Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло Коронавирус: как да избягаме от спиралата на тревожността и страха

Коронавирус: как да избягаме от спиралата на тревожността и страха

от 10 март 2020г., обновено на 18 юни 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Коронавирус: как да избягаме от спиралата на тревожността и страха - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

С разпространението на коронавируса в световен мащаб притеснението и паниката също нарастват. Не е изненада, че постоянно биваме заливани с информация как най-ефикасно да се предпазим от него.

Как обаче да намерим баланс между добрата защита и бягството от страха, който иска да ни задуши? Как да се предпазим не само от коронавируса, но и от потенциалната опасност да развием обсесивно-компулсивно разстройство или паническа атака?

Страхът е нормална човешка реакция. Той е необходим еволюционен механизъм на човека в отговор на отправена към него заплаха. Той ни пази от опасности. Без значение дали става въпрос за емоционална, социална или физическа заплаха, нашата реакция е обусловена от сложно взаимодействие между примитивния ни животински инстинкт (лимбична система) и усъвършенстваните ни през хилядолетията когнитивни способности. Координираната им работа има за крайна цел да оцени и реагира на заплахи срещу оцеляването ни като вид.

„Бий се или бягай“

Когато човек идентифицира заплаха, в него се отключва реакцията „бий се или бягай.“ Тя представлява биологичният отговор на тялото, който повишава значително нивото на адреналин, така че да успеем да избегнем или надвием всяка опасност, като например хищник, който заплашва живота ни. Защитният механизъм „бий се или бягай“ предизвиква набор от физически симптоми като сърцебиене, обилно потене, замайване и затруднено дишане. А именно те ни карат да бягаме още по-бързо или да се отбраняваме по-ожесточено.

Тази система обаче понякога функционира неправилно и ни подтиква да реагираме неадекватно и пресилено на заплаха, която всъщност не е толкова сериозна или неизбежна. Тревогата за здравето и страхът от сърдечен удар, или дори COVID-19 (известен като коронавирус), също може да отключи реакция „бий се или бягай.“

Макар че коронавирусът не представлява непосредствена опасност за нас, тоест не се налага да бягаме или да се бием, както би ни посъветвал първичният ни инстинкт. Тук по-скоро роля играе когнитивната ни способност. Благодарение на нея ние създаваме и прилагаме рационални и добре обмислени подходи за справяне със заразни болести например, без да позволяваме на паниката да усложни живота ни.

За съжаление, на думи е по-лесно, отколкото в действителност. Веднъж завладял ни, страхът трудно се прогонва.

Уязвими групи

Много малко вероятно е разпространението на каквато и да е зараза, дори на епидемично ниво, да предизвика психични проблеми у хора, които са били психично здрави до този момент. Според изследванията повечето психични проблеми се появяват в ранните юношески години и в средата на 20-те, като влияние имат повече от един фактори. Около 10% от населението е изпитвало тревожност в даден момент от живота си.

Хората, които страдат от хроничен или физически проблем, са най-уязвимата група. При тях е най-голяма вероятността да развият тревожност. Разумно е те да вземат превантивни мерки и да им се окаже нужната емоционална подкрепа, за да се справят с емоциите си.

Другата уязвима група са хората, които страдат от тревожност по отношение на здравословното си състояние. Тук попадат и онези, които са склонни често да проверяват – било то дали печката е изключена или пък входната врата заключена. Те могат да проявят симптоми на обсесивно-компулсивно разстройство.

Хората, които често са страдали от пристъпи на силна тревожност в миналото си и трудно намират утеха, също е добре да потърсят помощ. Тук се включват и страдащите от генерализирано тревожно разстройство или паническо разстройство, с ясно изразени физиологични симптоми.

Как да се справите със стреса покрай коронавируса?

Дори ако се чувствате силно разтревожени от вирусната вълна, това съвсем не означава, че имате психически проблем. Въпреки това високите нива на емоционален стрес, без значение произхода му, е добре да се овладеят по подходящ начин. Особено в случаите, когато той влошава качеството ни на живот.

В стресови ситуации често сме склонни да прилагаме стратегии, които се предполага, че ще ни помогнат, а всъщност се оказва, че повече вредят. Така например може би ще потърсите в „Google“ какви са симптомите на коронавирус, за да се успокоите, макар че е малко вероятно тази информация да ви накара да се почувствате по-добре. Когато начините ни да понижим стреса дадат обратния резултат, значи е време да отстъпим крачка назад и да помислим дали няма друг по-полезен ход, който да предприемем.

1. Спрете да проверявате

Има начини да облекчите симптомите на физически и емоционален стрес. Единият е да спрете да проверявате и да се наблюдавате. Спрете да търсите признаци на разболяване. Най-вероятно ще забележите неща, свързани с тялото си, които са безобидни, но никога досега не сте виждали. Те също ще засилят тревожността ви. Нормалните физически промени и усещания отминават с времето. Ето защо, ако чувствате стягане в областта на гърдите, по-добре просто се фокусирайте върху нещо друго – приятно и отпускащо, и си дайте време преди консултация с лекар.

В случая с коронавируса, проверката може да включва постоянно следене на новини и публикации в социалните мрежи, което още повече влошава състоянието. Проверката носи моментно успокоение, но впоследствие засилва тревожността. Така че, ако усещате, че стресът е твърде силен, просто изключете автоматичните известия в социалните мрежи.

2. Доверявайте се на обективни източници на информация

В замяна би било добре да следите редовно новините, които се публикуват от надеждни и обективни източници – сайта на здравното министерство например. Информацията може да донесе утеха, само ако е подплатена с факти. Много често тревожността е резултат от човешката ни непоносимост към несигурността, отколкото от страха от самата болест.

3. Дишай - издишай

В моменти на силен стрес и тревожност хипервентилацията (учестено дишане) и невъзможността човек да си поеме дълбоко въздух, е често срещан проблем. Правилното и контролирано дишане помагат да се овладее реакцията „бий се или бягай“ и да се избегне паническа атака. Дишането ще регулира и нивото на адреналин.

4. Не се изолирайте

Това е може би най-важното, което трябва да направите. Поддържането на лични взаимоотношения е най-добрият начин да не губите перспектива и поглед върху бъдещето. Те подобряват настроението и са чудесно средство да се дистанцирате от тревогите си. Дори, ако сте изолирани не по свое желание, е важно да поддържате контакт с близките си, например с помощта на видео чат.

Всички ние сме обединени от една и съща, макар и несигурна, заплаха. Бдителността и предпазните мерки са от огромно значение. Психологическият стрес и повсеместната паника обаче не бива да определят поведението ни. За да съхраним психичното си здраве е нужно да продължим да извършваме ежедневните си дейности, да гледаме напред с оптимизъм и да ограничаваме източниците на ненужен стрес. Накратко, трябва да използваме всяка възможност да запазим спокойствие и да продължим да живеем както досега.

Източник:

theconversation.com

  • снимка: pixabay.com
Още по темата:
  • Панически атаки и паническо разстройство: Симптоми и лечение Панически атаки и паническо разстройство: Симптоми и лечение
  • Разбиране на паниката и паническите атаки Разбиране на паниката и паническите атаки
  • Каква е разликата между паническата атака и тревожната атака Каква е разликата между паническата атака и тревожната атака
  • Стратегии за справяне с паническото разстройство Стратегии за справяне с паническото разстройство
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЕЛИКСИР ХЕЛИАНТУМ 10 мл LES FLEURS DE BACH
21.30лв.

ЕЛИКСИР ХЕЛИАНТУМ 10 мл LES FLEURS DE BACH

РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
43.80лв.

РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP

ДЖЕНТИК НООТРОПИКС БЕЗПОКОЙСТВО капсули * 60
69.99лв.

ДЖЕНТИК НООТРОПИКС БЕЗПОКОЙСТВО капсули * 60

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл
25.20лв.

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл

ДЖЕНТИК ДЪЛГОЛЕТИЕ МОЗЪЧНА ДЕЙНОСТ капсули * 60
89.99лв.

ДЖЕНТИК ДЪЛГОЛЕТИЕ МОЗЪЧНА ДЕЙНОСТ капсули * 60

РЕЛАКСАТИН капсули * 30
28.90лв.

РЕЛАКСАТИН капсули * 30

Коментари към Коронавирус: как да избягаме от спиралата на тревожността и страха

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Коронавирус: как да избягаме от спиралата на тревожността и страха
    www.framar.bg 
    на 13 July 2025 в 11:44
    Коментирайте "Коронавирус: как да избягаме от спиралата на тревожността и страха"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • Юлибрисинова албиция, Копринено дърво
  • Защо постоянно се събуждам с необяснима тревожност
  • Лечение със сертралин
  • Флуоксетин
  • Седативни лекарства
  • Пригответе си вкусни бонбони срещу грип, тревожност и безсъние
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Домашни средства и самопомощ при панически атаки
  • Коча трева, котешка трева, бабица, мачо биле
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

ИВЕРМЕКТИН - в кое ветеринарно лекарство се съдържа? Ефект при коронавирус?

преди 1923 дни, 23 часа и 40 мин.

Има ли опасност за България от новия китайски коронавирус?

преди 1998 дни, 23 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 2 дни, 1 час и 49 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 4 дни, 1 час и 26 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 8 дни, 23 часа и 45 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 15 дни, 19 часа и 55 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival