Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Терапевтични занимания и креативност Какво е пясъчна терапия

Какво е пясъчна терапия

от 28 окт 2019г., обновено на 04 ное 2019г.
Редактор: Даниела Пройчева
Какво е пясъчна терапия - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Може и да изглежда като игра, но всъщност пясъчните табли имат терапевтична цел.

Пясъчната терапия (наричана още терапия с пясъчна игра) често се използва при хора, които са преживели травматично събитие като например насилие. Най-често се прилага при деца, но е възможно да повлияе положително и на тийнейджъри и дори възрастни.

Психотерапевтите могат да използват пясъчните табли, за да оценят, диагностицират и лекуват множество психични заболявания. Изследванията показват, че терапията с пясъчни табли може да помогне на страдащия да изрази по-ефективно емоциите си и същевременно да намали психологическия дистрес.

Какво включва пясъчната терапия?

Тя представлява комбинация от игрова и арт терапия. Терапевтът осигурява табла или кутия, пълна с пясък. На клиента се предоставят миниатюрни играчки, с които да създаде свой въображаем свят в самия пясък. Играчките могат да бъдат най-разнообразни – от домашни животни, през динозаври, хора или коли. Възможно е да има дървета, огради, врати и сгради - всичко необходимо, за да се пресъздаде реалния живот. Клиентът е свободен да избере кои играчки да използва, след което той самият ги подрежда в таблата/ кутията.

Терапевтът играе роля на наблюдател и рядко прекъсва клиента, оставяйки го да пресъздаде свят, който разкрива вътрешните му борби или конфликти. След като пясъчната игра приключи, терапевтът и клиентът често обсъждат онова, което са наблюдавали – конкретния избор на играчки, начина, по който са били подредени, както и скрития смисъл или символиката в тях.

Клиентът може да реши да пренареди играчките след разговора. Пясъчната терапия може да включва и вербална, игрова, арт или друг тип терапия.

Как помага пясъчната терапия?

Този вид терапия е разработена от Дора Калф (Dora Kalff) и заимства елементи от "World techni"c на Маргарет Лоуенфелд, теорията на Юнг и будистките практики на съзерцание.

Основната идея е, че ако терапевтът подсигури на клиента си безопасно пространство, той би използвал пясъчната табла, за да намери сам решения на проблемите си. Според проучванията, пясъчната терапия намалява симптомите на различни видове психични заболявания или разстройства и увеличава устойчивостта.

Терапията е неструктурирана. Тя позволява на клиента да се лекува по време на самия терапевтичен процес. Дава му възможност да се освободи от дълбоко скритите негативни емоции, да изкаже на глас съкровените си мисли и да се почувства приет от терапевта.
Пясъчната игра е и много приятно сензорно занимание. Тя улеснява естественото изразяване на чувствата и би могла да бъде част от индивидуална, групова или семейна терапия.

Да дадем думата на учените

Изследванията разкриват, че пясъчните табли са ефективно средство за лечение на проблеми от различен характер. Проучване върху 4- и 5-годишни деца с поведенчески проблеми показва, че този тип терапия намалява агресията в тях само след 30 минути игра с пясъка 2 пъти седмично или общо по време на 16 сесии.

Друго изследване се извършва върху 3 деца в Корея, които са жертви на домашно насилие. Към играта с пясъчните табли, е добавена музика, като крайният резултат - след 6 индивидуални сесии, е значително подобрена емоционална и поведенческа адаптивност.

Направено е проучване и върху жени мигранти в Корея, при които пясъчната терапия помага да намерят начини за положително себеизразяване, а да избягват отрицателното такова.

В Китай се провежда изследване върху момчета със синдром на Аспергер. Пясъчната игра им помага да се почувстват по-добре и да подобрят комуникативните си умения с останалите. Хубаво е да се уточни, че при тях терапията е била съпътстваща и съчетана с други форми на лечение.

Според учените играта с пясък може да помогне на много чувствителни деца, преживели вербални травми, които все още не могат да говорят. Чрез нея те могат да информират възрастните за травматичните преживявания, които са имали. В подкрепа на това твърдение е извършено изследване върху 3-годишно сираче с ХИВ. Наблюденията на учените са, че пясъчната терапия му е повлияла благотворно в емоционален план.

Как протича пясъчната терапия?

Вероятно се чудите как миниатюрните фигурки в пясъка биха помогнали на някого да реши какъвто и да било проблем. Ако вие или детето ви посещава пясъчна терапия, а у вас има съмнения относно ефективността й, най-разумно би било да поговорите с терапевта.

Когато пясъчната терапия се прилага като инструмент за по-добра оценка, терапевтът може да предостави пясъчна табла и след това да наблюдава за знаци, подсказващи несигурност и агресия, или пък устойчивост и положително емоционално себеизразяване.

Ако пясъчната игра е част от лечението, сесиите могат да продължат от 30 до 60 минути и да се планират веднъж седмично или на две седмици. Терапевтът може още с влизането ви в кабинета му да ви поздрави, след което да ви покаже празна табла, пълна с пясък и да ви остави да изберете фигурките и начина, по който да ги подредите.

Възможно е да поиска да заснеме аранжираните от вас пясъчни табла, за да е по-лесно да проследите промените, ако ви се прииска да пренаредите играчките.

Терапевтът може да предпочете да обсъдите пясъчната табла, която сте подредили, в края на всяка от сесиите. Например може да попита какво означава това, че сте сложили домашните животни зад решетки, а по-опасните (например тигри или динозаври) сте оставили на свобода. Възможно е заедно да разгадаете посланието, което дори вие самите може би не осъзнавате, че сте изпратили с начина на подреждане на фигурките.

Източник:

verywellmind.com, pinterest.com

Още по темата:
  • Арт терапевтът Евгения Маринчева: що е арт терапия и как лекува тя (плюс арт задача за вас) Арт терапевтът Евгения Маринчева: що е арт терапия и как лекува тя (плюс арт задача за вас)
  • Мизокинезия – същност, причини и лечение Мизокинезия – същност, причини и лечение
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Мизофония: същност, прояви и лечение Мизофония: същност, прояви и лечение
5.0/5 1 оценка

Коментари към Какво е пясъчна терапия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво е пясъчна терапия
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 20:33
    Коментирайте "Какво е пясъчна терапия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Терапевтични занимания и креативност
  • Мизокинезия – същност, причини и лечение
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Мизофония: същност, прояви и лечение
  • Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост
  • Какво представлява и как се проявява разстройството на адаптацията
  • Експлозивният гняв може да е признак за нещо сериозно
  • Антисоциално личностно разстройство: Рискови фактори, симптоми, лечение
  • Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
  • 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
  • Гневни разстройства - какво представляват и какви са симптомите
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 4 часа и 17 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 22 дни, 11 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 8 часа и 34 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 4 часа и 44 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 21 часа и 25 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 26 дни, 3 часа и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival