Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Как проблемните отношения с майката в ранна възраст се отразяват на живота на детето след години

Как проблемните отношения с майката в ранна възраст се отразяват на живота на детето след години

от 17 март 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Как проблемните отношения с майката в ранна възраст се отразяват на живота на детето след години - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Изразът „mommy issues“ („проблеми с мама“) се използва от експертите по психично здраве, за да опише как проблемните взаимоотношения с майката се отразяват на живота на детето години по-късно. Ако то е момче, най-често става въпрос за твърде силна привързаност към майката или несъзнателно търсене на партньор, който прилича на нея.

Студенината на майката или непрекъснатите й критики относно външния вид на отрочето могат да имат дълготраен негативен ефект върху самочувствието му. Според някои учени това се дължи на наложеното схващане, че тя играе най-важна роля за развитието на детето, особено в ранното детство.

>>> Как проблемите във взаимоотношенията с бащата в детството влияят на връзките ви в зряла възраст

Психологически теории за последиците от проблематичните отношения родител-дете

Така както взаимоотношенията с бащата са определящи за живота на сина, взаимоотношенията с майката са от съществено значение за живота на дъщерята. Зигмунд Фройд въвежда понятията Едипов комплекс и комплекс Електра, с които описва психосексуалните етапи от детското развитие.

Основната идея, върху която ученият гради своите теории е, че децата съзират в родителя, принадлежащ към техния собствен пол, съперник. Според Фройд това се случва между третата и петата година и, ако не отшуми, то ще има проблеми в общуването с интимните си партньори, когато порасне.

По-късно Джон Боулби доразвива идеята и така се ражда теорията за привързването. Той вярва, че стилът на привързване на малчугана към родителите му определя колко пълноценни и хармонични ще са връзките с партньорите му в бъдеще. В повечето случаи проблемите с майката карат детето да развие несигурен стил на привързване, който от своя страна се дели на три подтипа:

  • тревожно-загрижен;
  • уплашено-избягващ;
  • игнориращо-избягващ.

Млада жена с бяла блуза е обърнала гръб на мъж

Доказано е , че майките се отнасят към собствените си деца така, както техните майки са се отнасяли към тях. Изследване разкрива, че подкрепяните и обичани момичета се превръщат в подкрепящи и обичащи майки. Те разбират по-добре нуждите на децата си и не са толкова властни.

Обратно, майките, които са били жертва на свръхпротекция от страна на своите собствени майки, изграждат несигурна и избягваща връзка с отрочетата си. Същата закономерност се наблюдава при жени, които често са били критикувани или са били презирани от майките си.

Експертите предупреждават, че цикълът не може да бъде разрушен, ако човекът не признае, че има проблем и не предприеме действия да го разреши.

Проучване върху студенти разкрива, че стиловете на привързване, които определят техните взаимоотношения, могат да бъдат разпознати дори само въз основа на два фактора: грижите, полагани от бащата, и липсата на свръхпротекция от страна на майката. С други думи, възрастният индивид може да изгради пълноценни отношения с интимен партньор, ако е имал по-голяма свобода като дете, което, разбира се, не изключва нуждата да бъде подкрепяне и напътствано.

Различни ли са последиците от непълноценните отношения с майката върху сина и дъщерята

Повечето от нас са чували израза „мамино синче“ и добре знаят, че той има негативен смисъл. С него се описва мъж, които е твърде силно привързан към майка си. Обикновено това се случва, когато тя е изцяло подчинена на съпруга си и с поведението си внушава на своя син, че това е начинът, по който всяка жена би трябвало да се държи. В отговор порасналият вече син започва да търси точно такава жена за партньор в живота си и несъзнателно сравнява нейните достойнства с тези на майка си.

Проблемите с майката в детството обаче се отразяват по съвсем различен начин на дъщерята. Докато синът е силно привързан към майка си и търси нейния образ във всеки свой партньор години по-късно, дъщерята е неуверена и с ниско самочувствие, защото като дете е била обект на непрестанни критики от своя родител. Разочарованието от най-близкия й човек я прави недоверчива и създава затруднения в общуването и сближаването с мъжете, които среща в зряла възраст.

