3 съвета за първата ви терапевтична сесия
Първото посещение при психотерапевт вероятно изглежда като много плашещо начинание. От вас се очаква не само да споделите информация относно проблемите, които изпитвате, а и относно личния си живот и всеки, който е станал част от него – вашето семейство, приятели и познати. Също така се предполага да предоставите детайли от миналото си, предишните си връзки и още много. На всичкото отгоре тази емоционална изповед, съдържаща най-деликатните и трудни за произнасяне истини, трябва да се извърши пред напълно непознат човек.
Представете си също, че първият психотерапевт, който решите да посетите, не е правилният професионалист за вас. Тогава ще трябва да извършите същото нещо отново, а в някои случаи дори повече от два пъти.
Процесът по намиране на подходящ психотерапевт не е лесна задача, но според д-р Джон Грохол (John Grohol) – психолог и пионер в предоставянето на информация в онлайн пространството относно психичното здраве, следните три съвета ще ви помогнат значително да улесните процеса.
Преди да отидете на първата си в живота терапевтична сесия, се подгответе. Първото посещение, при какъвто и да е специалист по психично здраве, почти винаги представлява среща за събиране на информация. Психотерапевтът ще ви попита каква е причината за посещението ви и ще ви зададе редица въпроси, отнасящи се за миналото ви, семейството ви и най-важните ви връзки. По време на самата сесия психотерапевтът ще си води записки (за да може да ги прегледа малко по-късно) или ще ви попита дали може да запише разговора, тъй като някои терапевти смятат, че самото записване на казаното може да разсее клиента.
Важно е да запомните, че специалистът по психично здраве не е там, за да ви съди, а да покаже разбиране, когато намирате за трудно да говорите за някои неща. Не забравяйте, че основната цел на психотерапевта е да ви помогне.
Съвет №1: Бъдете откровени.
Ако не сте напълно честни с терапевта, вие най-вероятно просто ще пропилеете вашето време и това на специалиста. Ако той ви попита колко алкохол консумирате всеки ден, не се опитвайте да скриете истината и да създадете добро впечатление. Същото важи и за вашите емоции – не премълчавайте как се чувствате. Ако се чувствате депресирани много често, просто му кажете, без да омаловажавате емоциите си.
Ако представите пред терапевта живота си като много по-добър, отколкото в действителност е, той може да ви повярва – и или да ви постави погрешна диагноза или да предприеме неподходящ курс за лечение.
Съвет №2: Не правете прибързани заключения, но се осланяйте на интуицията си.
Понякога позволяваме на първите впечатления да направляват действията ни. Когато за пръв път отидете в кабинета на терапевта, е добре се опитате да прецените каква е атмосферата. Чувствате ли се приятно и спокойни? По какъв начин се държи професионалистът, когато говори с вас – като някой, когото го е грижа за вас, или като експерт, който има всички отговори?
Какъв тип отношения установявате със специалиста по психично здраве след началото на сесията? Професионални отношения или по-скоро приятелски? Терапевтите наричат това "разбирателство", а установяването на добри отношения още в първоначалните етапи на психотерапията е необходимо за успешната съвместна работа.
Д-р Джон Грохол обяснява, че в крайна сметка ще трябва да се доверите на интуицията си, когато вземате решение дали терапевтът е подходящ за вас. Препоръчително е обаче да му дадете шанс, преди да прецените дали да продължите да го посещавате.
Съвет №3: Бъдете нервни, това е напълно нормално.
Разбираемо е да сте притеснени, ако планувате да посетите психотерапевт за първи път. Безпокойството и вълнението са напълно нормална реакция. Не забравяйте, че терапевтът има много опит и знания, така че е негово задължение да ви насочва и разбира.
Ако за вас е трудно да намерите правилните думи, споделете притесненията си с терапевта. Не забравяйте, че специалистът по психично здраве няма да ви упрекне, че се чувствате така. Вместо това признанието ви ще разчупи леда и ще информира терапевта за емоционалното ви състояние.
Ако отделяте прекалено много време и усилия, за да скриете притеснението си, това може да ви попречи да говорите за нещата, които са ви накарали да потърсите психотерапевт. Без значение каква точно е причината да се чувствате ядосани, тъжни или самотни, просто споделете вашите емоции с терапевта – това ще помогне на вас и на него.
Първата трудна стъпка е вземането на решението да посетите терапевт. Но сега, когато вече сте взели това решението, е време да направите следващата крачка и с увереност да отидете на първата си сесия. Не забравяйте, че вие сте експерт относно собствения си живот, но сте там, за да подобрите някой аспект от него.
Редактор: Нора Маркова
Източник: psychcentral.com
Снимки: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
- Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
- 10 въвеждащи въпросa, които терапевтите обикновено задават
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- Лечение при булимия
- Психотерапия: видове и особености
- Какво е холистична психотерапия
- Хуманистичната психология на Карл Роджърс
- Д-р Ивайло Димитров
- Наръчник за различните подходи в психотерапията
Коментари към 3 съвета за първата ви терапевтична сесия