Странни психични разстройства, за които може би не сте чували
Акценти
|
Социалното развитие, задълбочените проучвания върху психичните заболявания и емоционални състояния дават на обществото възможност да се запознае с някои не особено популярни особености на човека.
Повечето от вас са чували за шизофрения или обсесивно-компулсивно разстройство, но съществуват редица други странни състояния, които влияят на психиката.
Синдром на ходещия труп
Той не описва умората и недоспиването, с които всеки се сблъсква от време на време сутрин. Синдромът на Котард или синдромът на ходещия труп се характеризира с убеждението на човека, че всъщност е мъртъв или просто вече не съществува. В повечето случаи се оказва, че е пряко свързан с депресивно състояние, хронична липса на почивка или прием на наркотични вещества.
Учените свързват това разстройство със синдрома на Капграс, при който страдащият мисли, че неговите близки са били заменени с измамник – човек, който е тяхно копие. Част от хората, които са засегнати от синдрома на Котард не успяват да разпознаят себе си, тъй като ликът им не предизвиква обичайната емоционална реакция в самите тях.
Синдром на Алиса в страната на чудесата
Синдромът на Алиса в страната на чудесата е визуално неврологично заболяване, при което пациентът вижда обектите край себе си много по-малки, отколкото всъщност са. Той сякаш гледа света от неправилната страна на телескопа. Най-често синдромът на Алиса в страната на чудесата се оказва съпътстващо усложнение в резултат на шизофрения или туморно образувание.
Синдром на Тод
Синдромът на Тод (по името на откривателя си) се характеризира с неспособността да се прецени правилно размерът на предметите, дължината на различните времеви интервали, Страдащите се ориентират трудно в пространството и понякога не усещат докосване/ допир до собственото тяло. Важна особеност тук е, че състоянието е придружено от силно главоболие.
Автоканибализъм
Синдромът Леш-Нихан е разстройство, при което човек проявява желание за самоосакатяване или (по-рядко) консумация на собственото тяло. Болестта засяга ставите, мускулите и мозъка на страдащия и е причинена от свръхпроизводството на пикочна киселина в организма, което води до натрапчива миризма и хапане на устните и пръстите. В 60 % от случаите пациентите се опитват да гризат устните, бузите и езика си. Състоянието, което се проявява почти изключително при момчетата е свързано най-вече с нарушения на контрола върху импулсите. То може да протича леко, но може да бъде и животозастрашаващо.
Еротомания
На всеки се е случвало да е силно привлечен от някого, но при еротоманите това влечение е крайно. Те погрешно вярват, че човек (обикновено с висок социален статус, например знаменитост) е лудо влюбен в тях и им изпраща сигнали чрез социални мрежи, намеци и послания, дори чрез телепатия. Притеснителното е, че емоциите, които изпитват, са толкова силни, че дори при изясняване на ситуацията (т.е. заявяване от страна на обекта, че подобни мисли са погрешни) заблудата не се разсейва. Състоянието често се бърка с обсебваща любов или свръхсексуалност, но според учените от университета в Принстън последните две нямат връзка с еротоманията.
Ликантропия
Хора, страдащи от психопатологичното състояние ликантропия, истински вярват, че са определено животно или че се превръщат в такова. Състоянието често се класифицира като личностно разстройство и е разделено на няколко подтипа. Най-често ликантропията се характеризира с припознаване с вълк.
Боантропията е психично нарушение, при което човек се смята за крава или вол и може спокойно да се наведе и започне да пасе.
Първите прояви на ликантропията настъпват в сънено състояние, след това вече се наблюдават и в ежедневието. Оказва се, че ефектът може да бъде постигнат и чрез хипноза.
Синдром на извънземната ръка
Синдромът е истинско мъчение за страдащия. Ръката на човек се движи неволно или хваща предмети, без той да може да упражни какъвто и да било контрол върху нея. Това се дължи на нарушена връзка между лявата и дясната част на мозъка или на пресичане на увредени мозъчни пътища, при което се изпращат сигнали към грешни части на тялото и това предизвиква объркване. Особено неловко се получава, ако ръката започне да извършва неочаквани и неконтролируеми движения на обществено място.
Абуломания
"Обича ме, не ме обича“ описва ужасната нерешителност на хората, които страдат от абуломания. Те изглеждат физически и психически здрави. И все пак, когато се изправят пред простичък избор, като например дали да се поразходят или какво кисело мляко да купят, се сблъскват със сериозен психологически проблем, до такава степен, че изпитват силна тревога. Много от засегнатите казват, че тяхната неспособност или хронична нерешителност произтича от необходимостта да са напълно сигурни. Страдащият може да се парализира от неспособността си да вземе решение, когато е изправен пред избор. Според LSR Psychology състоянието е свързано и с депресивното и обсесивно-компулсивното разстройство.
Синестезия
Синестезията е неврологично явление, при което стимулацията на едно сетиво води до усещането за него от друго. Двете сякаш се обединяват. Така например има хора, които си представят точно определен цвят, когато чуят звук, или си имат вкус за нещо прочетено. При някои се наблюдава смесване на дактилни с визуални преживявания. Като цяло синестезията се определя като интересно, макар и смущаващо понякога, състояние.
Синдром на чуждестранния акцент
Представяте ли си един ден да се събудите и да заговорите с друг акцент? Такъв е случаят с англичанката Сара Колуил, която след операция в британска болница се събужда и започва да говори с китайски акцент. Синдромът на чуждестранния акцент, както го наричат, е много рядко разстройство, характеризиращо се с внезапна и неочаквана поява на различен акцент, обикновено след травма на мозъка.
Синдром на изчезващите гениталии
Повечето хора си мислят, че това може да се случи само на мъжете, тъй като техните полови органи са външни. Оказва се обаче, че при силен стрес жените също могат да бъдат засегнати. При мъжете се изразява в постепенно обсебване от мисълта, че гениталиите им се смаляват или изчезват. Жените усещат как гърдите им се смаляват, а в последствие дори се вдлъбват в тялото.
Скачащите французи от Мейн
Името е също толкова интересно, колкото и самото психично разстройство. То се наблюдава за първи път през 1878 г. при човек, който, чувайки внезапен шум, реагира по много необичаен начин – скача, размахва ръце и започва да крещи. Понякога, в резултат на изненадата си, хората се свиват в ембрионална поза. Смята се, че неврологичното разстройство е пряко свързано с копролалията.
Копролалия
Копролалия е медицинският термин, използван за описване на един от най-озадачаващите и социално неприемливи симптоми на синдрома на Турет – неволното използване на нецензурни думи или неподходящи за обществото забележки. Могат да бъдат споменати думи, свързани с гениталии, екскременти или сексуални действия. Това е един от най-често срещаните симптоми при синдрома на Турет. Обикновено човекът изрича само една дума, но има случаи, когато може да използва цели фрази.
Трудно е да се предположи кой е предразположен или би развил копролалия. Тя е свързана с комплексен двигателен симптом, включващ неприлични жестове. В продължение на години лекарите погрешно смятат, че диагнозата синдром на Турет не може да бъде потвърдена, ако не е налице копролалия. Доскоро те вярваха, че причините са психологически – крайно разочарование, потиснат гняв или сексуалност. Вече е ясно, че първопричината е невробиологичен проблем. За съжаление копролалията често е придружена от тревожност и депресивни епизоди.
Синдром „Пика“
Разстройство, при което хората сами си налагат да ядат неща без хранителна стойност. Те се хранят с необичайните за човека дърво, боя или камъчета. Условието за поставяне на диагноза е състоянието да трае минимум един месец. Синдромът се разделя на:
- копрофагия – консумация на изпражнения;
- геофагия – консумация на почва, глина или мръсотия;
- хиалофагия – консумация на стъкло;
- трикофагия – консумация на косми или вълна;
- урофагия – консумация на урина.
„Пика“ може да бъде особено опасно състояние, защото е способно да причини отравяне с олово, стомашно-чревна непроходимост или възпаления на стомашната лигавица. Заболяването е причинено от недостиг на желязо, минерали или химически дисбаланс, но специалистите все още не са наясно с причините и как може да бъде лекувано. Най-често засегнати са бременни жени и малки деца.
alternet.org; tourette.org, gde-fon.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Синдром на Турет – причини, симптоми и лечение
- Какво представлява синдромът на Алиса в страната на чудесата
- Какво е параноидно личностно разстройство
- Мизофония: същност, прояви и лечение
- Генерализирано тревожно разстройство
- Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
- Какво е Бигорексия (мускулна дисморфия)
- Синдром на Мюнхаузен
- Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост
- Експлозивният гняв може да е признак за нещо сериозно
Коментари към Странни психични разстройства, за които може би не сте чували