Малко момиче с дълга руса коса е подпряло глава на ръце, а зад него стои майка му

Трябва ли да дадете още един шанс на майка си, въпреки грешките, които е допуснала?

Отговорът на този въпрос зависи най-вече от способността ви да поставяте граници и нейната способност да ги спазва.
Ако отношенията с нея ви потискат и натоварват, може би е по-добре да се отдръпнете и да се запитате: Опитва ли се тя отново да навлезе с гръм и трясък в живота ви и да ви контролира? Влияе ли на решенията ви?

В случай, че намесата й е драстична, поговорете с нея и й обяснете, че няма да позволите да ви наставлява. Ако ви разбере и направи опити да се промени, вероятно има смисъл да съхраните връзката помежду си. Ако няма желание да се вслуша в думите ви, си дайте малко време, преди да решите дали заслужава още един шанс.

Какво можете да направите, ако отношенията с майка ви се отразяват негативно на личния ви живот?

Изследване върху родители, които са били подложени на тормоз в детството, разкрива как са успели да преодолеят травмата.

Емоционална подкрепа

В повечето случаи хората, които са се справили с последиците от негативните преживявания в детството, са получавали силна емоционална подкрепа от близки и приятели.

Осъзнаване и приемане на миналото

За да продължи напред, човек първо трябва да анализира събитията, които са оказали силно влияние върху живота му. Той може да таи гняв, което означава, че разпознава причинената му травма и е много малко вероятно да я причини на своите собствени деца.

Терапия

Голяма част от хората, които са успели да продължат напред, въпреки непълноценните отношения с майка си, са посещавали психотерапевт. С негова помощ те се успели да идентифицират травмата и да изразят всички негативни емоции, които тя предизвиква. И, не на последно място, по време на сесиите са се научили как да не допускат да стават отново и отново жертва на тормоз от страна на своята майка. 

Източник:

What's the Psychology Behind Mommy Issues?: https://www.verywellmind.com/whats-the-psychology-behind-mommy-issues-5

Още по темата:
  • Отчуждаване между братя и сестри: Защо се стига дотам и кога е време за раздяла Отчуждаване между братя и сестри: Защо се стига дотам и кога е време за раздяла
  • Отпечатъкът, който оставя израстването в нездравословна и дисфункционална семейна среда Отпечатъкът, който оставя израстването в нездравословна и дисфункционална семейна среда
  • EMDR терапия (десенситизация и повторна обработка на информацията) – същност и ефективност при справяне със стреса от преживяна травма EMDR терапия (десенситизация и повторна обработка на информацията) – същност и ефективност при справяне със стреса от преживяна травма
  • 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
5.0/5 1 оценка

Коментари към Как проблемните отношения с майката в ранна възраст се отразяват на живота на детето след години

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как проблемните отношения с майката в ранна възраст се отразяват на живота на детето след години
    www.framar.bg 
    на 30 March 2023 в 21:52
    Коментирайте "Как проблемните отношения с майката в ранна възраст се отразяват на живота на детето след години"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Как проблемите във взаимоотношенията с бащата в детството влияят на връзките ви в зряла възраст
  • EMDR терапия (десенситизация и повторна обработка на информацията) – същност и ефективност при справяне със стреса от преживяна травма
  • Травмата от предателството на партньора – защо боли толкова и как да я излекуваме
  • Предизвикателствата на живота с „мамино синче“ и как можете да се справите с тях
  • Отчуждаване между братя и сестри: Защо се стига дотам и кога е време за раздяла
  • 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
  • Отпечатъкът, който оставя израстването в нездравословна и дисфункционална семейна среда
  • Причини, признаци и последици от емоционалната травма
  • Какво е дисфункционално семейство
  • Знаците, издаващи емоционалния шок

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мъж-работохолик и здраво семейство - възможно ли е?

преди 1436 дни, 11 часа и 24 мин.

Търся еднакви коледни дрехи за цялото семейство - има ли в България и къде?

преди 1593 дни, 12 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 24 дни, 10 часа и 48 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 31 дни, 2 часа и 2 мин.

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 60 дни, 1 час и 22 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 62 дни, 7 часа и 26 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Ще разчитате ли на пенсията когато остареете

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах