Предизвикателствата на живота с „мамино синче“ и как можете да се справите с тях

Бракът с мамино синче невинаги е обречен на провал. Мъж, който е много близък със своята майка, всъщност не е „мамино синче“ в негативния смисъл. Според учените момчетата и мъжете, които имат здрава връзка с майка си, са по-здрави психически, умеят да изпитват емпатия и се радват на по-пълноценни отношения с жените.
Разбира се, възможно е връзката с майката да е нездравословна и да създава проблеми в ежедневието му. В такива случаи той просто не може да функционира, без нейното присъствие или подкрепа.
Липсата на граници, зависимостта и вкопчването в тази, която го е родила, могат да бъдат много опасни за интимните връзки или брака на мъжа. Затова е от особена важност да се разграничи нормалното от вредното привързване към майката и да се намерят начини за поставяне на здравословни граници.
>>> Какво е дисфункционално семейство
Кога наричаме един мъж „мамино синче“
Изразът има негативно значение и се използва, за да опише мъж, който е крайно привързан към своята майка и не може да живее пълноценно без нея.
Още Зигмунд Фройд и Бенджамин Спок загатват за този тип мъже по време на своите изследвания върху детското развитие. В миналото психолозите често са смятали, че майчината топлина или студенина са причина за някои психически проблеми при децата, особено при момчетата. Днес всички са категорични, че близостта с майката играе ключова роля за правилното им развитие.
По-старите поколения възприемат израза „мамино синче“ като обида и еквивалент на слабохарактерен мъж. Днес обаче нагласите са коренно различни.
Много мъже – професионални спортисти, предприемачи и други, с гордост заявяват, че са мамини синчета. През последните години тези две думи придобиха по-скоро смисъл на човек, който оценява, уважава и/ или е близък с майка си.
Признаци на зависимост в отношенията майка-син
За да можем да кажем дали един мъж е мамино синче, трябва първо да се научим да разпознаваме предупредителните знаци за изградена зависимост и липса на каквито и да било граници между двамата. Два от тях са нужда да съгласува всяко решение с нея или неспособност да управлява сам финансите си.
Ако вкопчването в майката не изчезне с годините, синът може да продължи да разчита на нея да задоволява финансовите, емоционалните и социалните му нужди. Възможно е дори тя да следи разходите му, да чисти дома му или да му дава пари.
Експерти смятат, че здравословните граници в отношенията дете-родител са важни за хармонията и разбирателството между всички членове на семейството.
Здравословни граници
- може да каже „Не“, без да се чувства неловко;
- говори открито за емоциите и нуждите си;
- разчита на себе си и се радва на независимост.
Нездравословни граници
- не може да каже „Не“;
- притеснява се да споделя от какво се нуждае;
- чувства се зависим от другия.
Последици от крайната привързаност на сина към майката
Да бъде мамино синче, в негативния смисъл, крие някои сериозни рискове за психичното здраве на мъжа. Изследванията разкриват, че момчетата, които не успяват да изградят сигурна и подхранваща връзка с майка си, по-често проявяват агресия в детска възраст и са емоционално дистанцирани като възрастни.
Защо е важно майките и синовете да се разбират и да се подкрепят
Малчуганите, които са здравословно привързани към своите майки, се превръщат в уверени и емоционално стабилни мъже. Резултатите от някои изследвания сочат, че проблемните отношения помежду им увеличават риска от криминални прояви през юношеството.
Липсата на ясно установени граници също има негативен ефект върху мъжа, най-вече върху личния живот и брака. Ако той е твърде зависим от майка си, е много вероятно да пренебрегва желанията и нуждите на своя партньор, което от своя страна води до озлобление и затруднения в комуникацията.
Как да решите проблемите, свързани с нездравословните граници между вашия партньор и майка му
Ако самите вие страдате от прекомерната близост на вашия партньор с неговата майка, има няколко начина да промените това. Ето някои от стъпките, които според експертите биха ви помогнали да укрепите връзката си с него.
Поставете ясни граници
Може би вашият съпруг или приятел е свикнал майка му да удовлетворява всяка негова потребност или желание, което в никакъв случай не означава, че вие също трябва да го правите. Начертайте ясни граници и му кажете, че няма да се отнасяте с него така, както майка му. Той има правото да се държи като малко дете, докато е с нея, но, когато е с вас, би трябвало да се грижи сам за себе си.
Не е изключено да ви манипулира, за да ви принуди да го обгрижвате, затова бъдете силни и не се поддавайте, когато ви каже, че не го обичате и не искате най-доброто за него. Очертаването на граници в брачните отношения е важно условие за щастлив и хармоничен живот, особено ако и двамата партньори се грижат за прехраната на семейството. Той може би не мисли всичко онова, което ви казва, но не намира друг начин да постигне своето. Ако се поддадете веднъж, със сигурност ще го направи отново.
Живейте отделно от майка му
Ако е мамино синче, определено не е добра идея да съжителствате с майка му. Много е вероятно връзката му с нея да се окаже по-важна, отколкото тази с вас. Партньорът ви ще застава на нейна страна и ще й угажда по всеки въпрос, за да не я разстройва. В някои случаи може дори да се обединява с нея срещу вас, когато имате спор.
Разбира се, той може да постъпва по този начин дори когато не живеете с нея, но ще му бъде по-трудно.
В случай, че изпитвате финансови затруднения и неговите родители ви предложат да се преместите да живеете в дома им, би било разумно да обсъдите крайна дата, за да не се задържите там твърде дълго. Имайте предвид, че, ако съжителствате с тях, за да спестите за ново жилище, рискувате да навредите сериозно на връзката или брака си.
За жалост, много двойки споделят, че отношенията им са обтегнати, въпреки че живеят отделно от родителите си.
Избягвайте конфронтация
Със сигурност не е учтиво и не е ваша задача да отидете при майката на своя партньор и да я помолите да не се меси. Той е човекът, който трябва да поеме инициативата и да разговаря с нея. Помолете го деликатно и му обяснете, че изпитвате ревност и имате нужда от повече време насаме с него. Уверете го, че харесвате майка му и нямате нищо против веднъж месечно например да й ходите на гости, но не е редно тя да се включва във всички ваши начинания, защото е самотна или не осъзнава, че прекалява. Вие не искате тя да излезе от живота ви, а да имате ваше лично време, за да израснете като двойка.
>>> Какво кара възрастните да скъсат връзката със своите родители
Вземайте решенията си самостоятелно
Ако мъжът до вас е неспособен да взема решения самостоятелно, най-вероятно майка му е тази, която е избирала дрехите, храната, а може би дори професията му. Опитайте да промените това, за да не се окаже тя решаващ фактор за изборите, които правите. Също така не допускайте майка му да решава или да играе роля в личните ви спорове. Тя не бива да влияе върху важни аспекти от живота ви като финанси, избор на професия или отглеждане на деца.
What Does "Mama's Boy" Mean?: https://www.verywellmind.com/ways-to-handle-mamas-boy-husband
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Какво е дисфункционално семейство
- Дисфункционалният семеен модел и как той засяга децата
- Отпечатъкът, който оставя израстването в нездравословна и дисфункционална семейна среда
- 8 черти на дъщерите, които са били изоставени от бащите си
- Отчуждаване между братя и сестри: Защо се стига дотам и кога е време за раздяла
- Как проблемите във взаимоотношенията с бащата в детството влияят на връзките ви в зряла възраст
- Как проблемните отношения с майката в ранна възраст се отразяват на живота на детето след години
Коментари към Предизвикателствата на живота с „мамино синче“ и как можете да се справите с тях