Трудностите в живота – как ни променят и как да се поучим от тях
Нелсън Мандела прекарва 27 години от живота си в затвора, преди да стане първият демократично избран президент в Южна Африка. Опра Уинфри израства в много бедно семейство, два пъти става жертва на сексуално насилие, а по-късно се превръща в медийна звезда и експерт в сферата на телевизионния шоу бизнес. Неврологът и психиатър Виктор Франкъл е затворен 3 години в концентрационни лагери в Аушвиц и Дахау, преди да постави началото на логотерапията и да напише световноизвестната книга „Човекът в търсене на смисъл“.
Не сте ли се замисляли как някои хора успяват да се издигнат над нещастието, над тежките травми и мизерния живот, за да се превърнат във велики личности? Дали у тях е генетично заложено да бъдат силни и по-устойчиви на превратностите на съдбата? Дали съумяват по-добре да запазят самообладание и да не се откъсват от реалността? Или пък имат своите начини да се справят с трудностите, без да се сломят?
Според някои изследвания 50% от щастието, което човек изпитва, е заложено в гените му, 10% зависят от обстоятелствата, а останалите 40% от неговите избори. Макар цифрите да са ориентировъчни, други задълбочени проучвания също потвърждават, че ходът на човешкия живот се определя от няколко величини – някои контролируеми, други – не. Без значение какви гени сте наследили и в какви ситуации попадате, начинът ви на поведение и навиците ви играят важна роля.
Трикове за справяне с тежки ситуации
По-долу ще ви дадем няколко съвета как можете да преодолеете трудните моменти в живота си по възможно най-щадящ и дори полезен за вас начин.
Изберете си чудо и благоговейте пред него
По време на своя лекция в „TED Talk“ лекарят по палиативни грижи Б. Джей Милър споделя как след тежка злополука се налага да му бъдат ампутирани три от крайниците. Той си спомня как една от сестрите влиза в стаята, носейки му студена, сребриста снежна топка, и я поставя в безжизнената му ръка. „Не мога да ви опиша с думи как се почувствах. Държах снега в дланта си и го наблюдавах как бавно се топи и започва да капе“, разказва Милър.
it’s become clearer than ever that trauma has a lot to say about how we humans behave, as individuals and in groups. join ladybird and me this friday for a conversation on this mega subjecthttps://t.co/Yu6w4KX7f1 pic.twitter.com/kCljSOpIR0
— BJ Miller (@bjmillermd) November 1, 2021
Етан Крос, професор и ръководител на лабораторията по емоции и самоконтрол към Мичиганския университет, разкрива: „Когато човек изпитва благоговение, той е изправен пред нещо необятно, нещо, което не може да бъде обяснено. Изследванията показват, че чувството на благоговение сякаш смалява Аз-а ни. Проблемите ни започват да изглеждат незначителни. Няма значение дали ще държим снежна топка в ръката си, ще се наслаждаваме на летния залез, ще гушкаме новородено бебе или ще стоим прави на върха на планината. Тези моменти са ключови.“
Престанете да слушате мозъка си и обърнете внимание на своето тяло
Крис-Пранг Морган е терапевт по психично здраве и социален работник. Ето какво разказва тя: „Баща ми беше атлет. Много по-късно разбрах, че дълго е страдал от лека форма на хронична депресия. Едва когато претърпях инцидент, който промени изцяло живота ми, осъзнах, че физическата активност може да спасява. Буквално. Движението и спортът водят до освобождаването на ендорфини, а те служат като естествено средство за справяне с болката. Благодарение на физическата ми активност успях да преодолея продължителното душевно и емоционално страдание. Също като моя баща, аз бях на крачка от това да остана на резервната скамейка и да се отдам на самосъжаление. Връщайки се назад в спомените си, виждам, че именно спортът го е спасил. Не само физически.“
Разбира се, хората са много различни. За едни впускането в редовни физически занимания не е трудно, колкото за други. Затова програмите за здравословен начин на живот, които ни насърчават да бъдем активни, са толкова важни. Движението е здраве, но не само за тялото, а и за душата и ума. Всъщност призивът, че физическата активност има благотворен ефект върху човека, не е случаен, а се базира на научни доказателства и натрупан житейски опит.
Поставете си цел
Фридрих Ницше е казал: „Който има причина да продължи да живее, може да се справи с почти всяко препятствие по пътя си.“
Когато преминаваме през трудни периоди, ние трупаме опит и мъдрост, от които другите могат да се възползват. Надеждата, твърдостта и смелостта, натрупани чрез болката, лекуват душите на околните.
Всяко премеждие прави човека по-силен след това. То променя емоционалния му свят. Той никога повече не може да се превърне в онова, което е бил преди събитието. Колкото и травмиращо да е било то, опитът, който натрупваме, ни носи усещане за смисъл и отдаденост и ни изпълва със страст. В своята книга „Rising Strong“ социологът проф. Брене Браун споделя: „Да слушаме как можем и трябва да бъдем силни е нещо съвсем различно от това да се налага да бъдем силни. Благодарение на присъщата ни креативност, успяваме да се справим и така трудността оставя своя отпечатък завинаги върху нас.“
Не търсете вечното щастие. Търсете връзката със света
През последните години Крис-Пранг Морган забелязва трайна тенденция в социалните медии да се публикуват красиви снимки и вдъхновяващи цитати и картинки. Подобни публикации наистина могат да събудят интереса на потребителя, но временно. Накрая човек остава с неприятното усещане, че нещо в живота му липсва. Той се притеснява, че изпуска щастието си и бърза да го намери. Взема спонтанни решения като например да резервира пътуване до екзотична дестинация или да организира парти. Воден е от мисълта, че трябва да бъде щастлив, на всяка цена. Променя обстоятелствата, за да постигне някакво вътрешно състояние на екзалтация.
Всъщност усещането за празнота, след като сме се порадвали на снимки или картинки в социалните мрежи, не е необичайно. В статия в списание „Scientific American“ пише, че „американската фикс идея за постигане на вечно щастие е резултат от липса. Липсата на смисъл в живота.“
Когато сте жертва на трагични събития, най-важното е да останете свързани със света, който ви заобикаля. Но не само, за да търсите щастието, а за да откриете дълбокия смисъл зад случващото се. И да го предадете на другите. Слушайте какво ви разказват хората около вас и им вдъхнете от вашата смелост и сила.
Life Hacks for Tough Times: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/full-catastrophe-parenting/202111/life-hacks-tough-times
Снимка: twitter.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАКИТНИК МЕДИЛАСТ АКТИВ размер L * 1 МЕДИКА
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ АТЛАСКИ КЕДЪР 10 мл
ОРТОТЕХ БРЕЙС ГЛЕЗЕН СТАНДАРТ 40301
ОРТОТЕХ ПОЯС ЕКСТРА XL 10101
Безплатна доставка за България!ПРИМ ОРТОТЕХ УОЛКЪР 725164
Безплатна доставка за България!МАСАЖЕН КРЕМ СЪС ЗМИЙСКА ОТРОВА 100 г ДЕСПИК
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Какво лекува английската сол
- Студен компрес или пакет с лед
- Пиния
- д-р Спас Тянков Пасев
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Съвети за поставяне на кинезио лента
- Лечение с COX-2 инхибитори
- Разтежение на прасеца при спортисти
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
Коментари към Трудностите в живота – как ни променят и как да се поучим от тях
Изключителна статия и много поучителна.