Какво представлява психодрамата и какви са ползите от нея
Животът е пиеса, която не позволява тестване. Така че пейте, плачете, танцувайте, смейте се и живейте интензивно, преди завесата да се затвори и пиесата да приключи без аплодисменти." — Чарли Чаплин |
Психодрамата е психотерапевтичен метод, създаден от американския психолог Джейкъб Морено. По време на психодраматичния процес под ръководството на лицензиран терапевт, се пресъздават ситуации от реалния живот или конкретни проблеми на участниците. По време на последната фаза те имат възможност да преценят поведението си, да размишляват върху начина, по който се чувстват, да придобият по-добра представа за случващото се в живота им и да погледнат проблемите си от различна гледна точка.
С помощта на техники от драмата клиентите изиграват сегашни, минали или очаквани житейски роли и ситуации, като целта е да ги разберат по-добре и да постигнат катарзис, да се научат да разпознават и изживяват свои скрити, потискани до този момент, чувства и да ги изразяват свободно.
Според Джейкъб Морено изиграването на проблемите има много по-голям терапевтичен ефект, отколкото ако само се говори за тях. Техниките, използвани в психодрамата, насърчават действието, взаимодействието и комуникацията, изразяването на чувствата, проверката на реалността и израстването на личността.
Психодраматичният процес протича в три фази:
- фаза на загряването;
- фаза на действието;
- фаза на дискусия и затваряне (групов анализ).
Фаза на загряване
Джейкъб Морено вярва, че всяка сесия трябва да започва със загряване, което да даде възможност на участниците да се подготвят за изживяването. В рамките на тази фаза се изгражда атмосфера на сигурност и доверие.
“Да се разходим заедно: очи в очи, уста в уста, Джейкъб Морено |
Фаза на действие
Във фазата на действие главният герой - с помощта на терапевта - създава сцена, основана на важни събития от реалния живот на героя. Терапевтът ръководи сесията, докато други членове на групата изпълняват поддържащи роли в живота на героя, а останалите членове са публиката.
Фазата на действието включва изиграване и преработване на минала или сегашна ситуация, или на очаквано събитие. Водещият на групата използва различни техники от драмата, насърчава участниците, без да ги натоварва. След изиграване и постигане на прозрение и катарзис действието може да бъде финализирано.
Във фазата на действието се използват различни техники на драмата, които целят да насърчат спонтанното изразяване на чувства. Сред най-използваните техники са: размяна на ролите, монолози, огледало, работа със сънища.
>>> Как психодрамата намалява тревожността при тийнейджърите
Фаза на дискусия и затваряне
Третата фаза на психодраматичния процес включва дискусия и осмисляне на преживяното. Обмислянето на чувствата и емоциите, които са се появили по време на сесията, е от съществено значение за възникването на трансформацията.
Тъй като психодрамата поставя силен акцент върху доверието и безопасността, обикновено терапевтите преценяват и подготвят членовете на групата преди началото на самия терапевтичен процес. Целта на предварителната проверка е важна за психодрамата и всякаква форма на групова психотерапия, защото тя гарантира, че членовете на групата са отворени за работа по чувствителни въпроси. Терапевтът е етично задължен да насочи клиентите, които не са готови да участват в психодраматичен процес, към индивидуална терапия.
Техники на психодрамата
В психодрамата се използват специфични техники, с помощта на които участниците в групата влизат в необичайни роли. Психодраматичните техники дават възможност на хората да се опознаят чрез преживяванията си, да се сближат, а също и да видят проблемите си от различна гледна точка.
Някои от техниките са:
Скулптури
Клиентът се опитва да създаде скулптура на едно или повече лица, които изразяват чувствата и мислите, които го завладяват. Това е чудесен начин за творческо представяне на проблема.
Огледало
Други хора изиграват проблема на клиента, като му позволяват да го види отстрани. В резултат се учи не само той - като наблюдател, но също и участниците - чрез демонстрацията.
Монолог
Клиентът говори за това, което се случва с него, сякаш си го мисли, но на глас.
Ролева игра
Един участник играе ролята на друг в даден момент от демонстрацията. Това му позволява да види проблема от гледна точка на другия, а също така и да разбере по-добре чуждата гледна точка.
Тези дейности винаги се осъществяват с помощта на опитен терапевт, който ръководи, анализира и насърчава участниците в групата.
>>> Наръчник за различните подходи в психотерапията
Какви са ползите от психодрамата?
- Помага да осъзнаем проблемите си.
- Дава ни възможност да изследваме различни решения.
- Подобрява нашето самопознание.
- Помага ни да разберем чувствата на други хора.
- Повишава самоувереността ни.
- Повишава креативността ни.
- Помага ни да бъдем по-спонтанни.
- Помага ни да живеем в настоящето.
Чрез демонстрация, интерпретация и анализ можем да разберем какво се случва с нас с помощта на групова работа и терапевт. Психотерапията е чудесен начин да се опознаете, да развиете креативността си, да поемете отговорност за живота си и да разберете другите.
verywellmind.com, psychologytoday.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
- Лечение при булимия
- Хуманистичната психология на Карл Роджърс
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- Център за психично здраве "Проф. д-р Темков" ЕООД, гр. Бургас
- 10 въвеждащи въпросa, които терапевтите обикновено задават
- Хуманистична терапия – същност, техники и ползи
- Слав Славов
- 17 цитата от Алфред Адлер: за малоценността, чувството за общност и още
- Психотерапия: видове и особености
Коментари към Какво представлява психодрамата и какви са ползите от нея