Какво е пясъчна терапия
Може и да изглежда като игра, но всъщност пясъчните табли имат терапевтична цел.
Пясъчната терапия (наричана още терапия с пясъчна игра) често се използва при хора, които са преживели травматично събитие като например насилие. Най-често се прилага при деца, но е възможно да повлияе положително и на тийнейджъри и дори възрастни.
Психотерапевтите могат да използват пясъчните табли, за да оценят, диагностицират и лекуват множество психични заболявания. Изследванията показват, че терапията с пясъчни табли може да помогне на страдащия да изрази по-ефективно емоциите си и същевременно да намали психологическия дистрес.
Какво включва пясъчната терапия?
Тя представлява комбинация от игрова и арт терапия. Терапевтът осигурява табла или кутия, пълна с пясък. На клиента се предоставят миниатюрни играчки, с които да създаде свой въображаем свят в самия пясък. Играчките могат да бъдат най-разнообразни – от домашни животни, през динозаври, хора или коли. Възможно е да има дървета, огради, врати и сгради - всичко необходимо, за да се пресъздаде реалния живот. Клиентът е свободен да избере кои играчки да използва, след което той самият ги подрежда в таблата/ кутията.
Терапевтът играе роля на наблюдател и рядко прекъсва клиента, оставяйки го да пресъздаде свят, който разкрива вътрешните му борби или конфликти. След като пясъчната игра приключи, терапевтът и клиентът често обсъждат онова, което са наблюдавали – конкретния избор на играчки, начина, по който са били подредени, както и скрития смисъл или символиката в тях.
Клиентът може да реши да пренареди играчките след разговора. Пясъчната терапия може да включва и вербална, игрова, арт или друг тип терапия.
Как помага пясъчната терапия?
Този вид терапия е разработена от Дора Калф (Dora Kalff) и заимства елементи от "World techni"c на Маргарет Лоуенфелд, теорията на Юнг и будистките практики на съзерцание.
Основната идея е, че ако терапевтът подсигури на клиента си безопасно пространство, той би използвал пясъчната табла, за да намери сам решения на проблемите си. Според проучванията, пясъчната терапия намалява симптомите на различни видове психични заболявания или разстройства и увеличава устойчивостта.
Терапията е неструктурирана. Тя позволява на клиента да се лекува по време на самия терапевтичен процес. Дава му възможност да се освободи от дълбоко скритите негативни емоции, да изкаже на глас съкровените си мисли и да се почувства приет от терапевта.
Пясъчната игра е и много приятно сензорно занимание. Тя улеснява естественото изразяване на чувствата и би могла да бъде част от индивидуална, групова или семейна терапия.
Да дадем думата на учените
Изследванията разкриват, че пясъчните табли са ефективно средство за лечение на проблеми от различен характер. Проучване върху 4- и 5-годишни деца с поведенчески проблеми показва, че този тип терапия намалява агресията в тях само след 30 минути игра с пясъка 2 пъти седмично или общо по време на 16 сесии.
Друго изследване се извършва върху 3 деца в Корея, които са жертви на домашно насилие. Към играта с пясъчните табли, е добавена музика, като крайният резултат - след 6 индивидуални сесии, е значително подобрена емоционална и поведенческа адаптивност.
Направено е проучване и върху жени мигранти в Корея, при които пясъчната терапия помага да намерят начини за положително себеизразяване, а да избягват отрицателното такова.
В Китай се провежда изследване върху момчета със синдром на Аспергер. Пясъчната игра им помага да се почувстват по-добре и да подобрят комуникативните си умения с останалите. Хубаво е да се уточни, че при тях терапията е била съпътстваща и съчетана с други форми на лечение.
Според учените играта с пясък може да помогне на много чувствителни деца, преживели вербални травми, които все още не могат да говорят. Чрез нея те могат да информират възрастните за травматичните преживявания, които са имали. В подкрепа на това твърдение е извършено изследване върху 3-годишно сираче с ХИВ. Наблюденията на учените са, че пясъчната терапия му е повлияла благотворно в емоционален план.
Как протича пясъчната терапия?
Вероятно се чудите как миниатюрните фигурки в пясъка биха помогнали на някого да реши какъвто и да било проблем. Ако вие или детето ви посещава пясъчна терапия, а у вас има съмнения относно ефективността й, най-разумно би било да поговорите с терапевта.
Когато пясъчната терапия се прилага като инструмент за по-добра оценка, терапевтът може да предостави пясъчна табла и след това да наблюдава за знаци, подсказващи несигурност и агресия, или пък устойчивост и положително емоционално себеизразяване.
Ако пясъчната игра е част от лечението, сесиите могат да продължат от 30 до 60 минути и да се планират веднъж седмично или на две седмици. Терапевтът може още с влизането ви в кабинета му да ви поздрави, след което да ви покаже празна табла, пълна с пясък и да ви остави да изберете фигурките и начина, по който да ги подредите.
Възможно е да поиска да заснеме аранжираните от вас пясъчни табла, за да е по-лесно да проследите промените, ако ви се прииска да пренаредите играчките.
Терапевтът може да предпочете да обсъдите пясъчната табла, която сте подредили, в края на всяка от сесиите. Например може да попита какво означава това, че сте сложили домашните животни зад решетки, а по-опасните (например тигри или динозаври) сте оставили на свобода. Възможно е заедно да разгадаете посланието, което дори вие самите може би не осъзнавате, че сте изпратили с начина на подреждане на фигурките.
verywellmind.com, pinterest.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
- Хистрионно личностно разстройство – същност, симптоми и лечение
- Мизофония: същност, прояви и лечение
- Как да разпознаете трите вида разстройства на личността
- Как да постъпите, ако роднините отказват да приемат, че детето ви има психично нарушение
- Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост
- Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
- Антисоциално личностно разстройство: Рискови фактори, симптоми, лечение
- Синдром на Турет – причини, симптоми и лечение
- Експлозивният гняв може да е признак за нещо сериозно
Коментари към Какво е пясъчна терапия