Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Психология на развитието Развитие на децата 7 начина, по които тревожността при децата се проявява като нещо друго

7 начина, по които тревожността при децата се проявява като нещо друго

от 27 ное 2018г., обновено на 23 юли 2021г.
Редактор: Нора Маркова
7 начина, по които тревожността при децата се проявява като нещо друго - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Поведението на тревожното дете понякога наподобява нещо като айсберг – под безпокойство се намират множество слоеве от емоции и преживявания. Терапевтите често илюстрират идеята по следния начин:

Айсберг на тревожността
Въпреки че изображението позволява на родителите да видят нагледно сложната структура на състоянието на малчугана, съществува погрешното твърдение, че майките и бащите могат да забележат върха на айсберга или да наблюдават държанието на детето и да заключат "Да, това със сигурност е безпокойство".

Реалността обаче е малко по-различна: тревожното поведение при малчуганите не е еднообразно – напротив, то може да приема редица форми.

Детето ви може да задава едни и същи въпроси отново и отново, за да се успокои, така че без значение колко пъти отговаряте, запитването не спира да се повтаря. Възможно е синът или дъщеря ви да e перфектният ученик в класната стая, но когато се прибере вкъщи започва веднага да се заяжда и кара със своите братя или сестри. Също така детето ви може да има проблеми с концентрацията, задържането на вниманието в училище или дори заспиването на време вечер. Напълно е вероятно малчуганът да показва явна агресия или да тормози съучениците си. Причината за всички изброени до момента поведения може да бъде тревожността.

Айсбергът на тревожността

Нека разгледаме подробно горепосочените примери, за да разберете защо безпокойството се проявява по толкова различни начини.

1. Проблеми със съня

Тревожността може да доведе до разстройства на съня и хроничното безсъние от своя страна може да причини тревожност. При децата трудностите при заспиването вечер представляват един от основните признаци за безпокойство. В голяма част от случаите непрекъснатият низ от тревожни мисли кара малчуганите да лежат будни в леглото си в продължение на часове, вместо да получат необходимото количество сън, за да си отпочинат успешно. При други деца безсънието е вследствие на интензивно безпокойство, породено от страха, че ще пропуснат да чуят алармата си рано сутрин и ще се успят, или че ще бъдат прекалено изморени, ако не заспят веднага.

2. Гняв

Безпокойството се появява, когато са налични надценяване на възприеманата заплаха (например тест по математика или парти) и подценяване на наличните умения за справяне със ситуацията (например "Не мога да се справя с това!"). Когато децата са хронично и прекалено разтревожени, защото не смятат, че могат да преодолеят трудностите, те започват да изпитват безпомощност. Безпомощността от своя страна води до раздразнение, което може да премине в гняв.

Тревожността и гневът са емоции, които се активират в областта на мозъка, отговорна за преценяване на опасностите. Когато мозъкът регистрира заплаха, амигдалата активира така наречения "бягай или се бий" отговор, вследствие на което се освобождават хормони, позволяващи на човек да действа по-бързо и по-успешно. Тази реакция, закодирана в гените ни, има за цел да ни защитава от възникналите опасности. Поради факта, че гневът и тревожността се активират в една и съща мозъчна област и водят до сходни физиологични реакции (учестено дишане, ускорен пулс, разширени зеници и т.н.), е напълно възможно детето да реагира бурно или агресивно като начин за защита спрямо предполагаема заплаха (тест или социално събиране).

3. Неподчинение

Няма нищо по-обезсърчаващо за едно тревожно дете от това да се чувства сякаш не притежава никакъв контрол над живота си. За да възвърне чувството си на сигурност и комфорт, то търси метод за вземане на властта обратно, обикновено по неочаквани или странни начини. Например един малчуган, изпитващ силен стрес от мисълта да легне в леглото и да заспи, може да покаже силна емоционална реакция спрямо нещо незначително – като получаването на синята (грешната) вместо на червената (любимата) чаша. Тъй като децата на тази възраст все още не знаят как да обяснят раздразнението и безпокойството си на другите, родителите интерпретират неподчинението на малчуганите като липса на дисциплина, вместо като опит да си възвърнат контрола над ситуация, която ги кара да се чувстват тревожни и безпомощни.

Прочетете още:

  • Как да разпознаем стреса и тревожността при децата

4. Внезапни избухвания

Внезапните избухвания се проявяват, когото на пръв поглед спокойни и уравновесени хора изведнъж станат жертва на емоционален изблик без някаква особена причина за това. Истината е обаче, че те са потискали своята болка и тревожност толкова дълго време, че привидно маловажен коментар или събитие ги кара да изгубят контрол над действията и чувствата си. След като този тип личности са прекарали дни или седмици, опитвайки се да изглеждат нормално на повърхността, те изведнъж вече не успяват да крият своето безпокойство и показват диспропорционална реакция към нещо, което не е толкова важно.

5. Липса на фокус

Децата, които страдат от тревожност, често са толкова фокусирани върху своите собствени мисли и страхове, че не отдават достатъчно внимание на случващото се около тях. Този тип поведение е изключително притеснителен, тъй като от малчуганите се очаква да са съсредоточени и бдителни в продължение на часове в училище.

6. Отбягване

Хората са склонни да отбягват нещата, които ги карат да се чувстват стресирани, или са им неприятни. Поведенията, целящи подобно отбягване, приемат две форми – активна и пасивна. Например един човек, който иска да избегне заразяването с микроби, ще мие ръцете си често през деня (активна форма). Ако същият този човек не иска да срещне даден колега, той ще пропусне работна среща или фирмения обяд (пасивна форма).

Децата, които се опитват да избегнат определена личност, място или задача, всъщност много често само засилват тревожността си. Ако малчуганите направят опит да избегнат писането на домашната работа, защото това действие ги кара да изпитват безпокойство, те ще направят всичко възможно да избегнат тези свои задължения. В края на краищата обаче ще се наложи да свършат много повече задачи, защото ще трябва да наваксат за пропуснатото.

7. Негативна нагласа

От неврологична гледна точка хората, които страдат от силно безпокойство, са склонни да изпитват негативни мисли с много по-голям интензитет, отколкото позитивни такива. Поради това негативните мисловни модели се формират много по-бързо и лесно от позитивните, превръщайки тревожната личност в черногледия член на групата. При децата тази тенденция към поддържане на негативна нагласа е изключително притеснителна, тъй като те все още не притежават необходимите умения, за да се справят с неприятните и упорити идеи.

Източник:

psychcentral.com

Още по темата:
  • 6 често срещани причинители на стрес при тийнейджърите 6 често срещани причинители на стрес при тийнейджърите
  • Как да разговаряте с децата си за войната Как да разговаряте с децата си за войната
  • Методът „Издишай, вгледай се и започни“ за справяне със страха от изоставяне при малките деца Методът „Издишай, вгледай се и започни“ за справяне със страха от изоставяне при малките деца
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
4.7/5 18 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЕКО БАЛАНС ГИНКО БИЛОБА 500 мг капсули * 30
17.80лв.

ЕКО БАЛАНС ГИНКО БИЛОБА 500 мг капсули * 30

ШОЛ КРЕМ С ЕЛЕНСКА ЛОЙ ПРИ СУХА КОЖА 100 мл
19.90лв.

ШОЛ КРЕМ С ЕЛЕНСКА ЛОЙ ПРИ СУХА КОЖА 100 мл

АПОКЕЪР ЗА ЗДРАВО СЪРЦЕ И ДОБРО КРЪВООБРАЩЕНИЕ капсули * 60 ROSCH & HANDEL
59.60лв.

АПОКЕЪР ЗА ЗДРАВО СЪРЦЕ И ДОБРО КРЪВООБРАЩЕНИЕ капсули * 60 ROSCH & HANDEL

L - ТИРОЗИН капсули 500 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
36.50лв.

L - ТИРОЗИН капсули 500 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

L - ГЛУТАМИН таблетки 1000 мг * 50 GNC
36.40лв.

L - ГЛУТАМИН таблетки 1000 мг * 50 GNC

НЕВРОТОН таблетки * 50 ЕВЕЛИН 29
5.10лв.

НЕВРОТОН таблетки * 50 ЕВЕЛИН 29

Коментари към 7 начина, по които тревожността при децата се проявява като нещо друго

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 7 начина, по които тревожността при децата се проявява като нещо друго
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 12:39
    Коментирайте "7 начина, по които тревожността при децата се проявява като нещо друго"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология на развитието
  • Развитие на децата
  • Какво лекува английската сол
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Юка
  • Магнезий: Вашият мозък го обича
  • Див рожков, дърво на Юда, Церцис
  • Тествайте знанията си за стрес и тревожност
  • 10 начина за изграждане на психическа устойчивост
  • Джоджен, Гьозум, Мятва
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 16 дни, 13 часа и 31 мин.

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП с ПИК

преди 859 дни, 1 час и 34 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 2 часа и 43 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 2 часа и 20 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 8 дни, 40 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 20 часа и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес? SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?

SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?

от 15 май 2025г. Прочети повече
Скуиши играчки - забавният начин да облекчите стреса и подобрите концентрацията Скуиши играчки - забавният начин да облекчите стреса и подобрите концентрацията

Скуиши играчки - забавният начин да облекчите стреса и подобрите концентрацията

от 10 юли 2023г. Прочети повече
Тествайте знанията си за стрес и тревожност Тествайте знанията си за стрес и тревожност

Тествайте знанията си за стрес и тревожност

от 24 фев 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival