Защо чувстваме подкрепата на някои приятели по-силна от тази на други

Хубаво е, когато усещаме подкрепата на приятелите и семейството. Още по-хубаво би било, ако те самите са близки помежду си, се твърди в проучване.
Експерти установяват, че хората чувстват по-силна подкрепа, когато тя идва от група приятели или роднини, които се познават и харесват помежду си, а не от отделен човек.
Подкрепата е по-силна, когато тези, които ни я оказват, са близки помежду си
Според Дейвид Лий, ръководител на изследването, асистент по комуникации в университета в Бъфало и постдокторант по психология към Държавния университет в Охайо, резултатите разкриват, че да имаме подкрепата на мрежа от хора, които са сплотени и единни, е много по-благоприятно за нас. Колкото по-гъста е тази мрежа, толкова повече човек вярва, че може да се довери на подадената ръка. С други думи, има голямо значение дали приятелите ни могат също да разчитат един на друг, както ние на всички тях.
Дейвид Лий работи съвместно с Джоузеф Байер, асистент по комуникации, и Джонатан Стал, студент по психология в Охайо. Резултатите от тяхното проучване бяха публикувани наскоро в списание „Social Psychology Quarterly.“
Екипът провежда три онлайн изследвания.
В първото участват 339 души. Те са помолени да изброят по осем човека, от които биха потърсили помощ в рамките на последните 6 месеца. След това доброволците поставят оценка от 1 до 7 за всеки от тях, според степента на подкрепа, която смятат, че биха получили. Повечето изброени хора са приятели или членове на семейството, но има също колеги, романтични партньори, съученици и съквартиранти.
От ключово значение за първото проучване е, че от участниците се очаква да оценят отново от 1 до 7 близостта между всеки двама от приятелите си, изброени в списъка, като отговорите варират от „Не се познават“ до „Много близки.“
Колкото по-гъста е приятелската мрежа, толкова по-солидна е подкрепата
Въз основа на получените отговори, експертите изчисляват гъстотата на приятелската мрежа на всеки от участниците. Колкото по-близки са те, толкова по-гъста е мрежата. Самите участници споделят, че се чувстват по-силно подкрепени в случаите, когато приятелската им мрежа е по-гъста.
Байер споделя: „Открихме, че мрежите от приятели не са просто сбор от самите хора, които ги съставляват. Ние усещаме по-силно подкрепата, когато тя идва от самия колектив. Няма да е същото, ако всеки по отделно оказва помощ, но не е част от една сплотена общност.“
Във второто изследване са включени 240 души. Фокусът му пада върху ролята на гъстотата на самата социална мрежа при конкретни ситуации, когато човек има нужда от помощ.
Участниците трябва да направят два списъка от по 4 човека, от които биха поискали помощ. В едната група хората трябва да не са близки помежду си, а в другата – обратно. Организаторите на експеримента разиграват сценарий, при който домът на всеки участник е бил разбит и се налага да потърси подкрепата на приятел.
Половината от тях са помолени да си представят как искат помощ от четиримата в списъка, които не са близки помежду си, а другата половина – как се обръщат към хората от другия списък.
Заключението е, че тези, които биха потърсили подкрепата на близките помежду си приятели, се чувстват по-защитени и гласуват повече доверие именно на тях. Останалите не усещат толкова силна подкрепата от онези, които не се познават добре.
Накрая участниците отговарят на анкета, резултатите от която разкриват, че те възприемат групата си от близки приятели като едно цяло, а не като съставена от 4 отделни личности. Те често я чувстват като част от самите тях.
Психолозите подчертават, че не броят на приятелите или роднините в социалната мрежа е важен, а дали между тях съществува тясна връзка. „Ако имаме двама приятели, които винаги ни подкрепят, е страхотно. Но би било още по-хубаво, ако те са приятели помежду си“, пояснява Стал.
В чисто практически аспект, най-важното е за кои приятели се сещаме, когато имаме проблем или се чувстваме самотни. А Байер съветва: „Фокусирайте се върху приятелите си, които са приятели и помежду си. Така ще получите възможно най-силна подкрепа.“
newswise.com/ Ohio State University, "Social Psychology Quarterly"
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТУРМАЛИНОВА НАКОЛЕНКА КОНДИЦИЯ
ВАРИТЕКС НЕОПРЕНОВА ОРТЕЗА ЗА БЕДРО модел 888
ВАРИТЕКС ПАТЕЛАРНА ЛЕНТА модел 886
ВАРИТЕКС НАКИТНИК С ВЪЗМОЖНОСТ ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА КОМПРЕСИЯТА модел 882
ВАРИТЕКС ПЛЕТЕНА ОРТЕЗА ЗА АХИЛЕСОВО СУХОЖИЛИЕ модел 455
ЛАВИНА - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Намаляване на приема на алкохол
- Групи за подкрепа
- 17 психологически трика, с които да накарате околните да ви харесват
- 36 психологически въпроса, които могат да ви сближат с всеки
- Как да разграничите любовта от силните приятелски чувства
- Групи за подпомагане при алкохолна зависимост
- Емоционалната подкрепа започва със слушане, не със съвети
- Защо всеки близнак има нужда от свои собствени приятели
- Как да говорите с приятел, загубил близък човек вследствие на самоубийство
- 17 неща, които единствено по-тихите хора ще разберат
Коментари към Защо чувстваме подкрепата на някои приятели по-силна от тази на други