Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Комуникация Когато опитваме да утешим близките си допускаме 5 основни грешки

Когато опитваме да утешим близките си допускаме 5 основни грешки

от 10 авг 2017г., обновено на 09 ное 2020г.
Автор: Станислава Тонева
Когато опитваме да утешим близките си допускаме 5 основни грешки - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

За огромно мое съжаление от няколко дни насам покрай мен се завъртя низ от неприятни, неудобни, нараняващи и откровено трагични събития, в които хора страдат и се нуждаят от подкрепа. Тъй като невинаги човек трябва да се намесва, непоканен в чуждите терзания, се оказах в позиция да наблюдавам как близки и познати предлагат наличното им късче утеха на страдащия (по начина, който умеят или счетат за уместен).

Понякога тези действия бяха високо ефективни и подпираха разклатеното настроение, някак закрепяйки емоционалността, преди да се е сринала. В други случаи високоинтелигентни, социализирани хора изпускаха напълно неадекватни реплики, които не само не подобряваха ситуацията, а дори я вгорчаваха допълнително.

По този повод реших, че е разумно да изброя 5-те основни грешки, които допускаме, докато се опитваме да утешим приятел.

Не наблюдаваме, a правим предположения

Прочетете още:

  • Как да помогнем при емоционална криза

Липсата на наблюдателност не е порок и не може да бъде осъждана, но нежеланието да обърнем истинско внимание на тези, които са важни в живота ни, спокойно може да се нарече една от грешките, разбиващи най-много отношения. Когато около нас се появи човек с тревожен израз, неадекватни движения, насълзени очи или "дръпнато поведение", ние какво правим?

Най-популярните варианти са простичко да попитаме "как си?" (без да използваме сетивата си, за да регистрираме всички фактори на състоянието) и да го оставим, предполагайки, че така "ще му мине".
Страданието е едно от нещата, които човечеството е превърнало в изкуство. Ние сме намерили начин да се крием от хората, заривайки се в собствената си болка, въпреки че те са тези, които могат да я облекчат. Ние отхвърляме другите и тяхната помощ в моменти на нужда, потикнати от гордост и други криворазбрани чувства. Ние преекспонираме инстинкта да изглеждаме заплашителни, веднага щом се чувстваме слаби, до степен, в която пъдим от себе си подкрепата, за която копнеем.

Всеки от нас е преминал през тези терзания и може пред себе си да признае дали околните са били адекватни на състоянието му. Това води до въпроса дали самите ние не допускаме подобни грешки?
За да е адекватна реакцията ни, трябва да съберем възможно най-много информация за състоянието на страдащия. След това да попитаме дали това, което разбираме, е правилно, вместо да предполагаме (най-често предположенията се разминават с реалността).

Подхождаме еднакво

Личните проблеми на хората са различни и варират както по капацитет, така и по характер. Не е разбираемо защо част от нас използват "вездесъщата стратегия" на инструктиращите думи. "Не плачи!" и "успокой се" са най-неефективните реплики, които може да чуете в подобен момент. Те могат да предизвикат, освен усещане за отблъскване, и такова за унижение (сякаш подчертавайки, че демонстрацията на слабост е лоша), така също и гняв.

Аз лично побеснявам, когато съм разстроена и някой ми каже да се успокоя, а вие?

Ако все пак имате нужда от реплика, намаляваща потока от сълзи , то "всичко ще е наред" и производните са едни от най-използваните успокоителни думи, въпреки че са с недоказана успеваемост.

Отбягваме физически контакт

Има случаи, в които не е прието да докосваме хората. Ето защо е естествено да полагаме старание да не нарушаваме приетите норми. Но няма нищо по-естествено от това майка да прегърне детето си, когато то плаче, и действието само по себе си е успокояващо за повечето хора. Прегръдката, освен че създава усещане за защита у човека, събуждайки спомена за закрилящата майка, дава физическо отражение. Тя е едно от нещата, които карат хипофизата да отделя окситоцина, нагърбил се с ролята да потушава негативните емоции или ако не му стигат силите, поне да намаля влиянието им.

Дори да не можем да си позволим да гушнем страдащия човек, както психолозите не прегръщат пациентите си, не е проблем да покажем с физически контакт подкрепата си. Държането за ръка също може да окаже положително влияние и да успокои човек.

Омаловажаваме

Случва се сълзи да бликнат "за глупости" и не можем да отречем, че това не е повод за дълбоко съчувствие и подкрепа, но ако все пак сте започнали да демонстрирате такива, не е разумно и от помощ да омаловажавате случилото се.

Репликите "нищо не е станало", "кой е той/тя да те критикува" и "е, голяма работа" не са препоръчителни. Ако мислите, че нищо чак толкова сериозно не се е случило, то попитайте страдащия, какво ще се промени след събитието. Това едновременно може да накара него да се успокои и да ви информира за евентуални бъдещи усложнения.

Нерядко, когато някой изпитва негативни емоции при отхвърляне (обида, уволнение и различните му производни), "утешителите' влизат в роля на псевдо-защитници. Да, лицето, извършило отхвърлянето може и да не е добър, умен, мил човек. Но това, че той не е такъв и вие го подчертавате, не прави ситуацията по-розова. Истинска подкрепа към другиго значи съчувствие и разбиране, намаляващи усещането, че бремето е непосилно. При отхвърляне най-елементарната подкрепа е показване на пълно приемане.

"Безчувствени сме"

Близък човек страда по някаква причина - да реагираме напълно студено на състоянието му е един от най-явните откази да сме му в помощ. Не – вие не постъпвате по-добре, като пренебрегвате болката му! Не, когато остане сам, няма да му мине по бързо! Не – няма причина да го е срам, че е разстроен!
Основното нещо при човешката социалност е емпатията. Тя е начинът ние да изграждаме стабилни взаимоотношения и пътят към умножаване на щастието и минимизиране на нещастията. Ако любим човек страда и ние не сме съпричастни с нещастието му, поемайки част от теглото, ще има ли той причини да споделя щастието си с нас?

Понякога прегръдка и заявление, че съчувстваме са най-голямата помощ, която получаваме. Друг път те са най-малкото, което да дадем.

Колко ли струва утехата?

Източник:

Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Как да помолим за помощ Как да помолим за помощ
  • 5 начина да бъдете своят най-добър приятел 5 начина да бъдете своят най-добър приятел
  • Защо чувстваме подкрепата на някои приятели по-силна от тази на други Защо чувстваме подкрепата на някои приятели по-силна от тази на други
  • Какво представлява психологическата първа помощ Какво представлява психологическата първа помощ
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТУРМАЛИНОВА НАКОЛЕНКА КОНДИЦИЯ
11.60лв.

ТУРМАЛИНОВА НАКОЛЕНКА КОНДИЦИЯ

ВАРИТЕКС НЕОПРЕНОВА ОРТЕЗА ЗА БЕДРО модел 888
54.00лв.

ВАРИТЕКС НЕОПРЕНОВА ОРТЕЗА ЗА БЕДРО модел 888

ВАРИТЕКС ПАТЕЛАРНА ЛЕНТА модел 886
33.00лв.

ВАРИТЕКС ПАТЕЛАРНА ЛЕНТА модел 886

ВАРИТЕКС НАКИТНИК С ВЪЗМОЖНОСТ ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА КОМПРЕСИЯТА модел 882
25.00лв.

ВАРИТЕКС НАКИТНИК С ВЪЗМОЖНОСТ ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА КОМПРЕСИЯТА модел 882

ВАРИТЕКС ПЛЕТЕНА ОРТЕЗА ЗА АХИЛЕСОВО СУХОЖИЛИЕ модел 455
62.00лв.

ВАРИТЕКС ПЛЕТЕНА ОРТЕЗА ЗА АХИЛЕСОВО СУХОЖИЛИЕ модел 455

СЛЕД КРАЯ - КЛЕЪР МАКИНТОШ - СИЕЛА
17.00лв.

СЛЕД КРАЯ - КЛЕЪР МАКИНТОШ - СИЕЛА

Коментари към Когато опитваме да утешим близките си допускаме 5 основни грешки

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Когато опитваме да утешим близките си допускаме 5 основни грешки
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 15:41
    Коментирайте "Когато опитваме да утешим близките си допускаме 5 основни грешки"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Комуникация
  • Трахеотомия
  • Ужилване на пчели и оси - първа помощ и съвети
  • Групи за подкрепа
  • Как да помогнем при емоционална криза
  • 5 начина да бъдете своят най-добър приятел
  • Семейни помощи за новородени и деца до 1 година
  • Медици от болница „Света Анна“ помогнаха на момче, претърпяло тежък инцидент
  • Кухненски мерки
  • Да си помогнем при настинката
  • Никога не правете топъл компрес, ако имате нараняване на корема
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 143 дни, 21 часа и 22 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 155 дни, 23 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 23 часа и 52 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 16 часа и 33 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 23 часа и 25 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 6 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МЕКСИЯ филмирани таблетки 10 мг * 30 НОБЕЛ

ПРОФИКС таблетки 500 мг * 10 НОБЕЛ

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА душ-гел 500мл

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200гр.

БРОНХОВИТАЛ КИДС сироп 100 мл МИРТА МЕДИКУС

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БРОШ КОРЕНИ 30 гр. ФИТО КОНСУЛТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 15:22:12

НООТРОПИЛ инжекционен разтвор 3 г / 15 мл * 1

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:39:59

СУОНСЪН БЯЛ ТРЪН, ГЛУХАРЧЕ И КЪДРАВ ЛАПАД капсули * 120

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:34:56

ФЛУКОРИК капсули 150 мг * 1 ЕКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:32:01

БРОШ КОРЕНИ 30 гр. ФИТО КОНСУЛТ

Коментар на: Теодора от 03 юли 2025г. в 12:29:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival