Тревожност или коронавирус: Как да разберем разликата
Наред с ширещото се безпокойство относно COVID-19, има вероятност хората, които страдат от хронична тревожност, да почувстват, че нещата са достигнали ново ниво на паника, а това да доведе до редица симптоми, подобни на тези при заразяване с коронавирус (т.е. задух, треперене, прекомерно изпотяване и др.). Хората, страдащи от панически атаки и тревожност, могат да се чувстват сякаш умират, когато всъщност това не е така. Последното важи най-вече за незапознатите с многото и различни симптоми на състоянието.
Важно е да знаете разликата между симптомите на тревожността и тези на вируса, така че ако става въпрос за първото, да не изпаднете в ужас, че сте се заразили. Въпреки че съществуват прилики, има някои основни отлики в набора от симптоми при двете състояния, които трябва да имате предвид. |
Какво представляват симптомите на тревожност и по какъв начин се различават от симптомите на коронавирус?
Въпреки че всеки човек, страдащ от тревожност, може да изпитва уникални симптоми, то съществуват някои общи преживявания: ирационален страх и ужас. Ако сте особено стресирани около вируса и рисувате мисловни сценарии за катастрофичното бъдеще, това вероятно е знак, че изпитвате по-силна тревожност от обикновено. Последното може да доведе тялото ви до преумора и някои необичайни симптоми, които да не разпознаете. По-често срещаните симптоми на тревожност включват:
- Чувство на паника, страх и нервност;
- Неукротими, обсебваща мисли;
- Повтарящи се мисли или „ретроспекции“ на травматични събития;
- Ирационално ритуално поведение;
- Прекомерно изпотяване или изтръпване в ръцете или краката;
- Задух, хипервентилация;
- Болки в гърдите или сърцебиене;
- Невъзможност да сте спокойни и да стоите неподвижни;
- Сухота в устата, гадене, замаяност;
- Чувствате се неспокойни, напрегнати или на ръба;
- Лесно се уморявате;
- Затруднения с концентрацията; усещане, че умът ви е празен;
- Раздразнителни сте;
- Усещате мускулно напрежение;
- Затруднявате се да контролирате притеснението си;
- Проблеми със съня, като затруднено заспиване или невъзможност за задържане на съня, безпокойство или незадоволителен сън;
- Синдром на раздразненото черво, диария;
Що се отнася до симптомите на COVID-19, Центровете за контрол и профилактика на заболяванията показват, че заразените с вируса проявяват три основни симптома:
- Треска;
- Затруднено дишане;
- Суха кашлица;
Според Световната здравна организация (СЗО) други, по-рядко срещани коронавирусни симптоми включват: болки в тялото и главата, запушване на носа, хрема, болки в гърлото или диария.
Каква е основната разлика между коронавирусните симптоми и тези на тревожност?
Коронавирусът може да причини треска; и докато в някои екстремни случаи тревожността може също да причини треска, то това е много рядко. Треската, причинена от COVID-19 обикновено е придружена с кашлица и затруднено дишане; тъй като тревожността не причинява кашлица, това е друга ключова отлика между двете.
Друго основна разлика е, че при вируса може да се появи кихане и хрема, но не и тревожност. Освен това, когато човек преживява паническа атака, която включва задух, това обикновено трае само 20 до 30 минути, като достига своя пик около 10-ата минута. Някой, заразен с коронавирус, който има проблеми с дишането, ще усеща тези затруднения за по-дълъг период от време, обикновено наред с грипоподобни симптоми.
Важно е да запомните, че е нормално да сме разтревожени във времена като тези, а телата ни реагират по много непредвидими начини при подобни стресови обстоятелства.
Преди да пристъпите към заключението, че сте заразени вируса, отделете време, за да прецените дали са налични всички характерни симптоми. Упражнете дълбоко дишане и намерете начин да се успокоите. Обърнете внимание дали това помага. Ако сте в изключително тежко състояние или чувствате, че не можете да си поемете дълбоко въздух, свържете се с медицински специалист. |
Упражняването на дълбоки вдишвания за успокояване и облекчаване на тревожността няма да е възможно при остър респираторен дистрес. Съществува голяма разлика между хипервентилацията, причинена от тревожност, и респираторните затруднения, която разлика обикновено може да усети. Ако все пак имате съмнения, когато почувствате задух, обадете се на лекар, преди да отидете в болницата. Лекарите препоръчват последното, за да се избегне излагането на вируса и пациентите да могат да получат правилните грижи.
psychologytoday.com, pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 2 СПЕШНА ПОМОЩ 30 мл
БЕЗ ПАНИКА - НИЙЛ ГЕЙМЪН - СИЕЛА
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА СПЕШНА ПОМОЩ / ПРИ ШОК И ПАНИКА / 20 мл.
РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ПРИ ПЪТУВАНЕ 20 мл.
МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА RELIEVE ANXIETY 10 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
- Седативни лекарства
- Флуоксетин
- Лечение със сертралин
- Домашни средства и самопомощ при панически атаки
- Клонидин
- Симптоми на депресията, които не трябва да пренебрегвате
- Селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- Коча трева, котешка трева, бабица, мачо биле
Коментари към Тревожност или коронавирус: Как да разберем разликата