Хуманистична терапия – същност, техники и ползи
Хуманистичната терапия (ХТ) обхваща няколко вида терапии, които разглеждат всеки човек като индивид с уникални способности и потенциал. Тя не се фокусира върху неговите проблеми, а върху възможностите му за израстване, така че сам да се справи с тях.
Терапевтичният подход е част от хуманистичната психология. Неговият основен принцип е, че хората са добри по природа. Подходът е по-скоро холистичен и разглежда всички аспекти от живота на човека, а не само онова, което го измъчва. Акцентът пада върху индивидуалните умения и положителни качества, което помага за постигането на по-бързи и задоволителни резултати.
Видове хуманистична терапия
Терапия, ориентирана към клиента
Терапевтът използва недиректен подход, при който той самият предлага своето съчувствие и безусловно положително отношение, а пациентът играе ролята на партньор.
Екзистенциална терапия
Тя представлява философски метод, който помага на индивида да намери и разбере кое е неговото място на този свят. Чрез нея той изследва всичко, което го заобикаля и придава смисъл на живота му. Екзистенциалната терапия го учи да поема отговорност за направените избори и да осъзнае, че промяната зависи единствено от него.
Гещалт терапия
Като клон на хуманистичната терапия (ХТ), тя обръща внимание на настоящето, а не на миналото, и на начина, по който човекът гледа на всичко, което му се случва.
Логотерапия
Тя помага на индивида да открие свои пътища за справяне с трудностите и сам да намери смисъл в живота си. Логотерапията се основава на твърдението, че, ако имаме цели и ги преследваме, ще подобрим психичното си здраве, ще се чувстваме по-щастливи и можем да облекчим симптомите на депресия, дълбока печал и преживяна травма.
Наративна терапия
Пациентът разказва свои лични истории, като идеята е да се дистанцира от проблемите си и да се увери, че те не са част от неговата същност. Крайната цел е да открие какво го отличава от другите и какви са неговите силни страни.
По своята същност хуманистичната терапия е обобщаващ подход, който включва много други в себе си. Типът, който ще избере терапевтът, зависи от целите и признаците, които проявява човекът.
Сред най-използваните техники в хуманистичната терапия са:
Съгласуваност
Терапевтът е откровен и искрен, когато взаимодейства с индивида.
Разбиране с емпатия
Експертът не само проявява, но и показва своето разбиране към емоциите и гледната точка на пациента. Целта е той да се чувства важен и да повярва, че някой го слуша, вижда и разбира.
Активно слушане
Активното слушане от страна на терапевта включва не само изслушване, но и обобщаване със собствени думи на чутото. Това помага на пациента да размишлява върху казаното и да открие проблема.
Безусловно приемане
Терапевтът приема пациента такъв какъвто е, без да го съди. Той проявява загриженост, като по този начин насърчава личностното му израстване, повишава самоосъзнатостта и самочувствието му.
Гореизброените техники помагат на човека да повярва в себе си и в това, че може да постига целите си.
Приложения на хуманистичната терапия
Ефективността на ХТ все още не е проучена задълбочено. Една от причините вероятно е фактът, че тя не е насочена към измерими симптоми или последици. Тя обаче се прилага при лечение на различни психични разстройства, сред които:
- тревожност;
- депресия;
- ниско самочувствие;
- паническо разстройство;
- личностно разстройство;
- посттравматично стресово разстройство (ПТСР);
- психоза;
- проблеми във взаимоотношенията;
- злоупотреба с вещества;
- травма.
Терапията е полезна и за хора, които не страдат от психичен проблем, а просто желаят да използват целия си потенциал и да се развиват в правилната посока.
Ползи от хуманистичната терапия
Едно от най-големите предимства на терапията е, че пациентът получава безусловна подкрепа и съчувствие. Разбирането и липсата на обвинения го предразполагат да бъде откровен и да споделя чувствата си.
ХТ дава възможност на индивида да играе активна роля по време на лечението. Тъй като тя разкрива добрите му качества, той се чувства по-уверен, че може да промени живота си. Фокусът не пада върху проблемите му, а върху силните му страни и начините, по които може да ги използва, за да удовлетвори нуждите си.
Подходът развива умения за справяне и за преодоляване на стреса и вдъхва самоувереност на пациента.
Ефективност на хуманистичната терапия
По данни от изследване, проведено през 2013 г., терапията, насочена към клиента, дава много добри резултати при лечение на депресия, силен психологически стрес, психози, травми и други.
Сравнително проучване от 2019 г. разкрива, че насочената към клиента терапия е по-ефективна при деца, а когнитивно-поведенческата – при майки, преживели травма.
Какво още трябва да имате предвид?
Хуманистичната терапия залага на комуникация и разговори между терапевт и пациент. Тъй като подходът е холистичен, може да бъдат засегнати различни аспекти от живота ви.
Фокусът пада върху настоящето, без да се търси вина за вече отминали събития и предприети действия. Единствената цел е да се овласти пациента и да му се вдъхне увереност, че е способен да разреши проблемите си.
Ако се подложите на такъв вид терапия, вероятно вие ще бъдете активната страна по време на лечението, докато терапевтът ви оказва нужната категорична подкрепа и ви изслушва, без да ви съди. Той няма да бъде вашият учител или ментор, а по-скоро ваш съмишленик по пътя, който трябва да извървите.
ХТ не търси решения на конкретни проблеми, затова не е подходяща за хора, които искат точно това. Те би трябвало да се насочат към по-структуриран тип терапия.
Хуманистичният подход ще ви помогне да се самоусъвършенствате и да разгърнете потенциала си, но не се фокусира върху специфично психично разстройство или свързаните с него симптоми. Преди да изберете формата на лечение, разберете от какво имате нужда и какви са крайните ви цели.
Какво да направите, ако сте избрали хуманистичната терапия?
Ако вече сте решили да опитате, потърсете специалист, който има опит в тази сфера. Обсъдете въпроса с вашия личен лекар и го помолете да ви насочи.
При избора на терапевт най-важното е той да не ви съди, да умее да проявява и показва съчувствие и да излъчва топлина. Така ще изградите здрава и пълноценна връзка.
What Is Humanistic Therapy?: https://www.verywellmind.com/humanistic-therapy-definition-types-techniques-and-efficacy
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
- Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
- 10 въвеждащи въпросa, които терапевтите обикновено задават
- 9 основни техники и инструменти на когнитивно-поведенческата терапия
- Лечение при булимия
- Какво е холистична психотерапия
- Психотерапия: видове и особености
- Хуманистичната психология на Карл Роджърс
- Д-р Ивайло Димитров
- Наръчник за различните подходи в психотерапията
Коментари към Хуманистична терапия – същност, техники и ползи