Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Посттравматично стресово разстройство – същност, симптоми и лечение

Посттравматично стресово разстройство – същност, симптоми и лечение

от 30 юли 2018г., обновено на 09 май 2024г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Посттравматично стресово разстройство – същност, симптоми и лечение - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Посттравматичното стресово разстройство е резултат от травмиращо събитие, на което страдащият е станал жертва или свидетел.
  • Някои от причините за ПТСР са катастрофа, смърт на близък човек, насилие в семейството и природно бедствие.
  • Симптоми на психичното разстройство са кошмари, ретроспекция, усещане за безпомощност, нарушения на съня, затруднена концентрация, склонност към разрушително поведение и т.н.
  • Двете основни форми на лечение на ПТСР са експозиционната терапия и когнитивната обработка.

Посттравматичното стресово разстройство (ПТСР) е психично разстройство, което може да възникне след травматично преживяване. Много хора свързват ПТСР единствено с участието във война. Неговите симптоми обаче могат да се развият и от други събития като природни бедствия, тежки аварии, животозастрашаващи заболявания, физическо насилие и сексуално насилие в детството или в зряла възраст.

Травматичното събитие, което предшества появата на ПТСР може да се преживее пряко или косвено. Травмата е косвено причинена, когато човекът често става свидетел на прояви на насилие или когато научи, че негов близък е починал от насилствена смърт. Без значение дали е пряко или непряко преживяна, тя може да застраши чувството за идентичност, усещането за света и бъдещето на засегнатия, което от своя страна причинява силен емоционален стрес.

Лице, преживяло автомобилна катастрофа – удар със синя кола например – може да се страхува да шофира и да обръща специално внимание на останалите сини автомобили на пътя. Възможно е дори да избягва шофирането, особено по улицата, на която се е случила злополуката.

Въпреки това с течение на времето повечето хора възстановяват предишния си начин на живот. Обикновено през първите три месеца след травмата една от адаптивните стратегии за справяне включва приемането на отрицателните чувства и на неприятните симптомите като нормални, както и изправяне лице в лице с всичко, което напомня за случилото се. Съчувствието към себе си, разбирането на симптомите като нормални реакции на травмата и изправянето срещу проблема ще помогнат за естествения процес на възстановяване.

Често срещани реакции след травматично събитие са интензивен страх и тревожност, повторно преживяване на травмата чрез натрапчиви спомени и кошмари, избягване на всичко, което напомня за преживяването, раздразнителност и гняв, загуба на интерес към любими дейности, нарушения на съня, чувство за вина и срам, проблеми в личните отношения, ниско либидо, затруднена концентрация и активиране на други неприятни спомени.

>>> Посттравматичното стресово разстройство е предотвратимо с подходящите механизми за справяне

мъж с прошарена коса и черна блуза, седнал на диван

Различните травматични преживявания водят до различни резултати

Причината за травмата, заобикалящата среда и миналото на индивида определят доколко той е предразположен към ПТСР. Жертвите на сексуално насилие са много по-силно застрашени от ПТСР, отколкото онези, които са преживели друг вид травматично събитие. Също така симптомите на психичното разстройство са по-тежки при индивиди, които преживяват особено тревожно или неочаквано събитие.

Медицинско лице, което работи в спешна медицинска помощ, споделя, че често става свидетел на тежки инциденти в работата си. Въпреки това, повратен момент в неговата кариера, който отключва ПТСР, е откриването на мъртво бебе в чанта. Служителят признава, че макар да е психически подготвен за неприятни и стресови ситуации, точно тази го е съкрушила. След травмата чувството му за сигурност е силно разклатено и започва да изпитва недоверие към хората. В най-лошия случай, травмата може да предизвика продължителни симптоми на ПТСР, които потискат човека и нарушават качеството му на живот.

Симптоми на посттравматичното стресово разстройство

Според специалистите има четири вида симптоми на ПТСР: натрапчиви, симптоми на избягване, негативни промени в познавателната способност и настроението и промени във възбудата и реактивността. Индивидът с ПТСР проявява най-малко един натрапчив симптом, един симптом на избягване, два симптома на негативни промени в познавателната способност и настроението и два във възбудата и реактивността. В повечето случаи симптомите на ПТСР продължават поне месец.

Натрапчиви симптоми

  • нежелани, изтощителни спомени за травматичното събитие;
  • повтарящи се кошмари, свързани с травмата;
  • ретроспекции – неволно и явно повторно преживяване на травмиращото събитие;
  • интензивен емоционален стрес и/или забележими физиологични реакции на всичко, което напомня за травмата.

Симптоми на избягване

  • продължително избягване на мисли и спомени, свързани с травмата;
  • трайно избягване на външни напомняния за травмата (например мястото, където е настъпила или хората, които напомнят за нея).

Негативни промени в познавателните способности и настроението

  • пълна загуба на памет или изкривяване на части от събитията, свързани с травмата;
  • постоянни негативни очаквания за света;
  • постоянни обвинения (неоснователни) към самия себе си и към другите;
  • трайно негативно емоционално състояние и/или невъзможност за изживяване на положителни емоции;
  • загуба на интерес към значими дейности или такива, които преди това са носили удоволствие;
  • чувство на откъснатост от другите, както и усещане, че те не могат да приемат или разберат травмата и нейната емоционална тежест.

Промени във възбудата и реактивността

  • лесна раздразнителност или сприхавост;
  • безразсъдно или саморазрушително поведение (безразборен секс, безразсъдно шофиране и т.н.);
  • засилена бдителност;
  • уплаха;
  • проблеми с концентрацията;
  • нарушения на съня, трудно заспиване и чести събуждания.

Симптоми на депресия при хора, страдащи от посттравматичното стресово разстройство

Понякога хората с ПТСР изпитват и симптоми на депресия като нарушен сън, затруднена концентрация, липса на тонус и загуба на интерес към занимания, които преди това са представлявали интерес.

Зависимости при пациенти с ПТСР

Възможно е психичното разстройство да тласне страдащия към злоупотреба с алкохол, наркотици или медикаменти като начин за справяне с травмата. В началото техният прием може да изглежда ефективно решение за облекчаване на някои симптоми на ПТСР, но в дългосрочен план пречи на индивида да потърси помощ и да я преодолее.

мъж с карирана риза, който държи бутилка бира

Лечение и справяне с травмата

Изправянето срещу неприятните спомени е трудна, но важна крачка. Търсенето на помощ изисква кураж и готовност да покажем, че сме уязвими. Двете терапии, които дават много добри резултати при лечение на пациенти с ПТСР, са експозиционната и терапията за когнитивна обработка.

Експозиционна терапия

Тя се смята за златен стандарт при лечението на ПТСР и обикновено включва 10-15 терапевтични сесии. Основните й компоненти са експозицията (излагането) на изображения (повтаряща се конфронтация с травматичните спомени) и инвиво експозицията (систематична конфронтация с избягващите се травми). Други нейни елементи са обработка на експеримента с експозиция на изображения, усвояването на начини за регулиране и коригиране на реакциите на травма и управление на тревожността (контролирано дишане).

Когнитивна обработка

Когнитивната терапевтична обработка (КТО) е насочена към нерационалното мислене и когнитивните нарушения с цел да помогне на пациента да анализира своите травми. Четирите основни компонента на КТО са запознаване със симптомите на ПТСР, осъзнаване на мислите, чувствата и нарушенията в познавателните способности, управление на мислите и чувствата и разбиране на промените в убежденията, които се дължат на преживяната травма. При КТО страдащият проследява и описва преживяното травматично събитие и работи с терапевт, за да разпознае настъпилите когнитивни изкривявания. Самообвиненията и усещането за безпомощност са два често срещани примера за изкривено мислене. Описаните са две от най-често използваните форми на терапия, но съществуват повече възможности за лечение.

Източник:

anxiety.org

Още по темата:
  • EMDR терапия (десенситизация и повторна обработка на информацията) – същност и ефективност при справяне със стреса от преживяна травма EMDR терапия (десенситизация и повторна обработка на информацията) – същност и ефективност при справяне със стреса от преживяна травма
  • Какво представлява кататоничната депресия Какво представлява кататоничната депресия
  • Какво е посттравматичен растеж Какво е посттравматичен растеж
  • Посттравматичното стресово разстройство: какво представляват ретроспекциите Посттравматичното стресово разстройство: какво представляват ретроспекциите
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл
25.20лв.

МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл

ДЖЕНТИК НООТРОПИКС БЕЗПОКОЙСТВО капсули * 60
69.99лв.

ДЖЕНТИК НООТРОПИКС БЕЗПОКОЙСТВО капсули * 60

Нов
ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60
58.00лв.

ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60

АЛОРА сироп 100 мл НОБЕЛ
12.20лв.

АЛОРА сироп 100 мл НОБЕЛ

РЕЛАКСАТИН капсули * 30
28.90лв.

РЕЛАКСАТИН капсули * 30

АЛОРА таблетки 100 мг * 20
15.90лв.

АЛОРА таблетки 100 мг * 20

Коментари към Посттравматично стресово разстройство – същност, симптоми и лечение

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Посттравматично стресово разстройство – същност, симптоми и лечение
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 12:11
    Коментирайте "Посттравматично стресово разстройство – същност, симптоми и лечение"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Спирането на цигарите подобрява психичното здраве
  • Седативни лекарства
  • Панически атаки и паническо разстройство: Симптоми и лечение
  • Техники за заземяване при силен стрес
  • Флуоксетин
  • Дива маруля, Бодлива маруля
  • Лечение със сертралин
  • Терапевтите разкриват най-добрите начини за редуциране на стреса и тревожността
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 149 дни, 12 часа и 27 мин.

Боуен техниката ефективна ли е при тревожност и стрес?

преди 1804 дни, 18 часа и 50 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 15 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 15 часа и 15 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 15 часа и 27 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 15 часа и 34 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност

Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност

от 25 ное 2024г. Прочети повече
Лечение с алпразолам Лечение с алпразолам

Лечение с алпразолам

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Нови проучвания за ролята на страха и възникването на панически и посттравматични стресови разстройства Нови проучвания за ролята на страха и възникването на панически и посттравматични стресови разстройства

Нови проучвания за ролята на страха и възникването на панически и посттравматични стресови разстройства

от 04 авг 2020г. Прочети повече
Йога упражнения за намаляване на стреса и тревожността, които да правите всеки ден вкъщи Йога упражнения за намаляване на стреса и тревожността, които да правите всеки ден вкъщи

Йога упражнения за намаляване на стреса и тревожността, които да правите всеки ден вкъщи

от 24 авг 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival