Как да приемем същността на другите хора
Според специалистите по психично здраве най-важното условие за постигане на мир със себе си е приемането. То включва три компонента: самоприемане (мислене за себе си без осъждане) и приемане на обстоятелствата и събитията (които не можем да променим) такива, каквито са. Третият компонент, който ще разгледаме в тази статия, касае приемането на същността на околните, без да се опитваме да ги променим.
Огледайте мислите си
Нека проследим мислите си за другите. Проучването на околните, трупането и анализът на информация – всичко това цели да ги категоризира. Човек си създава усещане за контрол, категоризирайки заобикалящите го предмети и хора. Но това върви с оценка на личността и постъпките й, което повишава много вероятността от осъдителни съждения (а също и от предразсъдъци и дискриминация). Ако имаме самоконтрол над негативните съждения, както за себе си, така и за останалите, ще откриваме по-малко затруднения да приемем истината за тях.
Потърсете положителното
Невъзможността да приемем дадена личност се дължи на вторачването ни върху негативните й страни. Вместо да се фокусираме върху това колко различен е другият от нас или върху недостатъците му, нека се съсредоточим върху хубавите черти на този човек, изборите и действията му.
Избягвайте крайностите
Примамливо е да виждаме хората в черно и бяло – такива с правилни и такива с грешни възгледи, но това просто не е реалистично. Няма верни и неверни пътища, защото те са лични. Не можем да определяме единствено своята гледна точка за правилната.
>>> Сключване на мир с реалността: Практикуване на радикално приемане
Спрете да категоризирате самите себе си
Оценката за самите нас е плод на същите критики, които отправяме вътрешно към останалите. Ако спрем да оказваме натиск върху себе си да сме „винаги прави“, ще спрем да го очакваме и от другите. Прекратяването на безкрайното оценяване е важна стъпка към приемането.
Фокусирайте се върху настоящия момент
Неспособността да приемаме често се дължи на проблеми в миналото. Не е нужно да дълбаем непроменими събития в историята. Нужно е просто да се научим да живеем с последствията им. Сравняването на нещата с миналото винаги води до оценки и възпрепятства приемането.
Поставете се на мястото на другите
Как бихме се почувствали, ако някой съди нас? Ако не ни приемат? Следващият път, когато усетим предубежденията си да надигат глава, можем да се запитаме точно това.
Лесно е да мислим за себе си като за приемащи и добри хора. Това са абстрактни идеи, които се изпаряват в миговете, щом се сблъскаме с някой, който е неприемлив по досегашните ни стандарти.
Единственият начин да живеем щастливо е да се научим да приемаме всичко, което не можем да променим. Осъзнаването на това ще ни мотивира да следваме изброените по-горе шест стъпки в случаите, в които усетим, че ни е трудно да приемем безусловно същността на близките си.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Групова динамика
- Каква е разликата между стереотипи и предразсъдъци
- Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици
- „Търсят ли си го жените“, когато се обличат предизвикателно
- Как описваме мъжете и жените лидери
- Какво представлява радикалното приемане
- След 40-годишна забрана: Върховният съд на САЩ връща молитвите в държавните училища
- Адаптация на децата в приемното семейство
- Микроагресията на работното място
- Как да се борим с дискриминацията на работното място
- Изследвания от 2005 година, касаещи рисковете от медицинската употреба на сок от нони
Коментари към Как да приемем същността на другите хора