиците си и да се развиваме.
"Кинотерапията може да бъде мощен катализатор за лечение и растеж." — Биргит Валц |
Саморефлексия
Филмите имат силата да ни накарат да си се представим в ситуации, които иначе бихме били неспособни да планираме. Когато гледаме филм, често се поставяме в обувките на главния герой. Опитваме се да мислим или да погледнем нещата по неговия начин. За човека, който е на терапия, това упражнение подпомага интроспекцията. Излизайки извън себе си, той може да разбере по-добре своите настоящи и бъдещи мисли и чувства.
>>> Поетична терапия: Същност и история
Как да използваме филмите в помощ на психичното си здраве
Гари Соломон, един от първите психолози, изследвали ползите от кинотерапията, твърди, че първата стъпка е да се подберат пълнометражни или късометражни филми, които отразяват проблема на пациента. С други думи, сюжетът трябва да бъде възможно най-близък до настоящата ситуация на пациента.
Нужно е пациентът и терапевтът да проведат дискусия преди гледането на филма. И двете страни трябва да са наясно, че ще анализират филма старателно, докато го гледат. По този начин терапевтът може да разпознае и проучи реакциите на пациента.
След филма пациентът трябва да обясни връзките и приликите, които вижда във филма и своя живот. Терапевтът го насърчава да използва въображението си. Полезно е за пациента да се идентифицира с един или повече герои във филма.
Филмът като психологически инструмент
Кинотерапията използва филма като психологически инструмент за различни цели. Терапевтите считат това за изключително полезно допълнение към традиционната терапия поради различни фактори:
- Интензивност: Истории, герои и сценарии са концентрирани в кратък отрязък от време.
- Продължителност: Дължината на филма е еквивалентна на времето за една дълга терапия.
- Учене: Филмите са алегорични, също като историите и басните.
- Идентификация: Много от нас се идентифицират с филмови герои, което създава подходящ повод за дискусии.
- Внимание: Визуалното въздействие на филма насърчава концентрацията върху изображенията.
- Социални особености: Гледането и обсъждането на филм с други хора умножава неговата стойност и служи като интегриращ инструмент в терапията.
Филмите, също така, помагат на пациентите да приложат теорията на ума на практика. Теорията на ума е способността да разбираме не само собствените си емоционални процеси, но и мислите и чувствата на околните. Можем да постигнем всичко това само докато се наслаждаваме на красиви картини и остроумен диалог. Това е магията на филмите!
- 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
- Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
- Препоръките на Американската академия по педиатрия задълбочават стигмата, свързана с наднорменото тегло при децата
- Как психичните проблеми на мъжа се отразяват на неговото семейство
Продукти свързани със СТАТИЯТА
7 КЛЮЧА, ЗА ДА СЪБУДИМ ЖИЗНЕНЕАТА СИ СИЛА - ЦВЕТАНКА ШОПОВА - СИЕЛА
УЛТРАЗВУКОВА ШПАТУЛА 3 В 1
ФАРМОНА НИВЕЛАЗИОН ТУРБО СЛИМ АНТИЦЕЛУЛИТНА ТЕРАПИЯ С КИСЕЛИНИ ЗА ОТСЛАБВАНЕ И СТЯГАНЕ 200 мл
АПАРАТ УЛТРАЗВУКОВ КОЗМЕТИЧЕН И ТЕРАПЕВТИЧЕН CS-628A
Безплатна доставка за България!АМЕРИКАН КРЮ УКРЕПВАЩА ТЕРАПИЯ ЗА ИЗТЪНЯВАЩА КОСА 100 мл
АЛО ДОКТОРЕ? - Д-Р МАРИЯН ИВАНОВ, Д-Р ЗОРКА УГРИНОВА - ИЗТОК - ЗАПАД
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Лечение с кислород
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Методи за лечение на анорексия
- д-р Даниела Георгиева Ангелова
- д-р Стефан Юриев Стефанов
- Терапия с флуиди
- д-р Георги Димитров Димитров
- д-р Андрей Стоянов Стоянов
- д-р Любка Симеонова Илиева
- д-р Мария Николова Гаджалова–Батинкова
Коментари към Кинотерапия: Ползите от гледането на филми