Спирането на цигарите подобрява психичното здраве

Всички знаем, че спирането на цигарите подобрява физическото здраве. Оказва се, че то влияе положително и на психичното, като повишава тонуса и настроението, потиска стреса и бори тревожността.
Тютюнопушене, тревожност и настроение
Повечето пушачи твърдят, че искат да спрат цигарите, но не могат, защото пушенето ги успокоява и им помага да се справят със стреса и тревожността. На пръв поглед изглежда, че докато пуши, човек наистина се отпуска. Оказва се обаче, че не цигарата, а самото действие на пушене подлъгва тялото, че тютюнопушенето му влияе добре. Всъщност то има точно обратен ефект – засилва тревожността и напрежението.
Успокояват ли цигарите наистина
Когато човек пуши, никотинът бързо навлиза в мозъка му и взаимодейства с някои химични вещества, доставяйки ударна доза наслада и спокойствие. За съжаление, това чувство не трае дълго. В момента, в който никотинът напусне тялото, се появяват симптоми на отнемане като раздразнителност и тревожност. Те карат пушачът да копнее за следващата цигара, в желанието си отново да се почувства спокоен.
Специалистите подчертават, че много пушачи бъркат симптомите на отнемане с ежедневния стрес и именно заради това не могат да се откажат от вредния навик. Порочният кръг създава фалшиво усещане, че тютюнопушенето облекчава стреса, докато истината е, че то причинява повече вреди както на физическото, така и на психичното ни състояние.
Ползи за психичното здраве от спирането на цигарите
Изследванията сочат, че след отказване на цигарите:
- тревожността, депресията и нивото на стрес намаляват;
- качеството на живот и настроението се подобряват;
- дозировката на някои лекарства за лечение на психични разстройства могат да бъдат намалени.
Пушачи с психични проблеми
Хората, диагностицирани с психични нарушения, като тревожност, депресия или шизофрения:
- са по-склонни да пушат;
- пушат повече цигари;
- умират средно 10-20 години по-рано от пушачите в добро психично здраве (тютюнопушенето е ключов фактор за продължителността на живота);
- се нуждаят от по-високи дози от някои антипсихотични лекарства и антидепресанти, защото цигарите пречат на действието им.
Спирането на цигарите може да е толкова ефективно, колкото приема на антидепресанти
Отказът от вредния навик успокоява пациентите с психични проблеми, формира в тях положителен начин на мислене и подобрява качеството им на живот. Доказателствата сочат, че спирането на цигарите е равносилно на лечение с антидепресанти при хора, страдащи от тревожност или депресия.
» Каква роля играе чувствителността към тревожност при тютюнопушенето
Съвети за отказ от тютюнопушене
- Използвайте никотин-заместваща терапия или преминете на електронни цигари.
- Консултирайте се с лекар, ако не можете да спрете да мислите за цигара. Той може да ви препоръча медикаменти, които ще ви помогнат да потиснете желанието за пушене.
- Ако намалите цигарите, но не успявате да ги откажете изцяло, не се ядосвайте. Със сигурност вече сте разбрали какво ви помага да се въздържате и ще го използвате следващия път, когато никотиновият глад и навикът напомнят за себе си. Всяка крачка в правилната посока ви приближава към пълния отказ.
- Ако приемате антипсихотици или антидепресанти, обсъдете с личния си лекар или психиатър намерението да спрете цигарите, тъй като може да се наложи промяна в дозировката на предписаните лекарства.
Как да се справите с тревожността след спиране на цигарите
- Прилагайте техники за релаксация като дълбоко дишане, слушане на музика, леки физически упражнения, разходка сред природата и други.
- Изместете фокуса от натрапчивата мисъл за цигара. Можете например да повървите, за да се успокоите. Специалистите препоръчват да си поставяте малки цели, които да постигате лесно - обаждане на приятел веднъж седмично или 10 минути дневно, прекарани в любимо занимание.
- Ако обичате да пишете, си водете дневник, в който описвате прогреса, емоциите и трудностите през този труден период на отучване. Отбелязвайте в календар дните, когато не сте изпушили нито една цигара. Визуализацията на успехите ще ви насърчат още повече.
- Не се отчайвайте - Радвайте се на всяка малка победа и вървете към крайната си цел стъпка по стъпка, ден по ден.
- Stopping smoking for your mental health: https://www.nhs.uk/live-well/quit-smoking/stopping-smoking-mental-health-benefits/
- The truth about smoking, stress and mental health: https://www.nhs.uk/better-health/quit-smoking/why-quit-smoking/the-truth-about-smoking-stress-and-mental-health/
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ТЮТЮНОПУШЕНЕ 50 мл
РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
АШВАГАНДА таблетки * 30 ВИТАБИОТИКС
НовМАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл
ГРЕВИЯ СТРЕС ХЕПА + МАГНЕЗИЙ + L-ТЕАНИН капсули * 60
АЛОРА сироп 100 мл НОБЕЛ
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
- 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
- Седативни лекарства
- Панически атаки и паническо разстройство: Симптоми и лечение
- Техники за заземяване при силен стрес
- Дива маруля, Бодлива маруля
- Флуоксетин
- Лечение със сертралин
- Терапевтите разкриват най-добрите начини за редуциране на стреса и тревожността
- Възможно е ключът към облекчаване на тревожността да е скрит в чревните бактерии
Коментари към Спирането на цигарите подобрява психичното здраве