Панически атаки и паническо разстройство: Симптоми и лечение
Паническото разстройство се характеризира с повтарящи се пристъпи на паника. Паническа атака е внезапно чувство на силен страх или дискомфорт, придружен от куп физически и когнитивни симптоми, включително сърцебиене, задух, замаяност, треперене, страх от умиране, полудяване или загуба на контрол. |
Паническите атаки се срещат при всички тревожни разстройства, но това, което различава паническото разстройство, е, че те са неочаквани и се появяват "от нищото" без очевиден тригър (спусков механизъм). Тези неочаквани атаки на паника трябва да бъдат свързани със значителна промяна в поведението или да бъдат последвани от най-малко един месец постоянна тревога от мисълта за поява на друга атака, за да бъдете диагностицирани.
Приблизително 2-3% от хората в Съединените щати заболяват от паническо разстройство всяка година.
За да се справим с опасните ситуации, ние хората притежаваме т.нар. реакция "бий се или бягай". Като част от този вроден стресов отговор на организма, когато се сблъскаме с опасна ситуация. В резултат на това тялото ни се мобилизира като изпраща кръв от крайниците (напр. ръцете и краката) към големите мускули, произвеждайки адреналин и учестявайки сърдечната честота, така че да сме по-добре подготвени да се преборим с опасността. |
Тези физиологични реакции действително ни помагат да оцелеем. Понякога обаче те (физиологични реакции като учестен пулс например) се задействат, когато изобщо не сме в опасност. В тези случаи телата ни могат погрешно да тълкуват сигналите като индикатори за "реална заплаха". Например човек може да изпита тревожност, дължаща се на асоциация от минали преживявания, между повишената сърдечна честота и пристъпите на паника, и да обърка телесните си усещания с признаци на това, че умира или губи контрол. По този начин той може да започне да се страхува от тези физиологични реакции, т.е. да придобие т.нар. "страх от страха".
"Страхът от страх" поддържа или закрепва пристъпите на паника и симптомите й, което създава порочен кръг. С други думи, вие усещате сърдечния си ритъм учестен, което интерпретирате като нещо отрицателно, а това ви кара да се чувствате неспокойни. Последното допълнително учестява сърдечния ритъм и спиралата се завърта. Тези асоциации могат да се появяват почти автоматично, дори без съзнателна мисъл, но това вероятно се случва зад кулисите.
Симптомите на паническо разстройство
Симптомите на паническото разстройство са ясно дефинирани в 5-тото издание на Диагностичния и статистически наръчник на психичните разстройства - DSM.
Повтарящи се неочаквани атаки на паника
Паническата атака се изрязява в настъпване на внезапен, интензивен страх или дискомфорт. Този дискомфорт обикновено достига връхна точка в рамките на няколко минути. През това време са налице четири (или повече) от следните симптоми:
- Сърцебиене или учестен сърдечен ритъм;
- Изпотяване;
- Треперене или треска;
- Усещане за недостиг на въздух или задух;
- Усещане за задавяне;
- Болка в гърдите или дискомфорт;
- Гадене или коремен дистрес;
- Чувство на замаяност, нестабилност или слабост;
- Тръпки или топли вълни;
- Изтръпване или сковаване;
- Чувство на дереализация или откъсване от себе си;
- Страх от загуба на контрол или полудяване;
- Страх от умиране;
След поне една преживяна паник атака трябва да изпитвате следното, за да бъдете диагностицирани с паническо разстройство:
- Продължителна загриженост за бъдещи паник атаки или последствията от тях;
- Значителна промяна в поведението, свързана със страха от бъдеща паник атака (например избягване на стълби);
- Нужно е да се отхвърли възможността симптомите да се дължат на употребата на наркотични вещества, медикаменти или на медицинско заболяване;
Опции за лечение
Съществуват множество ефективни възможности за лечение на паническо разстройство. Тези опции включват както психологическо терапевтично лечение, така и медицинско такова.
Терапия
Когнитивно-поведенческата терапия (КПТ) се счита за златен стандарт в лечението, особено на панически разстройства. Тя се фокусира върху обучаването на клиентите за техните смущения, идентифицирането и промяната на дисфункционалните мисли и страхове, практикуването на релаксация и други стратегии за справяне; подпомагане на клиентите да се изправят пред своите страхове. Изследванията показват, че КПТ за паническо разстройство е също така ефективна, когато са налични и други съпътстващи заболявания, а ключовият компонент, който я прави такава, е модулът за експозиция ("изправи се срещу страховете си").
Освен това съществуват известни доказателства, че терапията, базирана на приемане и ангажиране (АСТ), терапията за намаляване на стреса, базирана на пълноосъзнатостта (MBSR), както и онлайн компютъризираното лечение са ефективни при лечението на паническо разстройство. Голямата част от изследванията подкрепят доказателствата за дългосрочния успех на КПТ. Необходими са повече изследвания за проучване степента, в която MBSR и ACT работят в сравнение с КПТ и други лечения, но предварителните резултати са положителни. По принцип емпирично поддържаните лечения, основани на изследвания в психологичната и медицинската област, се препоръчват за лечение на паническо разстройство.
Бързи съвети при панически атаки
anxiety.org
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СУОНСЪН ИНОЗИТОЛ прах 227 г SW1164
ЕЛИКСИР ХЕЛИАНТУМ 10 мл LES FLEURS DE BACH
АЮМЕМ капсули * 60 WELEX LABORATORIES
НЕВРОСТАБ АНТИСТРЕС капсули * 30 АДИФАРМ
НовДА ИЗЛЕКУВАМЕ ТРЕВОЖНОСТТА, ДЕПРЕСИЯТА И СТРЕСА - Д-Р ДАВИД СЕРВАН-ШРАЙБЕР - ИЗТОК - ЗАПАД
ДИФЪРЪНТ ФАРМ ПСИХО КЕЪР капсули * 30
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Как да преодолеете тревожността, заради която избягвате посещенията при лекар
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
- Домашни средства и самопомощ при панически атаки
- Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност
- Флуоксетин
- Лечение със сертралин
- Седативни лекарства
- Алтернативна терапия на страхова невроза и фобия
- Прилепчивост на ума: Как фиксацията върху негативни мисли може да доведе до тревожност
- Подобряване на психичното здраве: добавки и хранене
Коментари към Панически атаки и паническо разстройство: Симптоми и лечение
Десислава Димитрова
С какво да заместим Ксанакс, понеже липсва.
Здравейте! Необходимо е да се консултирате с лекуващия си лекар (психиатър) за подходящ заместител въз основа на индивидуалното Ви състояние.
С какво да заместим Ксанакс, понеже липсва.