Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Наръчник на успешния родител Методът „Издишай, вгледай се и започни“ за справяне със страха от изоставяне при малките деца

Методът „Издишай, вгледай се и започни“ за справяне със страха от изоставяне при малките деца

от 23 окт 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Методът „Издишай, вгледай се и започни“ за справяне със страха от изоставяне при малките деца - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Тревожността при раздяла с родителя е често срещана при малките деца, което обаче не я прави по-малко притеснителна за родителите. Експертите уверяват, че е напълно нормално в тази възраст детето да е силно привързано най-вече към майка си и тази негова привързаност да е съпроводена от тревожност, че тя може да го изостави. Някои малчугани са толкова близки с майка си, че не биха останали с друг член на семейството, ако тя не е в същата стая.

Същият е случаят с 15-месечния Зак, който започва да плаче при всеки опит на майка му да излезе от стаята за кратко и да го остави да играе с баща си.

Въпреки че тревожността да не бъдат изоставени е нормална част от развитието на малките деца, родителите често се чувстват потиснати, защото обществото им оказва силен натиск и очаква от тях да бъдат перфектни. Когато чуват от близки и познати, че малчуганът би трябвало да може да играе само с баща си или би трябвало да понася по-леко отделянето, възрастните изпитват съмнения дали се справят с отглеждането му. Те започват да си задават въпроса дали детето се развива правилно и, ако е така, дали те самите не грешат някъде.

Как можете да облекчите тревожността при раздяла

Педиатърът Алисън Ескаланте смята, че съвременното общество е устроена така, че да налага норми и правила, което вреди повече, отколкото помага на родителите. Тя нарича това явление ShouldStorm (буря от безкрайното „Трябва“) . Ескаланте предлага на всяка майка и/ или баща да приложи метода Sigh, See, and Start (Издишай, вгледай се, започни) в опитите си да игнорира критериите за правилно и неправилно, наложени от хората. Ето какви са стъпките.

Мъж, който държи в скута си русо момченце

Стъпка 1 – Издишай

Нека отново се върнем към случая с малкия Зак. Ако родителите му поемат дълбоко въздух, може би ще им бъде по-лесно да приемат мисълта, че поведението на невръстния им син е напълно нормално за възрастта му. Всъщност то е обичайно при деца, които все още не ходят на детска ясла или градина, тъй като не са свикнали да се разделят с родителите си. Накратко, Зак е добре и се развива добре, просто се нуждае от упражнения, за да разбере, че мама не го изоставя.

>>> Когато решиш, че си най-лошата майка, припомни си това

Стъпка 2 – Вгледай се

Добре би било родителите на момченцето да се вгледат в себе си и в това, което се случва с тях. Експертите по психично здраве разкриват, че членовете на едно семейство регулират един друг емоциите си. Ако и майката, и бащата са разтревожени от държанието на тяхното отроче, всички ще са с повишени нива на стрес. За да променят това, възрастните е нужно да разгледат причините, поради които не успяват да разрешат ситуацията.

Често се случва родителите да не могат да изтърпят плача на детето си. Може би и в семейството на Зак е така. Единият не издържа и започва да го утешава (или настоява майката да го прави) или пък и двамата вярват, че плачът ще му навреди. Много от съветите за добро родителство внушават, че плачещото дете е травмирано дете.

Друг вариант е бащата на момченцето да се чувства отхвърлен, защото то не желае да си играе или да остане насаме с него. Опитът на Алисън Ескаланте показва, че отблъснатият родител изпитва силна тревожност, докато общува с детето си, или започва да го избягва.

Не на последно място, майката на Зак може да е силно изтощена от липсата на време за себе си. Грижите за дете с прилепчиво поведение често предизвикват противоречиви чувства. Тя може да го обича и в същото време то да я подлудява. Връзката между двамата е нестабилна и променлива, което създава в детето усещане, че възрастният иска да го остави. То обаче знае, че ако плаче неутешимо, ще получи още внимание, което затваря порочния кръг, а грижещият се за него родител отново е лишен от лично време.

Млада жена с кестенява коса с бежова блуза и сиво долнище, която е подпряла глава на коляното си

Стъпка 3 – Започни

Истината е, че Зак се нуждае от упражняване. Той ще бъде по-спокоен, когато осъзнае, че въпреки липсата на майка му, той не е в опасност. В определен момент дори ще разбере, че може да се забавлява и без нея.

Тук е моментът родителите на момчето да започнат да го учат да преживява по-леко раздялата. Оказва се, че те вече го правят. Дълго време майка му е полагала усилия да се отдалечава неусетно крачка по крачка от него, без обаче да напуска стаята. Ако преди това Зак е отказвал категорично да остане с баща си за секунда, то днес той играе с него, докато майка му е в другия край на стаята. Тя не осъзнава колко много са постигнали, защото все още не успява да излезе от помещението, без детето да се разплаче.

Постепенно физическо отдалечаване от детето

Следващата стъпка на жената е да застане на прага на стаята, докато детето и баща му играят заедно. Малко по-късно би могла да престъпи прага и да започне да говори или да си пее, така че Зак да знае, че е някъде наблизо, въпреки че не я вижда. В същото време бащата може да започне да го разсейва, като се старае да остане спокоен и уверен, дори ако момчето е видимо разстроено. Ако родителите вярват, че Зак може да се справи, и Зак ще повярва.

Накрая майката може да опита да се откъсне за 5 минути от детето, без то да я вижда или чува. Ако започне да плаче, би могла да си спомни историята на своя приятелка, която е била подложена на подобен стрес, тъй като дъщеря й също не е искала да остава с баща си. Жената изпитва огромно облекчение, когато разбира, че всъщност момиченцето спира да плаче две минути след раздялата с нея.

Алисън Ескаланте завършва с оптимистично послание към всички майки и бащи, които се сблъскват с подобен проблем: „Детето с прилепчиво поведение може да преодолее своята тревожност при раздяла. Родителят също.“ 

Източник:

Why Your Child Won't Let You Leave The Room: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/shouldstorm/202012/why-your-child-wont-let-you-leave-the-room

Още по темата:
  • Как да разпознаем стреса и тревожността при децата Как да разпознаем стреса и тревожността при децата
  • 6 често срещани причинители на стрес при тийнейджърите 6 често срещани причинители на стрес при тийнейджърите
  • Децата също страдат от стрес Децата също страдат от стрес
  • 7 начина, по които тревожността при децата се проявява като нещо друго 7 начина, по които тревожността при децата се проявява като нещо друго
5.0/5 1 оценка

Коментари към Методът „Издишай, вгледай се и започни“ за справяне със страха от изоставяне при малките деца

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Методът „Издишай, вгледай се и започни“ за справяне със страха от изоставяне при малките деца
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 10:27
    Коментирайте "Методът „Издишай, вгледай се и започни“ за справяне със страха от изоставяне при малките деца"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Наръчник на успешния родител
  • Как да разговаряте с децата си за войната
  • Децата също страдат от стрес
  • Как да разпознаем стреса и тревожността при децата
  • Онлайн инструмент намалява ефективно детската тревожност
  • Актрисата Голди Хоун: Практиките за осъзнатост са ключът към справяне с детската тревожност
  • 6 често срещани причинители на стрес при тийнейджърите
  • 7 начина, по които тревожността при децата се проявява като нещо друго
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 11 часа и 19 мин.

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП с ПИК

преди 849 дни, 23 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 18 часа и 38 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 18 часа и 10 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 1 час и 12 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 23 дни, 17 часа и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

СКИНЦИКЛОПЕДИЯ КОМПЛЕКТ ЗА ХИДРАТАЦИЯ НА КОЖАТА HYDRATATION ROUTINE EXPERT

ЧЕРЕН ДРОБ И ЖЛЪЧКА ДЕТОКС ФОРМУЛА капсули * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

БЯЛ РАВНЕЦ таблетки * 120 ТОШКОВ

ПЮР НУТРИШЪН КАНДИДА КОМПЛЕКС капсули * 60

БОЧКО ЗАЩИТНО МЛЯКО ПРОТИВ УХАПВАНЕ ОТ НАСЕКОМИ 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival