Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Предимства и недостатъци на разчистването в домовете на хора, страдащи от патологично събирателство (хординг)

Предимства и недостатъци на разчистването в домовете на хора, страдащи от патологично събирателство (хординг)

от 09 сеп 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Предимства и недостатъци на разчистването в домовете на хора, страдащи от патологично събирателство (хординг)  - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Сериозното разчистване и подреждане на дома в повечето случаи звучи примамливо. Особено ако се прави по собствено желание. Много от нас биха си помислили, че единственият начин да се справят с бъркотията е да изхвърлят всичко, да направят реорганизация в жилището си и така да поставят символично ново начало на един по-подреден живот.

Замисляли ли сте се обаче защо въобще се стига до появата на този хаос, купчините листи, книги или списания? Защото причина има и ако тя не бъде открита, не след дълго домът ви отново ще е разхвърлян и затрупан с вещи.

Какво представлява патологичното събирателство?

Хордингът, наричан още синдром на Плюшкин, е вид разстройство, при което страдащият трупа вещи в дома си. Настъпва момент, когато тази негова компулсивна нужда застрашава живота и социалните му контакти. Има случаи, когато се сезират съответните органи, и разчистването се случва по принуда и без желанието на собственика на жилището. Обикновено след време то се оказва в същото състояние. Отново и отново. Според учените патологичното събирателство дори се задълбочава след всяко мащабно разчистване и хаосът настъпва още по-бързо.

Трябва да споменем, че ако компулсивното поведение бъде пренебрегвано и остане нелекувано за дълъг период от време, то може да застраши живота на събирача, както и на живеещите около него (включително на домашните любимци). В подобни ситуации се налага наистина сериозно и светкавично разчистване. Макар че то предпазва живущите от много рискове, в повечето случаи причинява силен стрес в събирача и го тласка към още по-бързо и ожесточено последващо затрупване с вещи.

Как се отразява разчистването на дома върху патологичния събирач?

Негативният ефект от мащабното разчистване и подреждане засилва тревожността на човека, който страда от патологично събирателство, или хординг. То го кара да се чувства откъснат и дистанциран, от мястото, което е негов дом. Изпитва компулсивна нужда да пресъздаде познатата среда, дори тя да го застрашава и да му причинява силен стрес и неприятни усещания.

Илейн Биркол, социален работник по въпросите на патологичното събирателство, разказва историята на един от своите клиенти.

„Мой клиент страдаше от патологично събирателство. Наложи се да се премести, докато домът му бъде разчистен и подреден. През цялото време той изпитваше неистово желание да се завърне в жилището си. Когато това се случи, обстановката наистина беше променена –по-приветлива и приятна. За него обаче нещата изглеждаха съвсем различно. Чувстваше се дезориентиран. Аз и колегите ми се опитахме да му обясним кое къде се намира и сложихме самозалепващи листчета на местата, където са прибрани важните за него вещи. Всъщност облепихме всички шкафове и чекмеджета с тях, за да намира лесно онова, което му е нужно.

Най-неприятният момент, свързан с мащабните разчиствания в такива домове, е, че след това събирачът не може да намери нищо и изпитва силен страх, че някой е изхвърлил нещата му по невнимание. Дори да не може да докаже, че даден предмет липсва, нито пък да го назове, той вярва, че е прав.

Страдащият не усещаше мястото като свой дом, макар то да беше обитаемо и много по-приятно. Радваше се на красивия си, почистен под, както и на факта, че не му се налага да размества мебели. Беше изчезнала и задушливата, отблъскваща миризма. Хареса му обозначаването на шкафовете и чекмеджетата. Но не можеше да се справи със силното чувство на загуба и нещо непознато. Човекът беше наясно, че ако не беше разчистено, нямаше да може да се върне в жилището си. Все пак той не можеше да преодолее усещането за претърпяна загуба и да осъзнае колко големи бяха ползите за него.“

Ето защо, в случаите, когато не се налага спешна намеса в жилището на патологичния събирач, би било добре първо да се разговаря с него и да се потърси неговото сътрудничество. Ако самият той участва в процеса, съзнателно и с желание, стресът впоследствие би бил много по-малък.

„Мога да живея и така“ – подход, насочен към страдащия от патологично събирателство

Илейн Биркол обикновено провежда консултации, успоредно с извършваното разчистване на дома. Разговорите между нея и клиента му дават възможност да се погледне отстрани и да осъзнае рисковете, които го заобикалят. Той се научава как да се предпази занапред от рецидивиращи прояви на патологично събирателство. Фокусът при нейния подход е върху самия клиент и се гради на взаимно уважение, което допринася за неговата ефективност.

Целта е патологичният събирач сам да стигне до заключението, че може да живее и така – в подредено жилище, без да усеща чужда намеса или нарушаване на личното пространство. Консултациите са строго индивидуални и съобразени със самия човек и конкретния казус. Вземат се под внимание неговата ценностна система, вярвания, потребности и как би искал да живее живота си. Докато приключат дейностите по разчистване на жилището му, той се научава сам да си поставя цели, да посреща нуждите си, да разбира кое го подтиква към събирателство и по този начин да намалява вероятността от рецидив.

Животът на патологичните събирачи е добре да се проследява от квалифицирани консултанти, които при нужда, да предложат допълнителна помощ или лечение на съпътстващи разстройства.

Прочетете още

  • Патологично събирателство на животни: психологично обяснение за стереотипа "жената с котките"
Източник:

psychologytoday.com
снимка: pexels.com

Още по темата:
  • „Защо пазя тази вещ“: Съвети за справяне с хординга „Защо пазя тази вещ“: Съвети за справяне с хординга
  • Ежедневни поведенчески модели, издаващи нарушение в психичното здраве Ежедневни поведенчески модели, издаващи нарушение в психичното здраве
  • Психичните отклонения и суперсилите, които могат да донесат Психичните отклонения и суперсилите, които могат да донесат
  • 10 открития за човешката природа от областта на психологията 10 открития за човешката природа от областта на психологията
5.0/5 1 оценка

Коментари към Предимства и недостатъци на разчистването в домовете на хора, страдащи от патологично събирателство (хординг)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Предимства и недостатъци на разчистването в домовете на хора, страдащи от патологично събирателство (хординг)
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 10:07
    Коментирайте "Предимства и недостатъци на разчистването в домовете на хора, страдащи от патологично събирателство (хординг) "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Разликата между биполярното разстройство Тип 1 и Тип 2
  • Дренаж на абсцес
  • „Защо пазя тази вещ“: Съвети за справяне с хординга
  • Петнисти обривни елементи
  • Клинична патология на сифилис
  • Плътни обривни елементи
  • Д-р Иван Стефанов Василев
  • Клинична патология на бременността
  • Клинична патология на сепсис
  • Ежедневни поведенчески модели, издаващи нарушение в психичното здраве
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Докосват ли непознати хора децата ви?!

преди 2525 дни, 19 часа и 59 мин.

Защо продължават старите хора да хвърлят пари през терасите?

преди 2669 дни, 22 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 22 часа и 11 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 13 часа и 12 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 13 часа и 23 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 13 часа и 30 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МЕЛАТОНИН таблетки за смучене с вкус на череша 1 мг * 120 GNC

ИБУФЛЕКС гел 5% 50 г ДАНСОН

ФИОННА ARGAN & ROSE ШАМПОАН 250 мл

ФИОННА ARGAN & ROSE КРЕМ ЗА РЪЦЕ 75 мл

ФИОННА GOAT'S MILK & ROSE КРЕМ ЗА ТЯЛО 250 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival