Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология 10 съвета за бързо справяне с паник атака

10 съвета за бързо справяне с паник атака

от 06 ное 2017г., обновено на 22 фев 2021г.
Редактор: Ина Фенерова
10 съвета за бързо справяне с паник атака - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Паническата атака може да бъде описана като внезапна вълна от непреодолим страх или безпокойство, която напълно лишава страдащия от способността за адекватна реакция. Тя може да разруши ежедневието, тъй като се превръща в огромна пречка за изпълняване на дори обичайни дейности като пресичане на улица, пазаруване, разговори с приятели, работа.

Ако паническите атаки останат без лечение, те могат да прераснат в паническо разстройство и други проблеми с психичното здраве. Точно по тази причина професионалната помощ е толкова наложителна – тя е единственият начин за връщане към нормален живот както за страдащия, така и за неговите близки.

Сред когнитивните симптоми на паническите атаки са страх от загуба на контрол, страх от смъртта и др. Често в тези пристъпи се крие и вид фобия - клаустрофобия (страх от затворени пространства) или агорафобия (страх от открити пространства).

Сред соматичните симптоми на паник атаката са задух, замайване, ускорен пулс, болка или тежест в гърдите, изпотяване, студени и горещи вълни, болка в корема и гадене.

Паническият пристъп идва внезапно и е придружен от поне 4 лесно разпознаваеми симптома, интензивен е, но отшумява сравнително бързо.

Ако някога сте имали паническа атака или страдате от честа тревожност, тези съвети ще ви помогнат по-бързо да дойдете на себе си и да намалите напрежението.

Дишайте

Когато са разтревожени, по-голямата част от хората всъщност задържат дъха си, което само влошава нещата. Ето затова първото и най-важно нещо, което трябва да си припомните в такива моменти, е, че трябва дишате.

Забавете темпото

Паниката ще ви накара да почувствате, че трябва да предприемете нещо драстично веднага. Това обаче не е най-добрата стратегия. Преди да направите каквото и да било, поемете дълбоко въздух и се опитайте да се успокоите.

Не шофирайте

Ако получите пристъп на паника, докато шофирате, отбийте при първа възможност и слезте от колата. Не потегляйте отново на път, преди да се уверите, че пристъпът на паника или тревожност, е отминал.

Не забравяйте лекарствата си

Ако приемате лекарства, носете ги винаги с вас, за да са ви на разположение при необходимост. От друга страна, тази превантивна мярка подсъзнателно ще ви дава сигурност, че държите нещата под контрол.

Спортувайте

Понякога най-доброто, което можете да направите, е да обуете маратонките си и да потичате в парка. Физическата активност е един от най-добрите начини да намалите стреса и напрежението.

Изключете телевизора

Гледането на новини може да бъде изключително стресиращо занимание – дори за хората, които не страдат от панически пристъпи. Спрете телевизора – едва ли апокалипсисът ще настъпи, без да разберете, затова с чиста съвест прекъснете информационния поток и си починете от изкуственото напрежение, което създават медиите.

Вземете гореща вана или душ

Това е един от най-приятните и ефикасни начини да се освободите от стреса. За целта обаче е необходимо да се откъснете изцяло от негативните мисли и да позволите на топлината да ви успокои. Това ще намали тревожността ви и ще ви помогне много по-лесно да преодолеете паническата атака.

Спасителна дрямка

Може да ви изглежда невъзможно да заспите заради адреналина, който бушува във вас, но паническите пристъпи могат да бъдат наистина изтощителни. Дайте възможност на организма си да се възстанови с 20-минутна дрямка. Сънят ще понижи напрежението и ще ви съживи.

Глътнете малко свеж въздух

Ако нямате възможност да се разходите, отворете прозорец и вдишайте свеж въздух. Понякога именно затвореното пространство може да предизвика пристъп на тревожност или паника, затова още при първите симптоми, застанете до отворения прозорец, затворете очи и се съсредоточете върху дишането си.

Опитайте се да приемате спокойно проблемите и трудностите

Много често ние самите усложняваме положението си, като придаваме фатално значение на проблемите и трудностите в ежедневието си. Примирете се с факта, че нещата просто няма как винаги да се случват според очакванията ви. Обмисляйте неприятностите спокойно и не позволявайте на стреса да ви завладее. Припомняйте си, че от всяка ситуация има изход, но за да го видите, трябва да сте напълно спокойни.

Източник:

psychologytoday.com
Снимка: pixabay.com

 

Още по темата:
  • 10 неловки симптома на паническа атака, за които не говорим 10 неловки симптома на паническа атака, за които не говорим
  • Каква е разликата между паническата атака и тревожната атака Каква е разликата между паническата атака и тревожната атака
  • Разбиране на паниката и паническите атаки Разбиране на паниката и паническите атаки
  • Когнитивно-поведенческата терапия и нейните успехи в борбата с паник атаките Когнитивно-поведенческата терапия и нейните успехи в борбата с паник атаките
4.0/5 2 оценки

Коментари към 10 съвета за бързо справяне с паник атака

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 10 съвета за бързо справяне с паник атака
    www.framar.bg 
    на 06 March 2021 в 12:36
    Коментирайте "10 съвета за бързо справяне с паник атака"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • 10 неловки симптома на паническа атака, за които не говорим
  • Симптоми на деперсонализация
  • Панически атаки и паническо разстройство: Симптоми и лечение
  • Каква е разликата между паническата атака и тревожната атака
  • Разбиране на паниката и паническите атаки
  • Когнитивно-поведенческата терапия и нейните успехи в борбата с паник атаките
  • Коронавирус: как да избягаме от спиралата на тревожността и страха
  • Какво да правите, ако някой, когото обичате, има паническа атака
  • Стратегии за справяне с паническото разстройство
  • Как да помогнете на някой, който има паническа атака

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Запушен нос

преди 1 час и 5 мин.

Конкор след поставяне на байпас

преди 6 дни, 11 часа и 45 мин.

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 8 дни, 23 часа и 21 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 16 дни, 1 час и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Пъпка и сърбеж в зоната на бикини линията

преди 29 дни, 15 часа и 13 мин.

Nexavar - къде мога да го открия в България

преди 31 дни, 23 часа и 48 мин.

Оперирана щитовидна жлеза и тройчатка

преди 32 дни, 23 часа и 48 мин.

ФРАКТУРА НА ДОЛНА ЧЕЛЮСТ след операция от остеомиелит

преди 37 дни, 16 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Нови проучвания за ролята на страха и възникването на панически и посттравматични стресови разстройства

Нови проучвания за ролята на страха и възникването на панически и посттравматични стресови разстройства

от 04 авг 2020г. Прочети повече
Какво да правите, ако някой, когото обичате, има паническа атака

Какво да правите, ако някой, когото обичате, има паническа атака

от 28 окт 2019г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах