Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Мотивация, щастие и личен успех Трудностите в живота – как ни променят и как да се поучим от тях

Трудностите в живота – как ни променят и как да се поучим от тях

от 02 ное 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Трудностите в живота – как ни променят и как да се поучим от тях - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Нелсън Мандела прекарва 27 години от живота си в затвора, преди да стане първият демократично избран президент в Южна Африка. Опра Уинфри израства в много бедно семейство, два пъти става жертва на сексуално насилие, а по-късно се превръща в медийна звезда и експерт в сферата на телевизионния шоу бизнес. Неврологът и психиатър Виктор Франкъл е затворен 3 години в концентрационни лагери в Аушвиц и Дахау, преди да постави началото на логотерапията и да напише световноизвестната книга „Човекът в търсене на смисъл“.

Не сте ли се замисляли как някои хора успяват да се издигнат над нещастието, над тежките травми и мизерния живот, за да се превърнат във велики личности? Дали у тях е генетично заложено да бъдат силни и по-устойчиви на превратностите на съдбата? Дали съумяват по-добре да запазят самообладание и да не се откъсват от реалността? Или пък имат своите начини да се справят с трудностите, без да се сломят?

Според някои изследвания 50% от щастието, което човек изпитва, е заложено в гените му, 10% зависят от обстоятелствата, а останалите 40% от неговите избори. Макар цифрите да са ориентировъчни, други задълбочени проучвания също потвърждават, че ходът на човешкия живот се определя от няколко величини – някои контролируеми, други – не. Без значение какви гени сте наследили и в какви ситуации попадате, начинът ви на поведение и навиците ви играят важна роля.

Трикове за справяне с тежки ситуации

По-долу ще ви дадем няколко съвета как можете да преодолеете трудните моменти в живота си по възможно най-щадящ и дори полезен за вас начин.

Изберете си чудо и благоговейте пред него

По време на своя лекция в „TED Talk“ лекарят по палиативни грижи Б. Джей Милър споделя как след тежка злополука се налага да му бъдат ампутирани три от крайниците. Той си спомня как една от сестрите влиза в стаята, носейки му студена, сребриста снежна топка, и я поставя в безжизнената му ръка. „Не мога да ви опиша с думи как се почувствах. Държах снега в дланта си и го наблюдавах как бавно се топи и започва да капе“, разказва Милър.

 

it’s become clearer than ever that trauma has a lot to say about how we humans behave, as individuals and in groups. join ladybird and me this friday for a conversation on this mega subjecthttps://t.co/Yu6w4KX7f1 pic.twitter.com/kCljSOpIR0

— BJ Miller (@bjmillermd) November 1, 2021

Етан Крос, професор и ръководител на лабораторията по емоции и самоконтрол към Мичиганския университет, разкрива: „Когато човек изпитва благоговение, той е изправен пред нещо необятно, нещо, което не може да бъде обяснено. Изследванията показват, че чувството на благоговение сякаш смалява Аз-а ни. Проблемите ни започват да изглеждат незначителни. Няма значение дали ще държим снежна топка в ръката си, ще се наслаждаваме на летния залез, ще гушкаме новородено бебе или ще стоим прави на върха на планината. Тези моменти са ключови.“

Престанете да слушате мозъка си и обърнете внимание на своето тяло

Крис-Пранг Морган е терапевт по психично здраве и социален работник. Ето какво разказва тя: „Баща ми беше атлет. Много по-късно разбрах, че дълго е страдал от лека форма на хронична депресия. Едва когато претърпях инцидент, който промени изцяло живота ми, осъзнах, че физическата активност може да спасява. Буквално. Движението и спортът водят до освобождаването на ендорфини, а те служат като естествено средство за справяне с болката. Благодарение на физическата ми активност успях да преодолея продължителното душевно и емоционално страдание. Също като моя баща, аз бях на крачка от това да остана на резервната скамейка и да се отдам на самосъжаление. Връщайки се назад в спомените си, виждам, че именно спортът го е спасил. Не само физически.“

Разбира се, хората са много различни. За едни впускането в редовни физически занимания не е трудно, колкото за други. Затова програмите за здравословен начин на живот, които ни насърчават да бъдем активни, са толкова важни. Движението е здраве, но не само за тялото, а и за душата и ума. Всъщност призивът, че физическата активност има благотворен ефект върху човека, не е случаен, а се базира на научни доказателства и натрупан житейски опит.

Поставете си цел

Фридрих Ницше е казал: „Който има причина да продължи да живее, може да се справи с почти всяко препятствие по пътя си.“
Когато преминаваме през трудни периоди, ние трупаме опит и мъдрост, от които другите могат да се възползват. Надеждата, твърдостта и смелостта, натрупани чрез болката, лекуват душите на околните.

Всяко премеждие прави човека по-силен след това. То променя емоционалния му свят. Той никога повече не може да се превърне в онова, което е бил преди събитието. Колкото и травмиращо да е било то, опитът, който натрупваме, ни носи усещане за смисъл и отдаденост и ни изпълва със страст. В своята книга „Rising Strong“ социологът проф. Брене Браун споделя: „Да слушаме как можем и трябва да бъдем силни е нещо съвсем различно от това да се налага да бъдем силни. Благодарение на присъщата ни креативност, успяваме да се справим и така трудността оставя своя отпечатък завинаги върху нас.“

самотно цвете

Не търсете вечното щастие. Търсете връзката със света

През последните години Крис-Пранг Морган забелязва трайна тенденция в социалните медии да се публикуват красиви снимки и вдъхновяващи цитати и картинки. Подобни публикации наистина могат да събудят интереса на потребителя, но временно. Накрая човек остава с неприятното усещане, че нещо в живота му липсва. Той се притеснява, че изпуска щастието си и бърза да го намери. Взема спонтанни решения като например да резервира пътуване до екзотична дестинация или да организира парти. Воден е от мисълта, че трябва да бъде щастлив, на всяка цена. Променя обстоятелствата, за да постигне някакво вътрешно състояние на екзалтация.

