Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Групова динамика Публично засрамване на жените и обвинения в непристойно поведение – дефиниция и негативни ефекти

Публично засрамване на жените и обвинения в непристойно поведение – дефиниция и негативни ефекти

от 14 фев 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Публично засрамване на жените и обвинения в непристойно поведение – дефиниция и негативни ефекти - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Някои жени биват обвинявани от околните, че се държат непристойно и поведението им е твърде фриволно. Обект на критика може да бъде безразборният секс, начинът им на обличане или дори фактът, че станали жертва на сексуално престъпление.

Slut shaming (заклемяйване на жените за освободеното им поведение) – произход и дефиниция

Терминът slut-shaming (обвинения към жената за непристойно поведение) се използва от около 20 години, но първите примери датират много отдавна. Още в древен Рим представителките на нежния пол са критикувани за липсата на целомъдрие и за техния външен вид. Цицерон казва, че жените са считани за „проститутки“, ако са неомъжени, ако се обличат предизвикателно или търсят други начини да привлекат вниманието на мъжете.

Изразът набира популярност след протест под надслов SlutWalk организиран през 2011 г., след като мъж полицай казва на няколко студентки, че може би е нямало да бъдат изнасилени, ако не са били облечени като „леки“ жени.

Двойният стандарт

Дефиницията в речниците описва отношението към жената като двоен стандарт, при който тя бива унижавана и заклемяйвана за форма на поведение, което се счита за достойно при мъжа. Всъщност критиките към нея са форма на заплаха.

Двойният стандарт се забелязва още в училищна възраст, когато момичетата получават забележки за оскъдното си облекло. Много тийнейджъри и техните родители се противопоставят на опитите на обществото и ръководствата на училищата да заклеймят момичетата като „лесни“ или търсещи внимание само защото носят къси потници или панталони.

Млада жена с топирана коса и силен грим, която се е облегнала на стена и слуша музика

Оригинално значение на думата "slut" и как се е променило то през годините

Думата "slut" се появява около 1400 г., като в началото нейното значение е „мърлява или бедна жена“. Едва през 60-те години на миналия век смисълът й се променя и тя служи за описание на „жена, която прави секс твърде често и му се наслаждава много повече отколкото се счита за нормално“.

В наши дни "slut" (уличница, лека жена) се използва единствено като обида. С тази дума се описва човек, който:

  • се облича предизвикателно и оскъдно
  • е твърде освободен в секса;
  • е изневерил;
  • има или е имал няколко сексуални партньора;
  • носи силен грим.

Обвиненията към жените за неморално поведение

Защо сме склонни да критикуваме и дори обиждаме хора, които не се държат или не изглеждат така, както ние смятаме, че би трябвало? Защо упрекваме само жените, но не и мъжете?

Доказателствата за двоен стандарт в начина, по който възприемаме двата пола са многобройни: фактът, че приемаме мъжките настоятелни погледи за нещо нормално, когато те всъщност не са нищо друго освен начин жените да бъдат принизени до сексуален обект, проявите на мизогиния (женомразство) и сексизмът.

Когато жените, транссексуалните хора и всички онези, които са със сексуална ориентация, различна от общоприетата, решат да се изправят срещу нагласата на обществото, те срещат силен отпор. Форма на отпор са и обвиненията в неприлично поведение. Тук е моментът да уточним, че е възможно жени да осъждат и заклеймяват други жени заради начина им на обличане и тяхната фриволност.

Когато мъжът сменя често сексуалните си партньори или има няколко едновременно, той обикновено е аплодиран от останалите мъже, които го наричат „играч“. Обществото допуска сериозна грешка и тя е, че този тип мъже не биват съдени за поведението си, дори напротив. Точно тези мъже най-често носят отговорност и коват закони, които по някакъв начин касаят женското тяло или пък тялото на човека с различна сексуална идентичност.

Дали засрамването и публичното заклеймяване на жената като „лека“ всъщност има толкова сериозен негативен ефект върху нея? Все пак е напълно естествено да се съдим един друг, както и да следваме определени етични норми, за да не живеем в хаос, нали?

Жена с червен маникюр, която крие лицето си

Последици от острите критики към жените и обвиненията в неморално поведение

Експертите са категорични, че поставянето на етикети на една жена заради дрехите, които облича, или сексуалния й живот, вреди на психичното й здраве, особено ако обект на нападките е момиче в тийнейджърска възраст. Изследване сочи, че „обидите могат да причинят здравословни проблеми, да отключат депресия или да го подтикнат към мисли за самоубийство“.

Важно е да се уточни, че нападките също са акт на насилие, макар че много хора не ги възприемат като такъв, след като няма физически елемент. Не всяка форма на насилие е физическа.

Негативният ефект от публичното засрамване не подминава и младите хора. Ако жената често сменя сексуалните си партньори, тя бива съдена за своето непостоянство. Резултатите от проучване разкриват, че „колкото повече интимни партньори има тя, толкова по-често става жертва на релационна агресия и предразсъдъци, свързани със сексуалното поведение“.

Интересна закономерност, която откриват специалистите е, че въпреки неодобрението и заклеймяването на освободения сексуален живот, той може да бъде здравословен за самата жена. Тя се чувства по-малко самотна и по-лесно намира приятели.

>>> Насилие над жени ще има, докато има мъже, които да ги мразят

Борбата с двойния стандарт и предразсъдъците

Протестът Slutwalk е поредният опит на жените да се преборят с публичното засрамване заради поведението или стила на обличане, който са избрали.

Да имаш повече от един сексуален партньор и да се обличаш „провокативно“ са тенденции, които набират скорост, а това означава, че не след дълго ще се превърнат в новото „нормално“. Все повече двойки описват себе си като „не моногамни“, а жените обличат дрехи, които харесват, без да се съобразяват дали подхождат на фигурата им и без да обръщат внимание на чуждото неодобрение.

Културата ни се променя, както и начинът, по който гледаме на различните видове заплахи. Търпимостта ни към тях, било то на работното място или в училище, намалява, и се въвеждат все по-строги правила, които да ни предпазват от сексуален тормоз. 

Източник:

What Is Slut-Shaming?: https://www.verywellmind.com/what-is-slut-shaming

Още по темата:
  • Парадоксът на равенството между половете в науката и технологиите Парадоксът на равенството между половете в науката и технологиите
  •  Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици
  • Как описваме мъжете и жените лидери Как описваме мъжете и жените лидери
  • Как да приемем същността на другите хора Как да приемем същността на другите хора
5.0/5 1 оценка

Коментари към Публично засрамване на жените и обвинения в непристойно поведение – дефиниция и негативни ефекти

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Публично засрамване на жените и обвинения в непристойно поведение – дефиниция и негативни ефекти
    www.framar.bg 
    на 30 March 2023 в 20:52
    Коментирайте "Публично засрамване на жените и обвинения в непристойно поведение – дефиниция и негативни ефекти"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Групова динамика
  • Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици
  • Как описваме мъжете и жените лидери
  • 10 вида дискриминация, които вече изчезват в съвременния свят
  • Как да приемем същността на другите хора
  • Как да установим, че сме подложени на морален тормоз на работното място
  • След 40-годишна забрана: Върховният съд на САЩ връща молитвите в държавните училища
  • Как да се борим с дискриминацията на работното място
  • Има лекарство и срещу расизъм
  • Микроагресията на работното място
  • Как да се справим с половото неравенство на работното място

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Ремирта - негативни реакции с Либрето, Есобел и Ксанакс?

преди 834 дни, 5 часа и 38 мин.

АДЕНУРИК -СТРАНИЧНИ ЕФЕКТИ ?

преди 912 дни, 7 часа и 56 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 24 дни, 9 часа и 48 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 31 дни, 1 час и 3 мин.

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 60 дни, 23 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 62 дни, 6 часа и 26 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Ще разчитате ли на пенсията когато остареете

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах