Простичка детска игра изненада психолозите
Простата детска игра „камък - ножица - хартия“ се играе в много страни по света и възрастните често считаме, че печеленето й е въпрос на шанс. Оказва се обаче, развоят не е толкова случаен, колкото си представяме. Според проучване на списание „Nature“, повечето хора имат склонност да извършват движения, които са ирационални, несъзнателно и това води до известна предсказуемост.
И преди са правени проучвания на детската игра, за да се изучи адаптивността на хората, чрез нея. В предходното изследване са наблюдавани над 300 игри и учените установяват склонност на участниците да възпроизвеждат печеливши ходове и да подобряват действията си след загуба (да променят показания знак ефективно след предходен провал). Новото проучване е малко по-различно. Изследователите, водени от Бенджамин Джеймс Дайсън, изправят играчи в съревнование срещу компютър. Откритията им не само подкрепят тезите от предишното проучване, но показват, че човешките същества имат леко предпочитание към символа, използван за камък.
Както и в предишното проучване, участниците имат склонност да се придържат към печеливши ходове и да ги променят при загуба или равенство. Въпреки това, докато първоначалното изследване анализира видовете ходове, които хората предприемат срещу хора (ситуация, в която са направени стъпки с някаква форма на пристрастия от всяка страна), това проучване разглежда взаимодействието между хората и компютрите. Участниците в предходното са могли да осъзнаят, че техните противници не играят случайно и се опитват да подобрят своите модели на игра като по този начин променят движенията. В сегашния експеримент на „Nature", обаче, хората вероятно вярват, че компютърът прави произволни ходове - и все пак те все още използват едни и същи несъзнателни стратегии.
Учените смятат, че изследването може да има последици извън сферата на простата игра на „камък – ножица – хартия“. Всъщност те обясняват, че тази форма на несъзнателно, ирационално вземане на решения може да окаже влияние върху други ситуации с по-високи залози.
"Камък-ножица-хартия представлява уникално игрално пространство, в което прогнозите за човешко рационално вземане на решения могат да бъдат сравнени с действителни резултати", обяснява проучването. "Данните разкриват стратегическата уязвимост на отделните индивиди, като следят негативните, а не положителни резултати, напрежението между поведенческите и когнитивните влияния върху вземането на решения и подчертават опасностите от повишената предвидимост на поведението в други променящи се и изискващи адаптивност, некооперативни среди като икономиката и политиката."
По статията работи: Станислава Тонева
Източник: mentalfloss.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИГДЖИГС ТАБЛО ЗА НАГРАЖДАВАНЕ BJ190
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
БИГДЖИГС ДЪРВЕНА ИГРА - ПРАВО В ЦЕЛТА BJ557
МЕЛИСА ЕНД ДЪГ ПУФИ СТИКЕРИ ЗА ПРЕОБЛИЧАНЕ ЗА МНОГОКРАТНА УПОТРЕБА 12195
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Комуникация
- 5 причини да действаме импулсивно
- Поведение
- 10 признака, че човекът до вас е инфантилен и как да се справите с това
- Майка споделя 10 начина, които да ви помогнат да не отгледате "злобна дъщеря"
- 5 техники за изграждане на силна самодисциплина
- Забавни игри, подходящи както за децата, така и за родителите им
- Какво е ментална ригидност
- Арт терапия или как изкуството лекува
- Когато мислите за себе си като за лош човек
- Висши функции на нервната система
Коментари към Простичка детска игра изненада психолозите