Помощ! Партньорът ми се нуждае от психолог

Обичате партньора си, но имате неприятното усещане, че връзката ви е в застой, заради неговото поведение. Бихте искали някой психолог да говори с него, но той не е склонен да ви послуша. Какво можете да строите всъщност? Как изобщо да накараш човек да отиде на психолог?
Задайте си два важни въпроса
Ако дълго време мислите, че партньорът ви се нуждае от подкрепа, е важно честно да огледате това свое мнение и критично да обмислите предложението си и неговото значение.
1. Дали предлагате да потърси терапия, защото сте притеснени и загрижени за него, и искате да се почувства по-добре? Дали направихте предложението към него в спокоен, подходящ за това момент?
2. Или пък дълбоко в себе си се боите да го изслушате, и тайно се надявате някой друг да докаже, “че нещо не му е наред“? Дали не размахахте идеята за терапията насред някой спор, използвайки я като довод?
Ако вторият вариант е неприятно познат, може да се окаже, че идеята да пратите партньора си на терапия се е появила, за да прикриете факта, че връзката просто не върви. А дали всъщност просто не се нуждаете от консултация за двойки? Може би е дошъл моментът да прекратите връзката?
Ако намеренията ви са в първия параграф и наистина сте загрижени за поведението му напоследък, то прочетете нататък.
Как да кажем на партньора си, че според нас се нуждае от консултиране
Да кажеш на някого, че се нуждае от терапия е нещо, което трябва да се направи внимателно, с много мисъл и такт, в противен случай може да има обратен ефект и да доведе до автоматичен отрицателен отговор, подплатен с непробиваема решителност. Но когато става дума за партньора ви, отношенията правят някои неща приоритетни. Ето какво трябва да имате предвид:
1. НЕ на съветите, защото те никога не работят
Може да сме свикнали да казваме на половинката какво да прави, като наричаме това с много имена -"подкрепа", "помощ", дори "засвидетелстване на любов". Подобно поведение най-често не е било поискано и се толерира, дори се привиква към него, но води до подсъзнателно напрежение.
Престанете да давате съвети и опитайте само да слушате. Мислите, че вече правите това. Изследователските умения за слушане могат да бъдат много по-ангажиращи, отколкото предполагате.
Ако наистина се наслаждавате да слушате и да задавате подходящи въпроси, това дава възможност на половинката ви да се изразява пълноценно. По този начин човекът до вас ще е много по склонен да осъзнае дали иска да си помогне сам.
2. Бъдете честни и ясни за причините, поради които мислите, че се нуждае от подкрепа
Заявлението: Просто мисля, че е добра идея да отидеш на психолог“ е доста неясно. Нека истината излезе наяве. Предложете конкретни примери, за да подкрепите мнението си. „Всички сме притеснени“ е по-малко полезно от „забелязах, че вече не изпитваш удоволствие от хобитата си, спрял си да се занимаваш с тях. Не спиш нощем и има промяна в поведението ти.“
Прочетете още:
3. Не свеждайте въпроса само до поведението на партньора
Ние сме много повече от нашето странно поведение — включително това, което проявяваме към партньора си. В края на краищата вие обичате половинката си и той/тя има добра страна, иначе не бихте поддържали отношения с него/нея. Така че по-добре му кажете, че нещо се случва. „Когато ме лъжеш, се чувствам зле“ или „като си изтървеш нервите, се притеснявам изключително много“, „гневът ти ме плаши“ са ясни примери.
4. Дайте информация за това, което предлагате
Направете кратко проучване за това, което сте забелязали. Интернет не може да постави диагноза, но може да ви насочи към специалист. Улеснете партньора си. Понякога той може да е твърде горд, за да признае, че смята терапията за твърде скъпа например. Обмислете как да преодолеете подобни пречки.
5. По-добре дайте пример
Често най-добрият начин да насърчите някого да работи върху психичното си благополучие е самите вие да го направите. Ако някаква форма на проблемите с партньора съществува от самото начало на отношенията ви, то е неизбежно и вие да имате пръст в нея. Дори да не отидете на терапия, започнете да се информирате и да полагате грижи за емоционалното си състояние. Инвестирайте време, за да научите повече за себе си. Може да започнете да си водите дневник, да четете книги за самопомощ или да следите статиите в здравен портал, свързан с психологията.
6. Проявете търпение, защото това е избор на партньора ви, а не ваш
Истината е, че терапията работи, само ако някой избере искрено да я проведе. Ако не е готов за нея, то той просто не е, а готовността зависи само от него. Да, вие може да сте негов партньор, но той все още е човек със свободна воля!
Опитайте се да запазите подкрепата, но не забравяйте да се грижите за себе си. Съблюдавайте границите, които не трябва да бъдат престъпвани.
7. Помнете най-важното
Не можете да промените друг човек, можете да промените само себе си. |
Щом вярвате в себе си, нещата ще се оправят, "ако вашият партньор не отиде на терапия", може да се запитате дали сте готови да го приемете по начина, по който действа в момента. В зависимост от отговора, ще предприемете следващата си стъпка.
Прочетете още:
Кога не бива да казвате на някого да потърси консултация с психолог
Важно е никога да не излагате на риск вашето здраве или здравето на другата страна.
Ако сте във връзка с някой, който по някакъв начин злоупотребява (чрез насилие, алкохол, наркотични вещества), не му предлагайте съвети, тъй като това би могло да го предизвика. Потърсете помощ, за да напуснете връзката възможно най-скоро.
Моля, имайте предвид също, че ако вашият партньор страда от тежко психическо или емоционално безпокойство, има история на епизоди на психично страдание, нарушена психична стабилност, опасни самонаранявания и други, може да се наложи професионална намеса.
harleytherapy.co.uk
- Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАРЪЧНИК ЗА ДВОЙКИ - ДЕМИАН БУКАЙ - ХЕРМЕС
СНБ НЕЙЛ ЗАЗДРАВЯВАЩА ТЕРАПИЯ ЗА НОКТИ С ХЕКСАНАЛ 15 мл
7 КЛЮЧА, ЗА ДА СЪБУДИМ ЖИЗНЕНЕАТА СИ СИЛА - ЦВЕТАНКА ШОПОВА - СИЕЛА
ФАРМОНА НИВЕЛАЗИОН ТУРБО СЛИМ АНТИЦЕЛУЛИТНА ТЕРАПИЯ С КИСЕЛИНИ ЗА ОТСЛАБВАНЕ И СТЯГАНЕ 200 мл
АПАРАТ УЛТРАЗВУКОВ КОЗМЕТИЧЕН И ТЕРАПЕВТИЧЕН CS-628A
Безплатна доставка за България!АМЕРИКАН КРЮ УКРЕПВАЩА ТЕРАПИЯ ЗА ИЗТЪНЯВАЩА КОСА 100 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- д-р Ивелина Генова Сталева
- д-р Любка Симеонова Илиева
- Кои са знаците, че сме в токсична връзка и как да излезем от нейния капан
- д-р Деян Стоянов Стоянов
- д-р Стефан Юриев Стефанов
- Лечение с кислород
- Електроконвулсивна терапия
- 16 актьора, които в личния си живот не са такива, каквито са на сцената
- д-р Венелин Кирилов Грудков
- д-р Иван Цанков Иванов
Коментари към Помощ! Партньорът ми се нуждае от психолог