Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Трите вида бърнаут и как да си помогнем

Трите вида бърнаут и как да си помогнем

от 20 фев 2019г., обновено на 19 яну 2023г.
Редактор: Елиза Трайкова
Трите вида бърнаут и как да си помогнем - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

За да разберем колко зле може да изглежда т.нар. Синдром бърнаут или професионално прегаряне нека погледнем историята на Мелиса Синклер, служител в Time Out New York.

Мелиса става известна в интернет, след като Time Out New York по невнимание публикува обява за заетост в сайт за търсене на работа.

Постът обяснява: „В момента имаме съгласуван бюджет от 2 200 долара на проект за редактор на снимки на свободна практика, 10 часа работа по 22 долара на час, което обикновено е добра оферта, но проблемът е, че Мелиса не може да намери достатъчно добри кандидати. За да запълни тези фриланс позиции при сегашното темпо на производство на списания, тя се нуждае от хора, които могат да работят в няколко града едновременно. Тъй като не може да намери такива, тя е принудена да върши цялата тази работа сама и в момента е смазана и в безизходица."

За съжаление, много хора, които четат публикацията, вероятно могат да се припознаят. Разходите за бърнаут са огромни. Оставен без контрол, хроничният стрес допринася за депресия, сърдечни заболявания и автоимунни заболявания.

Ако лично сте преживели прегаряне, знаете от първа ръка колко трудно може да бъде възстановяването. Лошото е, че често пренебрегваме проблема. Но ето за какво иде реч:

Трите вида прегаряне

Както обяснява доклад от 2014 г., публикуван в списанието PLOS One с отворен достъп, съществуват три различни подтипа на прегарянето — всеки от тях има собствени причини и стратегии за справяне. Проучването се основава на отговорите на 429 служители в университета в Сарагоса в Испания.

Първо, съществува прегаряне от претоварване. Това е видът прегаряне, с което повечето от нас са запознати. При този тип бърнаут хората работят по-усилено и трескаво в търсене на успех. Около 15% от служителите в проучването попадат в тази категория. Те са склонни да рискуват здравето и личния си живот в стремежа да постигнат амбицията си и се справят със стреса си като вентилират чувствата си на останалите.

Вторият вид прегаряне включва липса на предизвикателство. Хората в тази категория се чувстват недооценени и отегчени. Те изпитват фрустрация от това, че на работното им място липсват възможности за обучение и професионален растеж. Приблизително 9% от служителите в проучването се чувстват по този начин. Тъй като недооценените служители не изпитват страст или удоволствие от работата си, те се справят като се дистанцират от нея. Това безразличие води до цинизъм, избягване на отговорност и цялостно откъсване от работата.

Последният тип прегаряне, пренебрегването, е резултат от чувството за безпомощност на работното място. 21% от служителите, които попадат в тази категория, са съгласни с изявления като: „Когато нещата не се развиват толкова добре, колкото би трябвало, аз спирам да се опитват.“ Ако сте в тази категория, то може би се смятате за некомпетентни или чувствате, че не можете да се справите с изискванията на работа. Може би сте се опитали да напреднете, срещнали сте бариери и просто сте се отказали. Точно като синдрома на самозванеца, това състояние се характеризира с пасивност и липса на мотивация.

Намиране на решение

Тъй като хората не прегарят по един и същи начин или поради едни и същи причини, важно е да идентифицирате вида на прегарянето, с което вие или вашите служители може би се сблъсквате. Това улеснява намирането на целеви решения, които да помогнат.

Вече има изобилие от насоки за това как да се справим с прегарянето от претоварване, включително да правим паузи по време на работа и да практикуваме хобита в извънработно време. (Макар че след работа често сме изкушени да се отпуснем пред телевизора, експертите подсказват, че това не действа енергизиращо или възстановяващо.) Освен това, нужно е да разговаряте с вашия мениджър или друг високопоставен служител във вашата организация за това как да се справяте със задачите си. Няма полза за вас или за компанията, ако отговорностите ви са прекалено претоварващи и това ви прави непродуктивни.

Ако ви липсва предизвикателство, първият проблем, който трябва да разрешите, е да намерите неща, в които да чувствате, че инвестирате нещо от себе си. Когато сте деморализирани, може да е трудно да ви е грижа за каквото и да било, а намирането на страст в живота може да изглежда обезсърчително. Това, което можете да направите, е просто да проучите към какво изпитвате любопитство. Осигуряването на време за саморефлексия може да събуди у вас нови интереси, които може би бихте желали да изследвате.

Друго нещо, което може да направите, е да си поставете цел да усвоите ново умение през следващите 30 дни, за да задвижите мотивацията си. Осъществяването на крачка към някаква цел, без значение колко малка е тя, изгражда увереност и създава инерция, която може да ви измъкне от дупката.

В допълнение, може да опитате т.нар. джоб крафтинг (job — работа; craft - изработвам), за да превърнете работата, която вече имате, в такава, която желаете. Крафтингът включва препроектиране на вашата роля и отговорности по такъв начин, че да намерите повече смисъл в ежедневните си задачи и да използвате по-добре силните си страни. Ако сте маркетинг асистент в нестопанска организация, който обича да пише например, бихте могли да започнете блог, който да споделя актуална информация, насочена към хората, които се възползват от мисията на организацията. По този начин ще чувствате, че инвестирате повече от себе си в работата, като същевременно ще помагате на работодателя си.

Ако вашият проблем е пренебрегването, то основната ви задача трябва да бъде намирането на начини да си възвърнете чувството, че имате власт над ролята, която изпълнявате. Опитайте да създадете списък, с нещата, които да не правите. Какво можете да спечелите чрез аутсорсинг, делегиране или забавяне? Помислете на кои задължения трябва да кажете „не“. Ако отговаряте на профила на шефа работохолик, научете се да поставяте по-добри граници.

Най-важното е да се съсредоточите върху онова, което можете да контролирате. Структурата е важна по време на стрес, така че си изградете сутрешна рутина, към която да се придържате. Грижете се за себе си извън работното време. Когато се чувствате безпомощни пред приливите и отливите на работното място, създаването на някакъв тип предсказуемост е от съществено значение.

Едва през май тази година Световната здравна организация (СЗО) включи синдрома в Международната класификация на болестите и получи свой код. Новата асамблея на СЗО ще влезе в сила през 2022 година.

5 ефективни начина за преодоляване на емоционалното изтощение

 

 


 

Източник:

 exploringyourmind.com;  jonbarron.org

Още по темата:
  • Справяне с бърнаут: 5 ефективни начина за преодоляване на емоционалното изтощение Справяне с бърнаут: 5 ефективни начина за преодоляване на емоционалното изтощение
  • Защо е полезно да работим по-малко Защо е полезно да работим по-малко
  • Най-важните предупредителни знаци, че страдате от Синдрома бърнаут Най-важните предупредителни знаци, че страдате от Синдрома бърнаут
  • 5 изненадващи причини за бърнаут – Част 2 5 изненадващи причини за бърнаут – Част 2
5.0/5 1 оценка

Коментари към Трите вида бърнаут и как да си помогнем

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Трите вида бърнаут и как да си помогнем
    www.framar.bg 
    на 06 February 2023 в 01:00
    Коментирайте "Трите вида бърнаут и как да си помогнем"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
  • Справяне с бърнаут: 5 ефективни начина за преодоляване на емоционалното изтощение
  • Най-важните предупредителни знаци, че страдате от Синдрома бърнаут
  • Защо е полезно да работим по-малко
  • 5 изненадващи причини за бърнаут – Част 2
  • Доц. Михаил Околийски: Сериозен е делът на напусналите работа заради бърнаут
  • Как да се справим с бърнаут синдрома и трудностите при приоритизиране на задачите
  • 5 изненадващи причини за бърнаут – Част 1
  • Все още се пренебрегва като проблем синдромът на прегарянето у нас
  • Как да реагираме, ако станем жертва на бърнаут

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мислите ли, че учителите са застрашени от бърнаут?

преди 1824 дни, 14 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 7 дни, 5 часа и 30 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 9 дни, 11 часа и 34 мин.

продавам PLAQUENIL 200 mg

преди 10 дни, 6 часа и 36 мин.

Търся OZARA ACTIV и TERRA OXY - добавките на професор Жеко Ганев от Стара Загора

преди 19 дни, 2 часа и 26 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Да се увеличи ли потребителската такса за здравноосигурените лица

Виж резултатите
Още интересни публикации
Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром

Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Доц. Михаил Околийски: Сериозен е делът на напусналите работа заради бърнаут

Доц. Михаил Околийски: Сериозен е делът на напусналите работа заради бърнаут

от 19 юли 2019г. Прочети повече
Как да реагираме, ако станем жертва на бърнаут

Как да реагираме, ако станем жертва на бърнаут

от 26 юни 2019г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах