Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология "Мразя тялото си" – телесното дисморфично разстройство при децата

"Мразя тялото си" – телесното дисморфично разстройство при децата

от 05 юли 2018г., обновено на 20 май 2021г.
Редактор: Нора Маркова
"Мразя тялото си" – телесното дисморфично разстройство при децата - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Чувството на тревожност относно външния вид е неизменна част от израстването. Желанието да променят дадена черта на лицето, агонизиране заради няколко пъпки или сравнението с някоя холивудска знаменитост или съученик е значително често срещано. Децата, които страдат от телесно дисморфично разстройство, обаче изживяват подобни тревоги много по-силно. Думите, които те използват, за да опишат външността си, са крайни и доста притеснителни, като:

  • "Аз съм чудовище."
  • "Толкова съм грозен, че не заслужавам другите да ме гледат."
  • "Не харесвам тялото си."/ "Мразя тялото си."

Думата дисморфичен означава деформиран, а децата, които са диагностицирани с разстройството, са обсебени от начина, по който възприемат своя физически недостатък. Дефектът може да е единствено въображаем или едва забележим, но в очите на страдащите е невъзможно да бъде игнориран.

Хората обикновено възприемат подобно поведение просто като признак на суета, но за тези с телесно дисморфично разстройство даденият недостатък заплашва целия им живот.

Разстройството обикновено се появява през тийнейджърските години, като засяга както момичетата, така и момчетата.

Д-р Джери Бюбрик (Jerry Bubrick) – клиничен психолог в Child Mind Institute – разказва историята на свой клиент, страдащ от телесно дисморфично разстройство, който има малък белег на брадичката си вследствие на падане от велосипед като малко момче.

Години след инцидента той се превръща в успешен студент в Харвардския университет, но въпреки постиженията си клиентът смята, че заради белега "никой няма да го вземе на сериозно". Посещаващият престижното учебно заведение дори мисли, че професорите няма да го уважават, а момичетата няма да искат да излизат с него – и всичко това заради малкия дефект на лицето му.

Клиентът на д-р Бюбрик дори си пуска брада, за да скрие белега. Също така мъжът започва да извършва редица сутрешни ритуали, с цел да прикрие напълно малкото петънце.

Много повече от суета

Изключително сложните и отнемащи много време мерки, които предприема харвардският студент, са често срещани при децата с телесното дисморфично разстройство. Притеснението на страдащите е много повече от проява на суета. Този тип хора смятат, че белезите, проблемната кожа или неправилните черти на лицето не са просто физически дефект, а сериозна заплаха за стойността им като човек. Когато д-р Бюбрик споделя, че клиентът му смята живота си за съсипан заради белега, харвардският студент не преувеличава, а наистина вярва в това.

Поради подобен начин на мислене хората с телесното дисморфично разстройство изпитват трудно преодолими чувства на безпомощност и дълбока тревога. Според проучване* от 2007 г. 80% от индивидите, страдащи от разстройството, са имали мисли за самоубийство, а 27% са опитали да го извършат. 

Много хора, страдащи от телесно дисморфично разстройство, използват пластичната хирургия, за да премахнат недостатъците си. Всъщност тези процедури само влошават ситуацията, тъй като страдащите често не са доволни от резултатите и искат още и още корекции.

Основните симптоми на телесното дисморфично разстройство са следните:

Прекалено фокусиране върху един или много физически недостатъци

Обикновено те включват големината на мускулите, теглото, белезите, косата или определени части от тялото като носа, ушите, прасците или гениталиите. Децата, страдащи от телесно дисморфично разстройство, може да прекарват няколко часа на ден, фокусирайки се върху външния си вид. Разстройството може да доведе до социална изолация поради страха на подрастващите от критиката на съученици и приятели. Някои дори избягват да излизат от стаите си.

Повтарящи се действия

Това включва постоянното оглеждане в огледалото, прекалената употреба на козметични продукти или грим. Някои деца постоянно търсят одобрението на съучениците си или роднините си, докато други пазят тревогите си в тайна.

Твърдото убеждение, че физическият недостатък наистина съществува

Повечето хората, които страдат от обсесивно-компулсивно разстройство, осъзнават, че притесненията им не са реалистични, но изпитват прекалено много тревожност, за да са способни да спрат с ритуалите си. За разлика от тях, индивидите с телесно дисморфично разстройство вярват, че дефектите им са напълно реални.

Телесно дисморфичното разстройство е вкоренено в културата ни, поради което е толкова трудно за преодоляване

Въпреки че страдащите от разстройството не са мотивирани от суета, е трудно да се отрече, че живеем в свят, в който красотата се поставя на пиедестал. Повечето филмови звезди имат перфектна фигура и пропорционално лице. Дори моделите обработват снимките си, за да постигнат перфектен вид. 

"Обществото, социалните медии, приложенията с различни филтри за подобряване на снимките поощряват голяма част от това.", отбелязва д-р Бюбрик. Добавете и широко рекламираните кремове против бръчки, ботокса, пластичната хирургия, лазерните лечения и липосукциите...

момиче, селфи, момиче си прави селфи

 

Именно фиксацията на обществото върху красотата и външния вид превръща дискусията с индивид с телесно дисморфично разстройство в толкова трудна. Той винаги може да обори вашата позиция с контрааргумента, че светът изисква от хората (и от него) да изглеждат перфектно.

Помощ за нуждаещите се

Преместването на фокуса от това, което се възприема за красиво от клиентите, е първата стъпка. Освен медикаментите, предписани заради високите нива на тревожност, които обикновено съпътстват телесното дисморфично разстройство, терапията започва с деконструирането на идеята за стандарт за красота и с дефиниране на стойността на човека отвъд външния му вид.

Хората, които страдат от разстройството, са развили множество стратегии, за да прикрият своите недостатъци. Задачата на терапевта е да помогне на клиентите си да не прибягват към тези защитни механизми. Това може да се изрази в действие, което обикновено се избягва, като разходка в парка или носенето на по-малко грим. Терапевтичният процес изисква продължителна подкрепа, за да може индивидите с телесното дисморфично разстройство да се научат да се справят с тревожността си.

Д-р Бюбрик предприема подобни действия при младия мъж с белега на брадичката. Първо, психологът предлага на харвардския студент постепенно да намали количеството грим, което носи всеки ден. Когато клиентът му е готов, д-р Бюбрик използва червен маркер, с който оцветява белега, за да го направи по-виден. След това двамата се разхождат, за да може хората да видят белега. Разбира се, това се оказва особено трудна задача за клиента, но той успява да се справи с нея успешно.

*Phillips, K. A., & Menard, W. (2006). Suicidality in body dysmorphic disorder: a prospective study. The American journal of psychiatry, 163(7), 1280–1282. doi:10.1176/appi.ajp.163.7.1280

Източник:

childmind.org

Още по темата:
  • Как външният вид оформя личността Как външният вид оформя личността
  • Как външният вид разкрива музикалните предпочитания Как външният вид разкрива музикалните предпочитания
  • „Защо пазя тази вещ“: Съвети за справяне с хординга „Защо пазя тази вещ“: Съвети за справяне с хординга
  • Ежедневни поведенчески модели, издаващи нарушение в психичното здраве Ежедневни поведенчески модели, издаващи нарушение в психичното здраве
4.7/5 6 оценки

Коментари към "Мразя тялото си" – телесното дисморфично разстройство при децата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте "Мразя тялото си" – телесното дисморфично разстройство при децата
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 20:58
    Коментирайте ""Мразя тялото си" – телесното дисморфично разстройство при децата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Разликата между биполярното разстройство Тип 1 и Тип 2
  • Дренаж на абсцес
  • „Защо пазя тази вещ“: Съвети за справяне с хординга
  • Петнисти обривни елементи
  • Предимства и недостатъци на разчистването в домовете на хора, страдащи от патологично събирателство (хординг)
  • Клинична патология на сифилис
  • Плътни обривни елементи
  • Д-р Иван Стефанов Василев
  • Как външният вид оформя личността
  • Клинична патология на бременността
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 149 дни, 21 часа и 15 мин.

Спорт и безопасност при децата при каране на велосипед

преди 1480 дни, 6 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 9 часа и 2 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 3 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 14 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 21 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival