EMDR терапия (десенситизация и повторна обработка на информацията) – същност и ефективност при справяне със стреса от преживяна травма
Десенситизацията и повторната обработка на информация чрез движение на очите е в основата на EMDR терапията. Тя е особено подходяща за хора, които не могат да се справят с преживяна в миналото травма.
Билатералната стимулация включва ритмично движение на очите от ляво на дясно. Учените смятат, че специфичното движение и фокусирането върху спомена за травмиращото събитие ограничават негативното въздействие върху емоционалното състояние на пациента. Крайната цел е той да се изправи срещу болката и страха, свързани с тежкото преживяване. Колкото по-дълго се излага индивидът на неприятния спомен, толкова по-слаба е негативната му реакция спрямо него.
EMDR терапията е въведена от Франсин Шапиро през 80-те години на миналия век, която я прилага при лечение на пациенти с посттравматично стресово разстройство. Нейният подход се базира на няколко психотерапевтични теории, най-известната сред които е когнитивно-поведенческата.
За разлика от други видове терапии, десенситизацията и повторната обработка на информацията чрез движение на очите е съсредоточена основно върху конкретния спомен и начина, по който мозъкът го съхранява, а не толкова върху заместване на емоции и моделиране на мисли.
Етапи на EMDR терапията
Тя се провежда 1-2 пъти седмично, като общият брой сесии е от 6 до 12. Терапевтът трябва да притежава сертификат за проведено обучение по EMDR терапия.
Десенситизацията и повторната обработка на информация преминава през осем етапа, в които се обръща внимание на миналото, настоящето и бъдещето на индивида. Всяка фаза го учи да разпознава емоционалния стрес, да обработва травмата и да развива умения, с които да я преодолее, за да живее по-пълноценно и спокойно не само днес, но и занапред.
>>> Не отричайте емоционалната травма от миналото, ако искате да се справите с нея
Етап 1: История
В началото пациентът разказва на своя терапевт всичко, свързано с болезнения спомен, събитията или чувствата от миналото. Той му споделя какво го напряга към настоящия момент и кои са неговите източници на стрес. Заедно двамата изготвят план със стъпките за лечение, който е фокусиран върху конкретния спомен или случка.
Фаза 2: Подготовка
Терапевтът показва на пациента как да се справя ефективно със стреса и тревожността и го запознава с различни ментални упражнения. Той може да му демонстрира какво представлява например дълбокото дишане, визуализацията на картини и образи, които носят спокойствие, и прогресивната мускулна релаксация.
Фаза 3: Оценка
От пациента се очаква да избере един от неприятните спомени, които е посочил по време на първата фаза, като обърне внимание на следните компоненти:
- ясна картина, свързана със спомена;
- негативно схващане за себе си;
- чувства и телесни усещания.
Негативното схващане следва да бъде заменено с позитивно.
Фаза 4: Десенситизация
EMDR терапевтът подлага пациента на различни стимулации – звуци, движение на очите или почуквания с пръсти.
След края на всяка стимулация, експертът моли индивида да му разкаже за всички мисли, спомени, чувства или изплували образи. Ако негативните усещания не изчезнат, терапевтът продължава със следващата стимулация. Процесът трае до тогава, докато травмата причинява стрес на пациента.
EMDR терапията цели да разруши връзката между неприятния спомен и дискомфорта, който той причинява.
Фаза 5: Затвърждаване на положителното схващане за самия себе си
Специалистът по десенситизация инициира процес по затвърждаване на положителното схващане, което пациентът би трябвало вече да е споделил по време на третата фаза. Ако реши, че иска да го смени с друго, сега е най-подходящият момент да го направи.
Когато травмиращото събитие вече не предизвиква негативни емоции и стрес, терапевтът насочва фокуса на съвместната им работа към положителното схващане. Той подлага индивида на стимулации, които ще му помогнат да асоциира болезнения спомен с положителни мисли и усещания.
Фаза 6: "Сканиране" на тялото
Индивидът следи как реагира тялото му, когато го връхлети споменът. Ако се наблюдават физически реакции, това означава, че е налице остатъчен стрес. Усещането за напрежение в тялото е знак, че стимулациите трябва да продължат.
Фаза 7: Завършек на терапията
В края на терапията по десенситизация и повторна обработка на информацията чрез движение на очите експертът и неговият пациент обсъждат настъпилата положителна промяна и какво трябва да прави пациентът от тук нататък, за да не загуби постигнатото. Възможно е терапевтът да му възложи домашна работа, чиято цел е да онагледи прогреса след всяка следваща среща между двамата. Заданията могат да бъдат най-различни, като например:
- водене на дневник всеки ден и упражняване на техниките за релаксация;
- изграждане на образи в съзнанието, с чиято помощ пациентът може да предвиди какво е усещането да се изправя постепенно срещу страховете си;
- прилагане на техники за самопомощ (визуализация с цел освобождаване на напрежението и други).
Фаза 8: Повторна оценка
Всяка нова сесия започва с оценка. Индивидът описва как се чувства и споделя дали провежданата терапия и техниките за релаксация помагат. Терапевтът може да го попита дали неприятният спомен се е завръщал след последната им среща.
Приложения на EMDR терапията
Въпреки че първоначално терапията е била предназначена за лечение на посттравматично стресово разстройство, днес тя се използва и при пациенти, диагностицирани с:
- тревожност;
- зависимост;
- хронична болка;
- депресия;
- хранително разстройство;
- паник атаки;
- паническо разстройство;
- фобия.
Ползи от десенситизацията и повторната обработка на информацията чрез движение на очите
Освен безспорните ползи при преодоляване на тежки травми, EMDR терапията помага за:
- промяна на негативната нагласа и мислене;
- облекчаване на хроничната болка;
- повишаване на самооценката и самочувствието.
Нейните предимства се състоят в това, че не изисква задълбочени и продължителни разговори и дава бързи резултати. Между 80% и 90% от пациентите споделят, че се чувстват по-добре още след първите три сесии.
Ефективност на EMDR терапията
Подходът е много подходящ за хора, които изпитват силен стрес, предизвикан от тежка травма в миналото.
Малко пилотно проучване сочи, че терапията е безопасна и ефективна при лечение на пациенти, които страдат едновременно от посттравматично стресово и психотично разстройства. Тя облекчава симптомите на депресия и тревожност и повишава самочувствието.
Паническо разстройство
Изследване от 2017 г. разкрива, че EMDR терапията е също толкова ефективна, колкото когнитивно-поведенческата.
Депресия
По данни от друго проучване почти 70% от доброволците с депресия, подложени на терапията, са постигнали пълна ремисия. Десенситизацията и повторната обработка на информация успешно лекува преживяна травма при пациенти с психоза, униполярна депресия, биполярно разстройство, тревожност и т.н.
Възможни странични ефекти
EMDR терапията се счита за безопасна, макар че е възможно да се наблюдават някои странични ефекти.
Изострена чувствителност и наблюдателност
В редки случаи пациентите изпитват много силни емоции, а тялото им реагира остро на всяка външна стимулация.
Повторно преживяване на травмата
Това е възможно, когато EMDR терапията не се прилага по правилния начин.
Необходимост от по-голям брой сесии
Невинаги промяната настъпва бързо. Понякога е нужно дълго време, преди пациентът да забележи ефект.
Първи стъпки
Ако виждате в десенситизацията и повторната обработка на информация чрез движение на очите шанс да се справите с ваша травма, ето какво можете да направите.
Изберете терапевт
Важно е да се чувствате добре с терапевта. Може би за вас има значение неговата възраст или пък пол? Може би предпочитате срещи на живо или пък онлайн консултации? Изборът е изцяло ваш.
Доверете се на обучен професионалист
EMDR терапията изисква специфични познания и умения.
Попитайте експерта в какво направление се е специализирал
Не всеки EMDR терапевт може да лекува различни психични разстройства. Някои работят с пациенти с посттравматично стресово разстройство, други – не. Обсъдете с него дали има достатъчно опит в лечението на пациенти с вашата диагноза.
Подгответе се психически
Първата ви среща със специалиста по психично здраве ще наподобява срещата с лекар. Ще попълните няколко формуляра, които касаят личните ви данни, съпътстващи здравословни проблеми (ако имате такива) и семейна обремененост.
What Is EMDR Therapy?: https://www.verywellmind.com/emdr-for-panic-disorder
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
- Ролята на "вътрешното дете" в живота ни и какво можем да научим от него
- Какво е посттравматичен растеж
- Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията
- Силата на психическата устойчивост на жертвата
- Повторното родителство като терапевтичен подход за справяне с детската травма
- Положителните промени в живота ни след преживяна травма
- Криси Мец: Заради теглото си търпях физически и емоционален тормоз от втория си баща
- Психологическата травма след пътен инцидент - на какво трябва да обърнем внимание
- Какво представлява и как се проявява разстройството на адаптацията
Коментари към EMDR терапия (десенситизация и повторна обработка на информацията) – същност и ефективност при справяне със стреса от преживяна травма