Три начина, по които умът ни се бори с болестта

Осъзната медитация*, практикуване на йога и участието в група за подкрепа, оказва въздействие върху човешкия организъм на клетъчно ниво. Това показват резултатите от проучване с участието на жени, които са се излекували от рак на гърдата.
Изследователите са открили, че пациентките, които са практикували йога и медитация, или са участвали в групи за взаимопомощ, са имали по-дълги теломери (естествена част от човешките гени, които подлежат на промяна чрез начина на живот).
"Отдавна е известно, че психологически интервенции като осъзната медитация помагат да се почувстваме по-добре психически. За първи път обаче имаме доказателства, че те могат да повлияят върху ключови аспекти от биологията ни", заяви ръководителят на изследването д-р Линда Карлсон. Тя допълни, че ролята на теломерите (протеиновите комплекси в края на хромозомите) все още не е напълно изяснена, но късите теломери се свързват с различни заболявания и със стареенето на клетките.
По време на изследването (( Carlson et al., 2014 ). ) 88 жени, излекувани от рак на гърдата, са били разделени на три групи. Дамите от първата група са участвали в осем седмични занятия по медитация с продължителност 90 минути. Заниманията включвали и ненатоварващи елементи от хата йога. Жените от тази група трябвало да продължават практиката си и вкъщи по 45 минути дневно.
Задачата на дамите от втората група била да посещават "Подкрепяща експресивна терапия", за да разказват проблемите и тревогите си в продължение на 90 минути в рамките на 12 седмици. Основната цел на групата била да помогне на жените да споделят една с друга както положителните, така и отрицателните си емоции, а в същото време да изграждат отношения на взаимна подкрепа.
Третата (контролна) група трябвало да посещава еднократен 5-часов курс за понижаване на стреса.
Резултатите от изследванията показват, че теломерите са се скъсили при жените от контролната група, докато при първите две групи те са запазили своята дължина.
"За нас беше много изненадващо да установим съществени разлики в дължината на теломерите през разглеждания тримесечен период. Необходими са още изследвания, за да открием всички потенциални ползи за здравето, но това е едно вълнуващо откритие, което предоставя окуражаващи новини", коментира още д-р Карлсон.
"Бях много скептична в началото, но сега всеки ден практикувам осъзната медитация и тя не спира да ми напомня да контролирам реакциите си и да бъда по-добра към околните и към себе си", споделя Алисън Макферсън, една от участничките в изследването, която е получила диагноза рак на гърдата през 2008 г.
"За мен беше от огромно значение да бъда част от това. Убедена съм, че за хората, които водят битка с рака, би било изключително полезно да научат повече за осъзната медитация и да се запознаят с други хора, които се занимават със същото", споделя друга оздравяла пациентка Деан Дейвид.
*Пълноосъзнатостта (mindfulness) е древна будистка практика, която ни помага да фокусираме вниманието си върху сетивните усещания, чувства и мисли, които изпитваме в момента, като ги наблюдаваме, без да ги оценяваме, анализираме или изменяме).
Прочетете още: Осъзната медитация: 8 бързи упражнения, които да вкарате в ежедневните си дейности
spring.org, overgangplaza.nl
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ОСЪЗНАТИЯТ ПЪТ ПРЕЗ ДЕПРЕСИЯТА - ДЖОН КАБАТ-ЗИН, МАРК УИЛЯМС, ДЖОН ТИЙСДЕЙЛ, ЗИНДЕЛ СЕГАЛ - ИЗТОК - ЗАПАД
ТИБЕТСКОТО ИЗКУСТВО НА ЖИВОТА - КРИСТОФЪР ХАНСАРД - ХЕРМЕС
ТРИТЕ ВИЖДАНИЯ - СТРАДАНИЕ, МЕДИТАЦИЯ И ПРОСВЕТЛЕНИЕ - КОНЧОК ЛУНДРУП
КИТАЙСКА МЕДИТАЦИЯ ДЖИ ГУАН - ДЖИ И - ШАМБАЛА
СКАЧАЙ КАТО ТИГЪР, ДВИЖИ СЕ КАТО КОСТЕНУРКА - ДЖАМПА ТАЙЕ
КОНЦЕНТРАЦИЯ И МЕДИТАЦИЯ - КРИСМЪС ХЪМФРИС - ШАМБАЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Възстановяване след сътресение на мозъка
- Черимоя
- Асоциативни корови зони
- Как влияе кофеинът на кръвообращението в мозъка
- Мозъкът има нужда от време, за да се адаптира към очилата ни
- Установете коя половина на мозъка ви е по-развита само за минутка (инфографика)
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Значението на чакрите
Коментари към Три начина, по които умът ни се бори с болестта