Всъщност усещането за празнота, след като сме се порадвали на снимки или картинки в социалните мрежи, не е необичайно. В статия в списание „Scientific American“ пише, че „американската фикс идея за постигане на вечно щастие е резултат от липса. Липсата на смисъл в живота.“

Когато сте жертва на трагични събития, най-важното е да останете свързани със света, който ви заобикаля. Но не само, за да търсите щастието, а за да откриете дълбокия смисъл зад случващото се. И да го предадете на другите. Слушайте какво ви разказват хората около вас и им вдъхнете от вашата смелост и сила. 

Източник:

Life Hacks for Tough Times: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/full-catastrophe-parenting/202111/life-hacks-tough-times
Снимка: twitter.com

Още по темата:
  • Магнезий: Вашият мозък го обича Магнезий: Вашият мозък го обича
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Какво да направите, когато не искате да правите нищо Какво да направите, когато не искате да правите нищо
  • Как да се справяте със стреса, когато живеете с рак Как да се справяте със стреса, когато живеете с рак
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

L - ГЛУТАМИН таблетки 1000 мг * 50 GNC
36.40лв.

L - ГЛУТАМИН таблетки 1000 мг * 50 GNC

СИБИРСКИ ЖЕН ШЕН флакон * 10 TNT 21
9.40лв.

СИБИРСКИ ЖЕН ШЕН флакон * 10 TNT 21

НАТУРАЛИКО ЕНЕРДЖИ БУСТЕР ШОТ флакон 60 мл * 20
60.00лв.

НАТУРАЛИКО ЕНЕРДЖИ БУСТЕР ШОТ флакон 60 мл * 20

ИНТРАГЛОБИН капсули 500 мг * 30
11.50лв.

ИНТРАГЛОБИН капсули 500 мг * 30

САМЕ - С - АДЕНОСИЛ Л - МЕТИОНИН вегетариански капсули 250 мг * 40 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ
65.00лв.

САМЕ - С - АДЕНОСИЛ Л - МЕТИОНИН вегетариански капсули 250 мг * 40 ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ

НЕЙЧЪРС ЕЙД ХОЛЕСТЕРОЛ ФОРМУЛА прах 90 г
62.00лв.

НЕЙЧЪРС ЕЙД ХОЛЕСТЕРОЛ ФОРМУЛА прах 90 г

Коментари към Трудностите в живота – как ни променят и как да се поучим от тях

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Владина Лука Попова 
    на 04 November 2021 в 12:08

    Изключителна статия и много поучителна.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Мотивация, щастие и личен успех
  • Какво лекува английската сол
  • д-р Спас Тянков Пасев
  • Пиния
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Разтежение на прасеца при спортисти
  • Студен компрес или пакет с лед
  • Съвети за поставяне на кинезио лента
  • д-р Асен Янков Грънчаров
  • 10 начина за изграждане на психическа устойчивост
  • Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Боуен техниката ефективна ли е при тревожност и стрес?

преди 1850 дни, 18 часа и 11 мин.

Какво ви е мнението за Ашваганда? Подходяща ли е при стрес и депресия?

преди 1972 дни, 22 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 19 часа и 42 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 12 часа и 23 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 19 часа и 14 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 2 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес? SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?

SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?

от 15 май 2025г. Прочети повече
Скуиши играчки - забавният начин да облекчите стреса и подобрите концентрацията Скуиши играчки - забавният начин да облекчите стреса и подобрите концентрацията

Скуиши играчки - забавният начин да облекчите стреса и подобрите концентрацията

от 10 юли 2023г. Прочети повече
Неандерталците ефективно лекували тежки травми и се грижели за болните Неандерталците ефективно лекували тежки травми и се грижели за болните

Неандерталците ефективно лекували тежки травми и се грижели за болните

от 02 юни 2023г. Прочети повече
G91.3 Посттравматична хидроцефалия, неуточнена G91.3 Посттравматична хидроцефалия, неуточнена

G91.3 Посттравматична хидроцефалия, неуточнена

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ТЕЧЕН НАТУРАЛЕН ТОР ГУАНО 300 мл

ЛИВСАНЕ ПРЕМИУМ СЕНЗИТИВ ПЛАСТИРИ 2 размера * 20

ШИПКА С КАРАМФИЛ 150 г БИОНИА

ЛАМИЗИЛ спрей за кожа, разтвор 15 мл

БЛЕНД-А-ДЕНТ ЛЕПИЛО ПРОТЕЗИ ПЛЮС С/У ОСТАТЪЧНА ХРАНА 40гр.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ФИБРОЗИМ стомашно - устойчиви капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 11:29:57

МАКМИРОР вагинални глобули * 12

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 11:28:39

МАКМИРОР вагинални глобули * 12

Коментар на: Камелия от 03 юли 2025г. в 10:38:34

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 10:32:41

УРОФИТ таблетки * 120 ТОШКОВ

Коментар на: Дида от 03 юли 2025г. в 06:55:06
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival