Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Споделено от практиката Психотерапевтът Джулия Хейл: Ако не поставиш граници, чуждата болка ще те смаже

Психотерапевтът Джулия Хейл: Ако не поставиш граници, чуждата болка ще те смаже

от 09 фев 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Психотерапевтът Джулия Хейл: Ако не поставиш граници, чуждата болка ще те смаже - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Работата на психотерапевта носи много удовлетворение и усещане за значимост. Хората, които страдат или са преживели травма, както и онези, които обмислят да сложат край на живота си, се обръщат към него с надежда. Те му доверяват най-съкровените си тайни. Най-голямата награда за психотерапевта е да види, че животът на пациента поема в желаната посока.

Клиничният социален работник Джулия Чайлдс Хейл подчертава, че не всичко завършва добре, ако експертът реши да излезе от ограниченията на своята компетентност. По време на обучението си тя и нейните колеги често чуват това от своите преподаватели. „Никой обаче не ни предупреждава за усещането да носиш на плещите си емоционалния багаж на всеки човек, който консултираш“, допълва Хейл. Колкото по-млад и неопитен си, толкова по-голям е рискът от бърнаут и емоционално изтощение.

Част от практиката й преминава в център за хора, преживели домашно насилие или сексуално нападение. Експертът признава, че именно там тя поставя основите на своята кариера и успява да натрупа ценен опит. По време на престоя си жената се убеждава в силата на човешкия дух и стремежа на всеки от нас не просто да оцелява, но и да се развива, и в същото време разбира колко капани залага съдебната система на всяка жертва. Докато общува и работи с хора с нестабилна и травмирана психика, тя усеща най-силно колко голямо е бремето, което носи.

Млада жена с кестенява коса и плетен бежов пуловер, която гледа настрани

Да разпознаваш чуждите емоции е дар

„Когато бях дете, лесно разчитах емоциите на околните. Можех например да усетя кога учителят е напрегнат или пък мой съученик има проблеми вкъщи. У дома бях изложена непрекъснато на въздействието на неподправените емоции в семейството ми. Днес потръпвам от мисълта колко натоварващо е било всичко за моята детска душа, но и не мога да отрека, че повишената чувствителност неведнъж ми е помагала в живота“, разказва още Хейл.

По време на стажа й в центъра за хора, жертви на насилие, тя работи на горещата линия. Преживяването е интимно и я изправя пред много трудности. Случвало се е да има не повече от минута, за да даде съвет на човек, който в този момент се намира в опасна ситуация. Понякога едва успява да продиктува адреса на най-близкото защитено жилище или център. Спомня си учестения ритъм на сърцето и влажните длани, докато опитва да помогне на поредния пострадал да се спаси.

В края на смяната Джулия често се чуди как ли се справят колегите й, дали успяват да се върнат към нормалния си ритъм на живот или също като нея се чувстват изморени от непрестанната борба със синдрома „бий се или бягай“, докато разрешава кризите на другите.

Дилемата на лечителя

Карл Юнг нарича всички хора, чиято работа е свързана с това да помагат на околните, „ранените лечители“. Според психиатъра техният избор на професия не е случаен и е следствие от предишни травмиращи събития.

Той смята, че когато човек се справи със собствената си болка, той е способен на по-дълбока емпатия. Джулия Хейл се припознава напълно в тази интерпретация на Юнг. Тя губи родител, докато е още дете, а един от най-близките й роднини страда от зависимост.

Социалният работник разказва: „По време на терапията успях да анализирам в дълбочина случилото се с мен и това промени изцяло живота ми. Бях толкова изумена от промяната в мен, че бързо реших с какво искам да се занимавам. Исках, също като моя терапевт, да лекувам, но трябваше да се науча и как да пазя себе си от чуждата болка.“

Мъж с тъмна коса и очила с черни рамки, който търка очи

Поглъщане на енергията на другите

Както терапевтът, така и пациентът изпитват определени чувства един към друг. Възможно е специалистът да напомня на пациента за човек, който той харесва или пък не, от което пък зависи резултатът от работата им.

Чувствата на пациента към терапевта

Едно от задълженията на Джулия Хейл е да помага на пациентите да назовават чувствата си и да опишат какво значение има за тях взаимодействието им с нея. Често се случва точно в този момент те да осъзнаят колко негативно им се е отразило нечие отхвърляне или от какво точно имат нужда, когато изграждат връзка с някого.

Чувствата на терапевта към пациента

Разбира се, терапевтът също е човек и изпитва чувства, включително към пациентите си. Най-голямата му отговорност е да се научи да управлява тези свои чувства, защото ако не заглуши предразсъдъците си и ако неусетно се идентифицира с пациента, експертът рискува да загуби своята обективност.

Ефективното взаимодействие между психотерапевт и пациент е резултат от крехък баланс между безусловното състрадание и отказа да приеме за свое чуждото страдание.

Джулия Хейл споделя: „Когато допусна прекрачване на границите и поема болката на човека отсреща, започвам да вярвам, че аз съм тази, която трябва да го излекува. Това обаче лишава пациента от възможността да се справи сам и да се поучи от опита си. Аз съм просто гид, който му показва пътя и му предоставя различни инструменти за справяне, така че сам да намери смисъла в преживяното. Аз не съм спасител.“

Чуждата болка – причина за физически симптоми при психотерапевта

Според Хейл в областта на психотерапията се усеща остър недостиг на специалисти. 4% от психолозите са с афроамерикански произход, 6% - с латиноамерикански и 4% - с азиатски. Тя работи най-вече с хора, преживели травма, които спадат към някоя от малцинствените групи, и споделя, че пациентите се чувстват много по-спокойни, когато се консултират с някой като тях.

„Има случаи, когато оставам безмълвна, докато слушам разказите на пациентите си. Човек може да причини безмерна болка на друг човек. Друг път съм гневна, защото все повече хора носят последиците от преживяна травма. Под въздействието именно на гнева усещам колко ми тежи цялата тази вселенска мъка. Тя заплашва да ме смаже“, не крие социалният работник.

Джулия Хейл казва, че тялото първо й подсказва, че не може да носи подобно бреме. Тя изпитва болка във врата и раменете, което според нея е знак, че товарът е твърде голям за един човек. След това идва емоционалното изтощение – предупреждение, че започва да се идентифицира с болката на своя пациент.

Жена със зелен потник практикува йога

„Освобождаване от всичко, което не е мое“

Основната цел на Хейл е да се освободи от емоционалния заряд на пациента, да се фокусира върху грижата за себе си и да се пази от емоционално изтощение. Тя признава, че все по-често постига тази цел и все по-рядко се налага тялото да я предупреждава, че е преминала границите. Успехът й се дължи на пробите и грешките, както и на съветите на нейните ментори.

Всеки неин ден започва с напомняне защо упражнява точно тази професия. Трудностите, през които сама е преминала, са я научили да вярва, че надежда винаги има. Джулия определя надеждата като полярна звезда, която я напътства по време на консултациите. Желязно правило в живота й е да не пренася работата си вкъщи. Тя никога не насрочва извънредни срещи, освен когато ситуацията не застрашава непосредствено пациента, не проверява имейлите си и не поглежда служебния си телефон през почивните дни. Нейните лични граници са добър пример за пациентите й, които разбират, че да имаш граници в общуването с другите е нещо нормално.

След работа Джулия Хейл се прибира и веднага взема душ, за да отмие с водата не само нечистотиите, но и болката. Тя продължава да посещава терапевт, за да е сигурна в собственото си изцерение, без което не би могла да помага на другите. Никога не пропуска хранене, без значение колко е натоварена.

Как можете да се предпазите от чуждото страдание

Травмата на пациента се отразява на всички, които общуват с него, не само на терапевта. Има хора, които живеят в дисфункционално семейство и са в постоянна близост със засегнатите. Други работят в среда, в която много от служителите страдат от бърнаут. Джулия Хейл ви съветва да се погрижите за психичното си здраве, ако се припознавате в някоя от ситуациите по-горе.

Терапия

Добро начало е изборът на терапевт. Единствената сериозна пречка да го направите е липсата на достатъчно средства.

Вечерен ритуал

Изберете занимание, което да асоциирате с края на работния ден. Както стана ясно, за Джулия това е вземането на душ. За вас може би по-подходяща е йогата, медитацията или дори измиването на ръцете.

Избирайте от кого и от какво да сте заобиколени

Понякога чуждите емоции са прекалено силни и трябва да очертаете здравословни граници. Ако се чувствате гузни, че се дистанцирате от околните и от техните преживявания, помнете каква е целта на границите. Отвъд линията остават хора и неща, които не са ви необходими. От вашата страна остават хора и неща, които правят живота ви по-хубав. 

Източник:

What It's Like to Absorb the Mental Anguish of Others Daily: https://www.verywellmind.com/what-it-s-like-to-absorb-the-mental-anguish-of-others-daily

Още по темата:
  • Трите вида бърнаут и как да си помогнем Трите вида бърнаут и как да си помогнем
  • Работна среда: Как да създадем култура на състрадание и да сме полезни на служители с бърнаут Работна среда: Как да създадем култура на състрадание и да сме полезни на служители с бърнаут
  • Най-важните предупредителни знаци, че страдате от Синдрома бърнаут Най-важните предупредителни знаци, че страдате от Синдрома бърнаут
  • Справяне с бърнаут: 5 ефективни начина за преодоляване на емоционалното изтощение Справяне с бърнаут: 5 ефективни начина за преодоляване на емоционалното изтощение
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА ВИСШ СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА ВИСШ СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС

Коментари към Психотерапевтът Джулия Хейл: Ако не поставиш граници, чуждата болка ще те смаже

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Психотерапевтът Джулия Хейл: Ако не поставиш граници, чуждата болка ще те смаже
    www.framar.bg 
    на 30 March 2023 в 21:46
    Коментирайте "Психотерапевтът Джулия Хейл: Ако не поставиш граници, чуждата болка ще те смаже"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Споделено от практиката
  • Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
  • Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
  • 10 въвеждащи въпросa, които терапевтите обикновено задават
  • Трите вида бърнаут и как да си помогнем
  • 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
  • Лечение при булимия
  • Какво представлява психодрамата и какви са ползите от нея
  • Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
  • Камена Велева
  • Радост Овагимян

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Болка ниско в корема и натиск

преди 357 дни, 5 мин.

Болка в гърлото и бял налеп на сливиците

преди 368 дни, 12 часа и 12 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 24 дни, 10 часа и 42 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 31 дни, 1 час и 56 мин.

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 60 дни, 1 час и 16 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 62 дни, 7 часа и 19 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Ще разчитате ли на пенсията когато остареете

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах