Как да говорите с приятел, загубил близък човек вследствие на самоубийство
Може да е трудно да утешите приятел, загубил близък човек вследствие на самоубийство. Много често желаем да протегнем ръка, за да предложим подкрепата си, но не знаем какво да кажем или направим. Не знаем какво чувства или как да му помогнем да се справи с болката. В такива моменти определено би било полезно да разберете емоционалните преживявания, през които приятелят ви обикновено преминава в този тежък момент от живота си.
Настоящата статия изследва някои от реакциите и предлага начини за подкрепа на приятел, загубил близък човек в резултат на самоубийство.
>>> Кои са предупредителните знаци на предстоящо самоубийство
Често срещани реакции при самоубийство на близък човек
Според д-р Мариан Гудман, професор по психиатрия в Icahn School of Medicine at Mount Sinai и директор на JJPVA Suicide Prevention Clinical, най-често срещаните емоционални и поведенчески реакции, които се наблюдават при човек, загубил близък вследствие на самоубийство, са:
Отричане
Първоначалните реакции след научаване на тъжната новина често включват изненада, шок и недоверие. В такъв момент човек може да се почувства вцепенен или напълно да отрича случилото се. Отдръпване, нежелание за комуникация и чувство на безпомощност също често се наблюдават при хората, загубили близък човек.
Гняв
След като реалността настъпи, човек често изпитва силна болка, разочарование и безпомощност от загубата. Тези емоции най-често водят до гняв и чувство за предателство. Гневът може да приеме много форми, включително ярост към починалия човек. Чувството може да бъде насочено към другите хора, към по-висше същество или към живота като цяло. Силният гняв или ярост може да се прояви като агресия, насилие, раздразнителност, нетърпение и отдръпване от приятели, семейство или вяра.
Премисляне
По време на процеса на премисляне на случилото се са възможно постоянните мисли относно какво е могло да се направи, за да се предотврати смъртта. Често срещани мисли са „Ако само...“ и „Ами ако...“.
Вина
Ако човек вярва, че е имало нещо, което е можел да направи, за да предотврати смъртта или че е виновен по някакъв начин, той може да изпита чувство на вина и срам, което потенциално може да стане непреодолимо.
Разпитване
Човек може да има въпроси относно това какво е накарало неговия близък приятел да посегне на живота си. Той дори може да постави под въпрос смисъла на живота и своите вярвания и ценности. Ако отговорът е много прост, е възможно човек да си измисли фалшива история за случилото се.
Депресия
С времето, когато човек започне да разбира по-добре как смъртта се отразява на живота му, може да възникне дълбока тъга. Тя може да бъде под формата на проблеми със съня, понижена енергия и мотивация, загуба на апетит и неспособност за концентрация. Някои хора също се чувстват самотни, безнадеждни и неспособни да продължат напред.
Приемане
С течение на времето човек се научава да приема реалността. Някои хора разбират, че техния любим човек не може да се върне, но все още не могат да приемат случилото се, защото болката е непоносима. Приемането изглежда като достигане до място, където човек се научава да живее без любимия си човек.
>>> 5 причини, заради които хората правят опити за самоубийство
Как да предложите подкрепата си
Има няколко начини, по които можете да подкрепите приятел, който е загубил близък човек вследствие на самоубийство:
Опитайте се да разговаряте
Вашият приятел може да се затрудни да направи първата стъпка и да се свърже с вас. Ако сте научили за смъртта на негов близък, свържете се с него възможно най-скоро. Разберете, че понякога хората може да не реагират, защото имат нужда от пространство, за да скърбят за загубата. Важно е да продължите да протягате ръка, дори ако е само за да покажете, че сте с него. Това помага на скърбящия човек да се чувства по-малко сам.
Признайте обстоятелствата
Според д-р Гудман е важно да признаете реалността. Самоубийството често е обвито от стигма, но като повдигнете въпроса, можете да покажете на приятеля си, че сте готови да обсъдите обстоятелствата и да го подкрепите напълно.
Изразете подкрепата си
Кажете на приятеля си, че сте до него и че може да разчита на вас, ако има нужда от нещо. Може да бъде полезно да предложите подкрепата си, като например сготвите вечеря или гледате децата му. Понякога хората, които скърбят, не знаят как и кога да потърсят помощ.
Споделете спомените си
За много скърбящи хора говоренето за любимия човек, дори след като са минали години, им помага да се почувстват така, сякаш не е забравен. Ако сте познавали човека, споделете спомените си за него с приятеля си.
Бъдете готови да слушате
Попитайте приятеля си как се чувства и го насърчете да сподели мислите си с вас. Създайте безопасно място за него, където да сподели своите страхове, тревоги и неудобни мисли. Важно е да продължите да питате дори след като е минало време. Много хора, които преживяват загуба, чувстват, че не могат да говорят за болката си след определен период от време, защото смятат, че натоварват другите. Кажете на приятеля си, че ще го слушате, без значение колко години са минали.
Бъдете искрени
Добре е да уведомите приятеля си, че не можете да си представите през какво преминава, но че вие също скърбите за загубата, тревожите се за него и сте на разположение да помогнете по всякакъв начин. Дори и да нямате всички отговори, приятелят ви ще оцени вашата честност.
Прекарвайте време заедно
Може би най-важното нещо е да бъдете до приятеля си и да му помогнете да се чувства по-малко самотен, казва Хилари Блумбърг, ръководител на Програмата за изследване на разстройствата на настроението в Медицинския факултет на Йейл. Не е задължително да го карате да се усмихва или смее. Достатъчно е да сте с приятеля си и да правите заедно ежедневни неща като разходка, вечеря или просто гледане на телевизия.
Не минимизирайте загубата
Всеки човек приема скръбта по различен начин. Проявяването на търпение към процеса е едно от най-полезните неща, които можете да направите. Не се опитвайте да минимизирате болката на приятеля си, като сравнявате положението му с това на другите, твърдейки, че знаете какво чувства.
Насърчете го да потърси помощ
Ако мислите на вашия приятел станат твърде тревожни, а действията рисковани, и той не може да се справи с тях, д-р Гудман препоръчва да го насърчите да потърси професионална помощ.
How to Talk to a Friend Who Has Lost Someone to Suicide: https://www.verywellmind.com/how-to-talk-to-a-friend-who-has-lost-someone-to-suicide-6543351
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ВАРИТЕКС ПЛЕТЕНА ОРТЕЗА ЗА АХИЛЕСОВО СУХОЖИЛИЕ 455
ВАРИТЕКС НАКИТНИК С ВЪЗМОЖНОСТ ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА КОМПРЕСИЯТА 882
ВАРИТЕКС ПАТЕЛАРНА ЛЕНТА 886
ВАРИТЕКС НЕОПРЕНОВА ОРТЕЗА ЗА БЕДРО 888
ТУРМАЛИНОВА НАКОЛЕНКА КОНДИЦИЯ
СЪРЦЕТО МИ И ДРУГИ ЧЕРНИ ДУПКИ - ДЖАЗМИН ВАРГА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Популярно лекарство за астма може да причини сериозни психични проблеми
- Когато не искаш да живееш, но не искаш и да умреш
- 10 филма по истински случаи, които не ни се иска да са се случвали (2 част)
- Притча за любовта и нейната сила
- Какво е да живееш със суицидни мисли: Стъпките, които могат да ви помогнат да се освободите от техния капан
- Намаляване на приема на алкохол
- Групи за подкрепа
- 5 причини, заради които хората правят опити за самоубийство
- 10 криминални истории, последвани от необикновени случайности (1 част)
- Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия
Коментари към Как да говорите с приятел, загубил близък човек вследствие на самоубийство